Ciągła zadyszka? Serce mówi: „schudnij”?

1569
0
Udostępnij:
ciagla-zadyszka-serce-mowi-schudnij

Kiedy wchodzisz do wysokiego budynku zamiast schodów, wybierasz windę. Gdy znajomi wyciągają Cię w góry, wykręcasz się brakiem czasu. Powodem Twojej niechęci do ruchu jest zadyszka? Jeśli łapie Cię często to znak, że powinieneś zastanowić się nad zmianą stylu życia. Czy zadyszka może być też objawem choroby?

Zadyszka wysiłkowa

Zapewne każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył tej dolegliwości. Zadyszka pojawia się zazwyczaj po wejściu na wysokie piętro albo po prostu na górę, po ćwiczeniach czy bieganiu. Jest to tzw. zadyszka wysiłkowa. Sygnalizuje ona, że wymiana powietrza w płucach nie jest wystarczająca w stosunku do wysiłku. Taka reakcja organizmu nie powinna wzbudzać Twojego niepokoju, ponieważ jest to objaw zmęczenia i może przytrafić się nawet osobom bardzo aktywnym fizycznie.

Kiedy duszność zaczyna przeszkadzać

Niekiedy zadyszka, która jest formą duszności, pojawia się samoczynnie i znika. Nie następuje po wysiłku. Nie dochodzi też do innych objawów chorobowych. Co to właściwie oznacza? Uważnie obserwuj swój organizm.

Zadyszka dotyka Cię, gdy odpoczywasz? Towarzyszy jej ból w klatce piersiowej, osłabienie, a nawet z wymioty? Szybko skonsultuj się z lekarzem. Zazwyczaj źródłem takich problemów jest nieprawidłowa praca układu oddechowego lub układu krążenia. U pacjentów skarżących się na zadyszkę w tzw. stanie spoczynku często diagnozuje się takie choroby, jak:

  • zapalenie płuc,
  • astma,
  • odma opłucnowa.

Zadyszka w spoczynku rzadziej wskazuje na urazy, np. na złamanie żeber. Co ciekawe, brak tchu może świadczyć nawet o anemii. Tylko dokładne badania pozwolą sprawdzić, skąd bierze się Twoja nagła zadyszka.

Zadyszka a choroby układu krążenia

Zadyszka nie zawsze jest oznaką słabej kondycji fizycznej. Czasami informuje ona o chorobach serca i układu krążenia.

Jeśli często łapie Cię zadyszka, a jednocześnie chorujesz na cukrzycę, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z diabetologiem. Taka zadyszka może prowadzić do zawału serca.

Istnieje też szereg chorób, którym towarzyszy powtarzająca się zadyszka. Zalicza się do nich:

  • dusznica bolesna (zwaną również dławicą piersiową),
  • niewydolność lewej komory serca,
  • miażdżyca,
  • niewydolność serca,
  • zapalenie osierdzia,
  • zatorowość płucna.

Jeśli zadyszka występuje u Ciebie regularnie i przeszkadza Ci w życiu, odwiedź lekarza. Zleci on stosowne badania, by sprawdzić, czy Twoje dolegliwości są wynikiem chwilowego spadku formy czy objawem chorobowym.

Walka z zadyszką

Co możesz zrobić, by pozbyć się zadyszki? Jeśli nie jest ona objawem chorobowym, zniknie, gdy będziesz się więcej ruszać. Spaceruj, pływaj, uprawiaj ulubiony sport, a za kilka miesięcy zapomnisz o tej dolegliwości. Pamiętaj o systematyczności i regularności – na aktywność fizyczną powinieneś poświęcić co najmniej godzinę dziennie. Dzięki temu poprawisz swoją kondycję, co korzystnie wpłynie na funkcjonowanie całego Twojego organizmu.

Palisz papierosy? Nie pozbędziesz się zadyszki, jeśli nie rozstaniesz się z nałogiem. Unikaj też tzw. biernego palenia, czyli ogranicz przebywanie w pomieszczeniach dla palących.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę serca lub układu krążenia, stosuj się do zaleceń lekarza. Jednak także wtedy aktywność fizyczna może pomóc Ci w walce z dolegliwością.

Już od dawna myślałeś o tym, by w końcu wziąć się za siebie i zadbać o swoją formę? Ciągła zadyszka to dobra motywacja. Regularne ćwiczenia pomogą Ci też w zrzuceniu zbędnych kilogramów – Twoje serce na pewno będzie Ci wdzięczne.

Udostępnij: