Jak alkohol wpływa na pracę naszego serca

Udostępnij:

O skutkach picia napojów alkoholowych można rozmawiać godzinami. Czy są sytuacje, w których może wspomóc pracę serca? Co z czerwonym winem, pitym często przez mieszkańców Europy Południowej? Dowiedz się, jak alkohol wpływa na układ krążenia i czy faktycznie jego działanie zawsze jest niekorzystne.

Jak alkohol wpływa na układ krążenia?

Gdy alkohol przemieszcza się po Twoim organizmie, serce przyspiesza i bije nieregularnie. Czujesz się pozornie dobrze – jest Ci ciepło, masz energię, jesteś wesoły, ale… Twoje ciśnienie krwi się podnosi. Jeśli masz tendencję do nadciśnienia lub cierpisz na tę przypadłość powinieneś unikać takich sytuacji. U osób z cerą naczyniową rozszerzają się naczynka krwionośne. Daje to nieestetyczny efekt na skórze.

Co prawda, jednorazowe, okazyjne spożycie alkoholu nie uczyni szkód w organizmie, ale już regularne picie napojów wysokoprocentowych może powodować nadciśnienie, niewydolność serca i układu krążenia, a także zawał i udar. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie nawet niewielkich dawek alkoholu z lekami – może to zakończyć się nawet zapaścią, a w konsekwencji śmiercią. Oczywiście alkohol nie wpływa wyłącznie na układ krążenia – reaguje na niego właściwie cały organizm.

Alkohol a choroby serca. Czy alkohol może leczyć?

Wiele osób twierdzi, że etanol może mieć leczniczy wpływ na organizm – np. na choroby gardła i dróg oddechowych zaleca się wódkę lub miód pitny, na dolegliwości nerek – piwo,
a w przypadku serca – czerwone wino. Jak dotąd nikt ze zwolenników tej teorii nie wskazał, który trunek zbawiennie wpływa na wątrobę, ponieważ wiadomo, że alkohol niszczy komórki tego narządu. Temat ten wciąż wzbudza wiele emocji.

Są jednak takie napoje, które (przyjmowane w niewielkich dawkach) wykazują działanie lecznicze – głównie ze względu na zawarte w nich składniki naturalne . Mowa tu o nalewkach, zwłaszcza o słynnej nalewce pietruszkowej świętej Hildegardy. Święta ta była siostrą zakonną, która interesowała się ziołolecznictwem – samodzielnie opracowywała różne receptury pomocne w leczeniu wielu schorzeń. Pietruszka, miód, wino i ocet winny to składniki mikstury będącej lekiem na niewydolność serca.

Z kolei zakon bonifratrów posiada bogaty repertuar zawiesin, np. nalewkę z czarnej porzeczki, wspomagającą pracę układu krążenia. Pamiętaj, by ściśle trzymać się zaleceń zakonników i lekarzy (ojcowie bonifratrzy współpracują z internistami) i nie przesadzać
z ilością wypijanego alkoholu (należy go dawkować wyłącznie w kieliszku likierowym), gdyż
z pewnością przyniesie to skutek odwrotny do zamierzonego.

Jeśli jesteś diabetykiem, możesz przyjmować tylko te nalewki, które nie zawierają białego cukru (np. słodzone ksylitolem czy z miodem). Niewskazane jest podawanie takich napojów dzieciom i osobom uzależnionym od alkoholu. Poszukaj innych sposobów wykorzystujących medycynę naturalną: ziół, soków (np. z aronii, z czarnej porzeczki), napojów (np. herbata z czosnkiem).

Czerwone wino i serce

Kilka lat temu świat obiegła informacja o tym, że w południowej Francji mieszka wielu stulatków, którzy codziennie do obiadu wypijają lampkę czerwonego wina. Polifenole, które są składnikiem tego napoju, osłabiają wolne rodniki przyczyniające się do procesu starzenia oraz powodujące zmiany miażdżycowe. Wyniki badań naukowych potwierdziły obecność tych substancji. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że w jednej lampce jest ich zbyt mało, by wywarły rzeczywisty wpływ na pracę serca i układu krążenia.

Człowiek, który codziennie wypija więcej niż jedną lampkę czerwonego, wytrawnego wina, zwiększa dawkę polifenoli w organizmie. Pamiętaj jednak, że alkohol wpływa negatywnie na inne narządy. Skąd zatem bierze się dobra forma francuskich stulatków? Nie bez znaczenia jest dieta śródziemnomorska oraz spokojna atmosfera panująca w tej części kraju (np. posiłki spożywane bez pośpiechu).

Udostępnij: