Nie bój się słuchać siebie! Objawy choroby serca, które sam rozpoznasz

492
0
Udostępnij:
Słuchanie swojego serca

Obrzmiałe nogi to nie zawsze skutek wyłącznie zbyt długiego chodzenia w szpilkach czy siedzenia przy biurku. A może zdarza Ci się omdleć bez powodu? Czasami takie objawy świadczą o tym, że coś złego dzieje się z Twoim układem krążenia. Dowiedz się, jakie inne objawy choroby serca rozpoznasz samodzielnie. Kiedy udać się do lekarza?

Opuchlizna nóg a choroby serca

Czujesz się zdrowy i żyje Ci się spokojnie. W takiej sytuacji możesz nie zwracać większej uwagi na sygnały wysyłane przez Twój organizm. Myślisz, że opuchlizna nóg to tylko zwykły objaw zmęczenia? Niekoniecznie – może świadczyć o zaburzeniach pracy układu krążenia.

Obrzęki nóg występują np. po wielogodzinnej podróży lub długim siedzeniu w jednej pozycji. Do ich powstania przyczynia się nadmiar wody w organizmie. Czasami zwiastuje to problem z nerkami lub układem limfatycznym, ale najczęściej źródłem dolegliwości jest nieprawidłowa praca układu krążenia.

Doświadczony kardiolog potrafi na podstawie śladu po podkolanówce lub skarpecie postawić wstępną diagnozę. Ustalenie dokładnej przyczyny opuchlizny nóg wymaga oczywiście szeregu badań i stosowania się do zaleceń lekarza.

Kołatanie serca

Nierówny rytm serca to nieprzyjemna przypadłość, ale nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę. Czasami doświadczasz go po prostu z powodu stresu, zmęczenia czy silnych emocji. Może też być skutkiem zażywania leków i stosowania używek. U kobiet, kołatanie serca, pojawia się często w ciąży i okresie menopauzy.

Jeśli jednak kołatanie serca występuje bez wyraźnej, zewnętrznej przyczyny, a do tego dopada Cię znienacka lub często się powtarza, odwiedź lekarza. Zleci on EKG i inne badania, które pozwolą sprawdzić, czy nie masz arytmii serca.  

Omdlenia a choroby serca

Omdlenia grożą Ci przede wszystkim wtedy, gdy przebywasz długo w dusznym pomieszczeniu lub jesteś osłabiony czy długotrwale przemęczony. Jeśli jednak widzisz, że zdarzają Ci się coraz częściej, a do tego masz zawroty głowy i trudności ze złapaniem tchu, udaj się do lekarza. To mogą być oznaki choroby serca.

Oprócz badań pod tym kątem koniecznie wykonaj badanie krwi w celu wykluczenia innych dolegliwości, np. anemii.

Ból w klatce piersiowej

Ten objaw jest wyjątkowo stresujący, gdyż niemal od razu kojarzy się z ryzykiem zawału. Ból w klatce piersiowej przybiera różne postacie i często towarzyszą mu duszności. Jeśli jest piekący, łatwo pomylić go ze zgagą. A może odczuwasz kłucie albo coś w rodzaju rozsadzania od środka?

Bez względu na natężenie bólu i jego dokładną lokalizację niezwłocznie skorzystaj z pomocy medycznej. Może się okazać, że to tylko chwilowa reakcja na stres. Niewykluczona jest jednak diagnoza jednej z chorób serca i układu krążenia. Pamiętaj, że w takich sytuacjach szybka  wizyta u specjalisty może uchronić Cię w ostatniej chwili przed zawałem.

Nadciśnienie

Czujesz nieznośnie silne pulsowanie, źle znosisz upały i szybko męczysz się pod wpływem wysiłku fizycznego? Pomiary wyraźnie wskazują u Ciebie wartość ciśnienia skurczowego wyższą od 135 mm/Hg? To oznaki nadciśnienia tętniczego. Jeśli jest nieleczone, jego konsekwencjami mogą być miażdżyca, choroba wieńcowa serca, a przede wszystkim – zawał i udar.

Nie lekceważ wspomnianych wyżej objawów. Zacznij zmieniać swój styl życia pod okiem lekarza. Jeśli Twoje ciśnienie jest blisko górnej granicy normy, możesz je wyregulować samodzielnie poprzez picie niesłodzonych soków z aronii, czarnej porzeczki i jeżyn, spożywanie czosnku czy umiarkowaną aktywność fizyczną.

Gdy czujesz, że coś złego dzieje się z Twoim sercem, nie wpadaj w panikę. Medycyna zrobiła ogromny postęp, dzięki czemu coraz łatwiej wyleczyć choroby układu krążenia.

Udostępnij: