Ból głowy przy nadciśnieniu – kiedy pójść do lekarza?

Udostępnij:
bol-glowy-przy-nadcisnieniu-kiedy-pojsc-do-lekarza

Jednym z najczęściej spotykanych objawów, z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza, jest  ból głowy. Występuje on niezależnie od płci i wieku pacjenta. Aż 80% osób doświadcza w jakimś okresie swojego życia silnego bólu głowy. Jeśli ból jest związany z nadciśnieniem tętniczym, może to oznaczać poważny problem zdrowotny. Jak rozpoznać objawy?

Migrena a ból głowy

Przewlekłe migreny to nic innego jak bóle głowy nawracające przez przynajmniej 15 dni w miesiącu i trwające minimum 4 godziny dziennie. Takie objawy muszą dodatkowo utrzymywać się co najmniej 3 miesiące. Z taką diagnozą możesz zacząć leczenie długotrwałe migren. Jest wiele leków, które zmniejszają ilość ataków i poprawiają jakość życia. Niestety, za takie przewlekłe bóle głowy najczęściej odpowiedzialne są czynniki genetyczne oraz wrodzone wady naczyń krwionośnych, których nie można „wyleczyć”. W przypadku okazjonalnych bólów głowy przyczyn może być zdecydowanie więcej.

Czy ból głowy to objaw nadciśnienia?

Odpowiedz brzmi: tak. W wielu medycznych źródłach ból głowy jest wymieniany co najmniej w drugiej kolejności, jako wiodący objaw wysokiego ciśnienia tętniczego. Niemniej jednak takie dolegliwości są również charakterystyczne dla niedociśnienia tętniczego, czyli ciśnienia poniżej 100/60 mmHg. Przyczyna jednak nie zawsze jest tak oczywista.

Częstymi powodami bólu głowy są również stany zapalne zatok, stres, zmęczenie, leki i urazy. Dla nadciśnienia tętniczego charakterystyczny jest ból głowy zaczynający się nad ranem i promieniujący w okolicy potylicy. Pamiętaj jednak, że 50% przypadków przewlekłego wysokiego ciśnienia nie daje żadnych objawów. Samo nadciśnienie tętnicze może (lecz nie musi) rozpocząć się od dolegliwości bólowych głowy.

Kiedy ból głowy alarmuje?

Zdecydowana większość przypadków zarówno migren, jak i przygodnych bólów głowy możesz opanować dzięki łatwo dostępnym lekom przeciwbólowych. W rzadkich przypadkach silny ból głowy może jednak oznaczać poważniejszy problem. W przypadku, gdy dolegliwość nie ustępuje po zażyciu leków, a dodatkowo masz wrażenie, że nigdy wcześniej nie odczuwałeś tak silnego bólu –  zdecydowanie powinieneś udać się do lekarza.

Warto też wspomnieć o pozostałych niepokojących objawach, stanach i schorzeniach współwystępujących niekiedy z bólem głowy.  Ból może towarzyszyć:

  • infekcji z gorączką,
  • ciąży,
  • chorobie nowotworowej,
  • urazom głowy.

Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli prócz bólu zaobserwujesz u siebie:

  • zaburzenia świadomości,
  • drgawki,
  • zaburzenia równowagi lub widzenia,
  • silne wymioty.

Pamiętaj, że nawracające bole głowy o zmiennym charakterze również wymagają diagnostyki w gabinecie lekarskim.

Ból głowy: jakie badania należy wykonać?

Zawsze wartym wykonania badaniem jest mierzenie ciśnienia tętniczego w domu przy każdym ataku bólu głowy. Jeśli nie chorujesz na nadciśnienie, to być może Twoje bóle głowy są wywołane wręcz przeciwną przyczyną, czyli spadkami ciśnienia. Warto wiec w każdym wypadku znać swoje ciśnienie tętnicze oraz tętno. Najczęściej w przypadku silnych migren wykonywana jest tomografia komputerowa głowy, gdyż dostęp do tego badania jest bardzo dobry, nawet w małych miastach.

U kobiet w ciąży lub osób z przeciwwskazaniami do wykonania tomografii lekarz może zaproponować rezonans magnetyczny głowy. Oba badania są wystarczająco dobre do oceny stanu zagrożenia życia w przypadku silnego bólu głowy. Jeśli ból głowy okaże się związany z nadciśnieniem tętniczym, przyjmowanie leków farmakologicznych zgodnie z zaleceniami lekarza zlikwiduje ten problem. Pamiętaj, że u większości osób z noworozpoznanym nadciśnieniem tętniczym często występują bóle głowy o typie napięciowym. Ich przyczyną jest stres związany z nową diagnozą i obowiązkiem przyjmowania leków.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew