Aspiryna na serce – czy to dobry pomysł?

Udostępnij:
aspiryna-na-serce-czy-to-dobry-pomysl

Zażywanie aspiryny kojarzy się głównie z pierwszymi objawami przeziębienia, których chcemy się jak najszybciej pozbyć. Okazuje się jednak, że substancja ta pomaga nie tylko w walce z katarem i dreszczami, ale też pozytywnie wpływa na serce oraz krzepliwość krwi. Jakie jest działanie aspiryny na serce i czy to dobre rozwiązanie?

Aspiryna na serce – pozytywne działanie kwasu acetylosalicylowego

Aspiryna to nic innego jak tabletka zawierająca kwas acetylosalicylowy. Substancja ta w większych dawkach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Nic dziwnego, że sięgasz po nią głównie jesienią i zimą, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy przeziębienia. Najczęściej wystarczy już około 500 mg kwasu acetylosalicylowego, by spadła temperatura ciała i przestały boleć mięśnie. Aspiryna stosowana w mniejszych dawkach ma z kolei pozytywny wpływ na układ krążenia.

Mniejsze ryzyko zatorowości – działanie aspiryny na serce

By zauważyć pozytywny wpływ aspiryny na serce, wystarczą zdecydowanie mniejsze dawki, ale przyjmowane regularnie – około 75 do 150 mg. Główna właściwość kwasu acetylosalicylowego to działanie przeciwzakrzepowe. Substancja ta nie dopuszcza do zlepiania się płytek krwi, w wyniku czego nie osadzają się one na ścianach naczyń krwionośnych i znika ryzyko groźnej zatorowości. Aspiryna zmniejsza krzepliwość krwi, a to pierwsza zasada w profilaktyce chorób układu krążenia.

Aspiryna a ryzyko zawału

Kwas acetylosalicylowy zmniejsza też ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału oraz udaru mózgu. Wszystko dzięki temu, że skutecznie uniemożliwia on blaszkom miażdżycowym odkładanie się na ścianach naczyń krwionośnych. Substancja ta stosowana jest przez lekarzy w początkowym stadium choroby wieńcowej, w okresie rekonwalescencji po zawałach i udarach oraz u pacjentów zmagających się z miażdżycą. Dawkę określa lekarz w zależności od potrzeb chorego.

Cierpisz na chorobę wrzodową? Sprawdź, kiedy aspiryna na serce może zaszkodzić

Pozytywne działanie aspiryny na serce to jedna strona medalu. Drugą jest szereg okoliczności, które powinieneś skonsultować z lekarzem, by nie zaszkodzić sobie przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego. Takim wskazaniem jest przede wszystkim wrażliwość żołądka i dwunastnicy. Aspiryna mocno podrażnia śluzówkę, możesz więc reagować na nią bólami brzucha czy nudnościami. Jeśli zmagasz się z chorobą wrzodową – kwas acetylosalicylowy jest absolutnie zakazany, bo może doprowadzić do krwawienia z wrzodów.

Przeciwwskazania do przyjmowania kwasu acetylosalicylowego

Istnieją dodatkowe przeciwwskazania, które powinieneś skonsultować z lekarzem, by nie zaszkodzić sobie przyjmowaniem aspiryny. Jakie?

  • uczulenie na salicylany, które może wywołać astmę oskrzelową lub reakcję alergiczną,
  • ciąża, ponieważ aspiryna może zakłócić prawidłowy rozwój płodu,
  • cukrzyca, bo kwas acetylosalicylowy może obniżyć poziom glukozy we krwi,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, bo aspiryna wpływa na krzepliwość krwi.

Działanie aspiryny na serce – czy kwas acetylosalicylowy można przedawkować?

Oczywiście! Aspiryna, nawet przyjmowania profilaktycznie, może powodować skutki uboczne, zwłaszcza jeśli dawka nie została odpowiednio dobrana do potrzeb pacjenta. Jakie są symptomy przedawkowania?

  • szum w uszach i zawroty głowy,
  • ból żołądka, nudności, wymioty,
  • zaburzenia wzroku i słuchu,
  • w ciężkich przypadkach – drgawki, śpiączka, niewydolność nerek, a nawet śmierć.

Jeśli masz wątpliwości, czy stosowanie aspiryny jest wskazane w Twoim przypadku, koniecznie skonsultuj ten pomysł z lekarzem. Specjalista dobierze również odpowiednią, bezpieczną dawkę dla Ciebie.

Udostępnij: