Choroby serca u nastolatków – objawy, które powinieneś zgłosić lekarzowi

1422
0
Udostępnij:
choroby serca u nastolatków

Dzieci w nastoletnim wieku często skarżą się na charakterystyczne kłucie w klatce piersiowej. Najczęściej nie jest ono objawem choroby serca, chyba że występuje wraz z innymi dolegliwościami. Jakie choroby serca u nastolatków występują najczęściej i co może oznaczać kłucie w sercu u nastolatków?

Kłucie w sercu u nastolatków – czy powinno martwić?

Najczęściej pojawiającym się dyskomfortem u nastolatków jest charakterystyczne „kłucie w sercu”. W rzeczywistości dolegliwość ta zlokalizowana jest w klatce piersiowej, a nie w mięśniu sercowym i może towarzyszyć innym schorzeniom – niekoniecznie związanym z układem krążenia. W celu postawienia trafnej diagnozy trzeba wybrać się do internisty. Po szczegółowym wywiadzie skieruje on nastolatka do kardiologa lub lekarza innej specjalizacji.

Kiedy kłucie w sercu u nastolatków oznacza chorobę kardiologiczną?

Dolegliwości związane z kłuciem w klatce piersiowej mogą być oznaką bardzo wielu chorób. Podejrzenia padną na układ krążenia, jeśli kłucie powiązane będzie z zaburzeniami rytmu serca, podniesionym ciśnieniem, omdleniami czy nieprawidłowościami w typowych badaniach kardiologicznych (takich jak EKG czy badanie holterowskie). Choroby serca u nastolatków, o których może świadczyć ból w klatce piersiowej, to m.in.:

Nie zawsze chodzi o serce

Nieprzyjemne uczucie kłucia w klatce piersiowej nie musi mieć podłoża kardiologicznego. Podejrzenia lekarzy mogą skierować się także na układ oddechowy, a więc astmę czy problemy z płucami. Ból może sugerować też problemy z układem ruchu lub układem pokarmowym. Częstą przyczyną bólu w klatce piersiowej są też problemy na tle psychicznym, np. nerwica.

Jakie są choroby serca u nastolatków?

Nie istnieje sztywne rozróżnienie pomiędzy chorobami serca nastolatków i chorobami serca u dorosłych. Najczęściej w nastoletnim wieku mamy do czynienia z wadami wrodzonymi, które dają o sobie znać dopiero po latach. Jakie są choroby serca u nastolatków? Lekarze nierzadko diagnozują przerost mięśnia sercowego, nadciśnienie płucne czy też wady zastawkowe, jak np. niedomykalność zastawki czy wypadanie płatka zastawki. Wady te umożliwiają normalne funkcjonowanie i najczęściej nie są zagrożeniem dla życia. Można leczyć je farmakologicznie lub chirurgicznie, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Choroby serca u nastolatków. Objawy miażdżycy i nadciśnienia

Niezdrowy styl życia wielu współczesnych nastolatków może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Brak ruchu, stosowanie używek i nieprawidłowa dieta to prosta droga do miażdżycy i nadciśnienia. Bywa, że już w nastoletnim wieku normy cholesterolu są znacznie przekroczone, a tętnice są w kiepskim stanie. Może to doprowadzić do choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru już w wieku ok. 30-35 lat, a więc znacznie wcześniej niż jeszcze przed dekadą.

Choroby serca u nastolatków: jak dbać o serce?

O serce warto zacząć dbać bardzo wcześnie – już w młodym wieku. Pierwszym sposobem jest aktywność fizyczna. Już godzinny trening trzy razy w tygodniu wzmacnia serce, zwiększa wydolność i poprawia metabolizm, skutecznie zapobiegając otyłości i nadwadze.

Drugi sposób, to zmiana nawyków żywieniowych, a więc wykluczenie z diety tłustej, smażonej i przetworzonej żywności oraz nadmiaru słodyczy. Warto postawić na chude mięso, produkty z błonnikiem, świeże warzywa i owoce. Pomocne mogą być również preparaty wspomagające pracę serca, takie jak np. Biomegalis 3-6-9, Rekinol w kapsułkach lub bezzapachowe kapsułki z czosnkiem Naturell Czosnek Forte.

Trzeci sposób na zdrowie to rezygnacja z alkoholu i papierosów oraz regularne badania. Te ostatnie przydadzą się zwłaszcza, jeśli w rodzinie ktoś już choruje na serce.

Udostępnij: