6 sposobów na opuchnięte nogi

Opuchnięte nogi powodują duży dyskomfort, zwłaszcza kiedy chcemy założyć ulubione buty albo pójść pobiegać. Przyczyn tych dolegliwości jest sporo – niektóre poważne i wymagające interwencji lekarza, inne niegroźne i łatwe do złagodzenia domowymi sposobami. Skąd bierze się obrzęk nóg? Przyczyny i metody radzenia sobie z tą dolegliwością znajdziesz w tekście.
Obrzęk nóg. Przyczyny dyskomfortu
Najbardziej powszechną przyczyną opuchlizny nóg jest długotrwałe przebywanie w stojącej pozycji. Wiedzą to zwłaszcza panie, które pracują jako ekspedientki, hostessy czy fryzjerki. Kiedy brakuje chwili na przerwę – pojawiają się obrzęki. Dlaczego? Z powodu wysokiego ciśnienia w kończynach, za które odpowiada brak ruchu.
Krew, krążąc po organizmie musi dotrzeć z dołu – od nóg – do góry, gdzie jest serce. Za ten właściwy kierunek odpowiadają zastawki żylne. Działają prawidłowo, jeśli zapewniamy im odpowiednią dawkę ruchu. W przeciwnym wypadku ciśnienie zwiększa się, bo organizm musi się bardzo natrudzić, by pokonać grawitację i wypompować krew do góry. To właśnie wtedy narzekasz na opuchnięte nogi.
A może to nerki? Opuchnięte nogi – przyczyny
Czasami obrzęki nóg dokuczają nie przez długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, ale za sprawą poważniejszych chorób. Dlatego warto pomyśleć o wizycie u lekarza, jeśli zauważasz u siebie opuchnięte nogi. Przyczyny mogą leżeć w zatrzymywaniu wody przez organizm. Dzieje się tak, kiedy nieprawidłowo działają nerki. Może być to również spowodowane złym krążeniem, a więc chorobami serca lub kłopotami z tarczycą.
Bywa, że również alergicy narzekają na opuchnięte nogi. Przyczyny dolegliwości mogą zostać wykryte dzięki specjalistycznym badaniom, na które dostaniesz skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Będą to m.in. badania laboratoryjne krwi, tzw. dopplerowskie i hormonalne.
Opuchnięte nogi w RZS
Przyczyn można szukać nie tylko w chorobach krążenia czy takich, które powodują zatrzymanie wody w organizmie. Bardzo często opuchnięte nogi to jeden z objawów reumatyzmu. Do wizyty u lekarza powinny przekonać Cię poranne obrzęki i problemy z rozruszaniem stóp. Może to świadczyć o tym, że w okolicy kostki i śródstopia pojawił się niebezpieczny stan zapalny.
Opuchnięte nogi – sposoby na radzenie sobie z dolegliwością
Od jakiegoś czasu przeszkadzają Ci opuchnięte nogi? Sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością są bardzo proste. Wystarczy o nich pamiętać i stosować je regularnie, a obrzęki zmniejszą się lub ustąpią.
-
Dbaj o nogi w „stojącej” pracy
Jeśli pracujesz na stojąco, zadbaj o kilka krótkich przerw w ciągu dnia, podczas których usiądziesz na kwadrans i lekko rozmasujesz dłońmi łydki. W swojej szafce w pracy możesz schować niewielki masażer z wypustkami.
-
Odpoczywaj z uniesionymi nogami
Po powrocie z pracy i w weekendy nie siadaj, a połóż się i unieś nogi do góry. To zdecydowanie poprawi krążenie i spowoduje, że obrzęki ustąpią. Najlepiej powtarzać ten schemat kilka razy w ciągu dnia.
-
Pamiętaj o odpowiednich ćwiczeniach
Przynajmniej trzy razy w tygodniu ćwicz. Może to być joga, ćwiczenia rozciągające lub pływanie. Na nogi dobrze robi też jazda na rowerze.
-
Ulżyj nogom dzięki masażom
Wykonuj masaże, np. wieczorem, kiedy układasz się do snu. Możesz skorzystać z masażera, ale również świetnie sprawdzi się lekkie rozmasowywanie dłońmi, zwłaszcza z użyciem olejków i żeli ziołowych. Mogą być z wyciągiem z kasztanowca i arniki.
-
Zrezygnuj z gorących kąpieli
Zamiast tego schładzaj nogi zimnym strumieniem i jednocześnie masuj – obrzęki szybko zaczną ustępować.
-
Zadbaj o zdrową dietę
Nie bez znaczenia jest także dieta. Po pierwsze – unikaj soli, która sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Po drugie – pij dużo, by pobudzać nerki do pracy.
Pamiętaj, że jeśli problem z obrzękami utrzymuje się mimo stosowania domowych sposobów lub powoduje znaczny dyskomfort – konieczna jest jak najszybsza konsultacja u specjalisty. Sprawdź też leki na opuchnięte nogi.