10 nietypowych sygnałów zawału

3159
0
Udostępnij:
10-nietypowych-sygnalow-zawalu

Przeciętny człowiek, zapytany o to, jakie są objawy zawału, z pewnością odpowie: „ból lewej ręki” oraz „silny ból pod mostkiem, po lewej stronie”. Mało kto wie, że często zawał zaczyna się niewinnie – od dolegliwości, które zupełnie się z nim nie kojarzą. Jakich? Ta wiedza w przyszłości pomoże uratować życie Tobie lub komuś z bliskich.

  1. Nudności, wymioty i biegunka

Niewiele osób wie, że nudności i wymioty nie zawsze muszą oznaczać problemy z żołądkiem lub wątrobą – czasami jest tak, że wskazują na… serce. Dolegliwość ta częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Na kilka dni przed wystąpieniem zawału chory traci apetyt. Jest to spowodowane obrzękiem jamy brzusznej, a czasami stresem. Zdarza się, że do tego wszystkiego dochodzi jeszcze biegunka.

  1. Maska brzuszna zawału

Co ciekawe, ból, jaki odczuwa się w czasie zawału nie zawsze przybiera postać ostrego, rozsadzającego mostek uczucia. Czasami, zamiast do lewej ręki promieniuje do nadbrzusza, a pacjent odczuwa jedynie dyskomfort w górnej części brzucha, myśląc, że to dolegliwości trawienne. Ta przypadłość to inaczej maska brzuszna zawału serca.

  1. Zgaga

Uczucie kłucia, rozsadzania i promieniującego bólu to coś, o czym słyszała każda osoba, która przynajmniej raz w życiu miała do czynienia z zawałem. A uczucie ciągłego, długotrwałego pieczenia w przełyku, na wysokości klatki piersiowej? Nie zawsze wskazuje ono na problemy trawienne – czasami na serce. Piekący ból to również jeden z objawów tej przypadłości.

  1. Ból stawów

Nietypowe objawy zawału można zauważyć zwłaszcza u kobiet. Wiele z nich skarży się na bóle stawów, szczególnie barkowych i łokciowych, w obu rękach. Osoby odczuwające tę dolegliwość nie zdają sobie sprawy z tego, że może to być również zapowiedź problemów z układem krążenia. Choć kobiety przykładają większą wagę do swojego stanu zdrowia, zwykle lekceważą ten objaw.

  1. Ból pleców między łopatkami

Ból zawałowy nie zawsze jest odczuwalny wyłącznie na wysokości klatki piersiowej – niekiedy odczuwa się go również w plecach, w okolicach łopatek. Zwykle jest on kojarzony z nerkami lub kręgosłupem, co jest mylące.

  1. Duszność w czasie spoczynku

Wspomnianym wcześniej objawom może też towarzyszyć duszność spoczynkowa, czyli uczucie tracenia oddechu, pojawiające się bez wyraźnej przyczyny, w czasie, gdy nie wykonuje się ćwiczeń fizycznych. Większości pacjentów kojarzy się to z płucami, ewentualnie z oskrzelami, co może uśpić czujność.

  1. Kaszel

Kaszel może być objawem wielu chorób – również tych, które są związane z układem krążenia. Kaszel sercowy, który towarzyszy zawałowi, jest ostry, męczący i nasila się. Zdarza się nawet, że chory wypluwa krew. Wiąże się to z obrzękiem płuc, jaki występuje przy zawale.

  1. Zawroty głowy

Zawroty głowy mogą wskazywać na wiele dolegliwości i z pewnością nie są kojarzone bezpośrednio z zawałem. Mogą one występować zarówno przed zawałem serca, w trakcie, jak i po zawale. Czasami świadczą o miażdżycy. Z reguły towarzyszą im też inne objawy.

  1. Zaburzenia czucia i swędzenie skóry

Osoby, które przeżyły zawał serca,  wspominają też o uczuciach swędzenia, jakie towarzyszyły im w tym momencie, a także o zaburzeniach czucia w kończynach. Gdy chory dostrzega, że nie może poruszać ręką ani nogą, a do tego dochodzi duszność i zimne poty, wpada w panikę i nie wie, co robić ani co mu dolega.

  1. Brak objawów zawału

Najbardziej podstępnym i niebezpiecznym objawem zawału jest… brak widocznych symptomów chorobowych. W medycynie taka dolegliwość jest nazywana zawałem niemym. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy pacjent pojawia się na badaniu kontrolnym, a w czasie np. badania EKG kardiolog informuje go o przebytym zawale. Trzeba przyznać, że grupa ta ma sporo szczęścia, gdyż wiele zawałów kończy się zgonem.

Udostępnij: