Arytmia serca – jak ją rozpoznać i leczyć

1735
0
Udostępnij:
Arytmia serca – jak ją rozpoznać i leczyć

Jeśli Twoje serce jest zdrowe, to bije miarowo, równomiernie i jednostajnie. Zdarza się jednak, że odczuwasz przyspieszenie jego uderzeń, a czasem ich nierównomierność. Przyczyny takich odchyleń od normy to najczęściej stres, silne emocje oraz reakcja na używki i niektóre leki czy wysiłek fizyczny. Niewykluczone jednak, że kryje się za nimi arytmia serca. Po czym rozpoznać tę chorobę? Jak łagodzić jej objawy i w jaki sposób leczyć dolegliwości, aby zapobiegać poważniejszym schorzeniom?

Zaburzenia rytmu serca – tajemnicze kołatanie i nie tylko

Zdrowe serce uderza od 60 do 80, a czasami nawet do 100 razy na minutę. Praca mięśnia sercowego jest niezwykle powtarzalna: najpierw rytmiczny skurcz przedsionków, a następnie kurczenie się komór. Gdy się zdenerwujesz, liczba uderzeń serca wzrasta do 120. Praca fizyczna lub ćwiczenia powodują dalszy wzrost tętna, nawet do 180 uderzeń na minutę.

Jeśli rytm pracy Twojego serca zostaje zaburzony, występuje arytmia serca. Objawy tej choroby to przede wszystkim wyraźne przyspieszenie lub opóźnienie rytmu bicia serca bez widocznej, zewnętrznej przyczyny. Nie dotyczy to jednak zawodowych sportowców, u których można zauważyć obniżenie tętna. Jest ono związane z intensywnymi treningami i nie należy go traktować jako oznaki choroby.

Wyróżnia się dwie odmiany arytmii – długotrwałą i napadową. Ta druga pojawia się nagle, okresowo.  

Im jesteś starszy, tym bardziej zwiększa się ryzyko tej choroby. Pojawieniu się arytmii serca sprzyjają też palenie papierosów i picie kawy.

Czy to tylko arytmia?

Występuje u Ciebie arytmia serca? Leczenie tego schorzenia nie należy do łatwych. Czasem za objawami zaburzeń rytmu serca kryją się poważne dolegliwości, które można zdiagnozować za pomocą takich badań jak EKG czy echo serca.

Jeśli uskarżasz się na nierównomierną pracę serca, sprawdź, czy nie cierpisz np. na migotanie przedsionków, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze lub nawet nadczynność tarczycy.

Niektórzy pacjenci otrzymują środki farmakologiczne i zostają poddani leczeniu głównej choroby. Innych kwalifikuje się do np. zabiegu ablacji, czyli zniszczeniu energią termiczną obszaru serca, w którym występują zaburzenia. Każdą osobę należy leczyć indywidualnie i wykonać szereg badań pozwalających rozpoznać prawdziwą przyczynę arytmii serca.

Zanim udasz się do lekarza, uzupełnij niedobory magnezu w swoim organizmie. Jedz w tym celu więcej orzechów, zielonych roślin, gorzkiej czekolady, bananów, nasion słonecznika, migdałów i daktyli. Możesz też wspomagać się suplementami. Jeśli to nie pomaga, poddaj się badaniom, które pozwolą ustalić przyczynę arytmii.

W czasie leczenia arytmii serca podejmij umiarkowany wysiłek fizyczny, jak np. codzienny spacer.

Jak sobie pomóc w razie ataków arytmii?

Arytmia dopada Cię znienacka i nie masz możliwości szybkiego udania się do lekarza rodzinnego lub kardiologa? W takich sytuacjach spróbuj pomóc sobie sam. Jeśli Twoje serce bije zbyt szybko, wypij szklankę chłodnej wody i zrób zimny okład na klatkę piersiową. Weź głęboki wdech, zatrzymaj powietrze w płucach i napnij mięśnie brzucha. Następnie powoli zacznij wypuszczać powietrze. Powtarzaj te czynności aż do momentu, gdy objawy ustaną.

Uderzenia Twojego serca są zbyt rzadkie? Wykonaj ciepły okład na klatkę piersiową.

Istnieje dodatkowo kilka domowych sposobów na arytmię, dzięki którym serce staje się mocniejsze i pracuje lepiej. Umożliwiają one tym samym zapobieganie kolejnym atakom. Należą do nich np. ziołowe napary z owoców głogu, kozłka lekarskiego, arcydzięgiela i serdecznika oraz napój ze zmielonych pestek moreli i miodu.

Chcesz, żeby serce Cię nie zaskakiwało i znów biło równomiernie? Pamiętaj, że uporanie się z arytmią zależy w głównej mierze od rytmu – Twojego życia.  

Udostępnij: