Choroby serca u dzieci – wszystko, co warto o nich wiedzieć

989
0
Udostępnij:
choroby serca u dzieci

Czy wiesz, że wady serca powstają u dziecka miedzy 3. a 8. tygodniem ciąży? Takich maluszków w Polsce rodzi się ok. 1%. W 9 na 10 przypadków przyczyna powstania wady pozostaje nieznana. Co powinieneś wiedzieć o wadach serca u małych dzieci?

Ważne fakty o wadach serca u najmłodszych

Wady serca oznaczają nieprawidłową budowę tego organu. Powstają jeszcze w życiu płodowym. Niestety, są drugą w kolejności przyczyną zgonu u dzieci. W trakcie ciąży serce matki poprzez łożysko dostarcza krew do nienarodzonego dziecka, dlatego wady serca nie dają wtedy objawów. Około 18. tygodnia ciąży lekarz ogląda na USG dokładną budowę serca dziecka. W razie wątpliwości specjalista wysyła przyszłą mamę na dokładne badanie echa serca, które pozwoli szybko wykryć wadę.

Jakie są przyczyny powstawania wad serca?

Na powstawanie wad serca u dziecka wpływają m.in. choroby matki (np. cukrzyca, fenyloketonuria, toczeń układowy), infekcje lub przyjmowane leki. Powodem może być również spożywanie alkoholu i narkotyków w ciąży. Dziecko może odziedziczyć skłonność do chorób serca po rodzicach lub urodzić się z wadą genetyczną.

Chroń siebie i dziecko

Jeśli planujesz zostać mamą, pomyśl o przyjmowaniu kwasu foliowego co najmniej miesiąc przed zajściem w ciążę. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko wady serca u płodu aż o 30%. Aby zapewnić ochronę swojemu dziecku, zażywaj kwas foliowy w dawce 0,4 mg dziennie.
Nie zapomnij o zdrowej diecie i odpoczynku. Jako przyszła mama, odśwież swój podstawowy kalendarz szczepień i zaszczep się przeciwko grypie, aby uniknąć infekcji.

Rozpoznaj objawy choroby serca u dziecka

Niemowlę, które cierpi na wadę serca szybko się męczy, a na jego ciele (zwłaszcza na ustach i palcach) pojawiają się zasinienia. Może mieć też problemy z oddychaniem i ze ssaniem piersi. Często zasypia i jest zmęczone jedzeniem, mało przybiera na wadze. Oddech dziecka jest szybki i niespokojny. Jeśli zauważysz te objawy, jak najszybciej wybierz się z maleństwem do pediatry, który dokładnie je zbada i osłucha. Trzymaj rękę na pulsie, gdyż niektóre wady wrodzone serca u dzieci mogą nie dawać widocznych objawów.

Wady wrodzone serca u dzieci nie muszą być groźne

Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) to najczęstsza wada serca, która stanowi około 25-45% wszystkich przypadków. Powoduje ona mieszanie się krwi obu komór. Na szczęście ok. 20-40% ubytków cofa się samoistnie do 4. roku życia dziecka.

Około 10% wszystkich wad stanowi przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA). Wada występuje trzykrotnie częściej u dziewczynek niż u chłopców. Przewód tętniczy w czasie ciąży zapewnia odpowiedni przepływ krwi u dziecka. Powinien on zamknąć się do 8 godzin po porodzie. Jeśli to nie nastąpi, noworodkowi podaje się indometacynę. Inną możliwością uniknięcia niewydolności serca jest operacja.

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ASD) jest spotykany u jednego na dziesięcioro dzieci z wadą serca. Często przebiera bezobjawowo i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak serce dziecka staje się przeciążone,  wówczas potrzebny jest niewielki zabieg zamknięcia ubytku. Pamiętaj, że wszystkie choroby serca u dziecka wymagają konsultacji z kardiologiem i wykonania badania echa serca.

Wrodzone wady serca – kiedy się ujawniają?

Czasami choroby serca u dzieci nie dają wyraźnych objawów nawet przez kilka pierwszych lat życia. Co ciekawe, wielu dorosłych żyje z  niewykrytą wrodzoną wadą serca. Jeśli obawiasz się, że Twój przedszkolak może mieć chore serce, poproś o radę pediatrę, który osłucha klatkę piersiową dziecka. Kolejnym krokiem jest wykonanie badania EKG i echa serca. Dzieci z wadami serca szybko męczą się, nadmiernie się pocą i mogą być bardziej podatne na infekcje.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew