Ciśnienie tętnicze – normy wiekowe. Jakie powinieneś mieć wyniki?

Udostępnij:
Ciśnienie tętnicze - normy wiekowe

Od wielu czynników zależy to, jakie powinieneś mieć ciśnienie tętnicze. Normy wiekowe są jednak najważniejszym wskaźnikiem. Prawidłowe wyniki u dziecka różnią się od pomiarów dorosłego. Jak powinny wyglądać prawidłowe wartości i kiedy możemy mówić o nadciśnieniu lub niedociśnieniu?

Ciśnienie krwi a wiek. Podział ciśnienia i samodzielne pomiary

Mierząc ciśnienie, sprawdzaj zawsze dwie wartości. Pierwsza określa ciśnienie skurczowe i odnosi się do sytuacji, kiedy serce kurczy się i wypycha krew do aorty. Wtedy ciśnienie w organizmie jest najwyższe z możliwych. Druga wartość to tzw. ciśnienie rozkurczowe, występujące w momencie, kiedy serce rozpręża się.

Sprawdzenie ciśnienia jest podstawowym bezinwazyjnym badaniem, które powinien wykonać kontrolnie każdy lekarz podczas Twojej wizyty. Z powodzeniem możesz je również mierzyć samodzielnie w domu. Z pomocą przychodzą wtedy wygodne ciśnieniomierze elektroniczne, np. Microlife czy Beurer. Ciśnienie krwi a wiek – zastanawiasz się, jaki związek mają te dwa zagadnienia? Poznaj normy ciśnienia dla swojego wieku i sprawdź, czy masz prawidłowe.

Ciśnienie tętnicze – normy wiekowe. Jakie wyniki są właściwe dla dzieci i młodzieży?

To nieprawda, że ciśnieniem należy przejmować się dopiero w okresie dorosłości. Pomiary powinny być wykonywane także u dzieci i młodzieży. Często wraz z dojrzewaniem u młodzieży pojawiają się różne zaburzenia, a nieprawidłowe ciśnienie może być ich pierwszym objawem. Jaka jest zależność pomiędzy ciśnieniem krwi a wiekiem dziecka? Sprawdź:

Wzrost Ciśnienie skurczowe Ciśnienie rozkurczowe
Niemowlęta 90 cm <120 mmHg
Dzieci 2-5 lat 90 – 120 cm <125 mmHg <75 mmHg
Dzieci 6-11 lat 120 – 150 cm <135 mmHg <80 mmHg
Młodzież od 12 roku życia od 150 cm <140 mmHg <90 mmHg

Ciśnienie krwi a wiek. Tabela właściwych pomiarów dla dorosłych

Nadciśnienie to groźna choroba cywilizacyjna, która może doprowadzić nawet do śmierci, jeśli zostanie zlekceważona. Wywołuje ją wiele czynników, w tym:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • podwyższony cholesterol,
  • stres,
  • niewłaściwa dieta,
  • palenie papierosów
  • zażywanie niektórych leków.

Podobnie jest z niedociśnieniem (poniżej 100 mmHg), choć ono występuje rzadziej. Jego przyczyny to najczęściej uwarunkowania genetyczne, ale również problemy z tarczycą, przysadką, niedobór sodu czy choroba Addisona.

Jak wygląda u dorosłych związek między ciśnieniem krwi a wiekiem? Tabela poniżej prezentuje właściwe pomiary ciśnienia dla dorosłych:

Ciśnienie skurczowe Ciśnienie rozkurczowe
Optymalne 100 – 120 mmHg <80 mmHg
Prawidłowe 120 – 129 mmHg 80 – 84 mmHg
Wysokie prawidłowe 130 – 139 mmHg 85 – 89 mmHg

Ciśnienie krwi a wiek – u starszych osób ciśnienie rośnie

Im jesteś starszy, tym bardziej ciśnienie krwi wzrasta. Zadaniem lekarza jest wtedy włączyć odpowiednie leki, które obniżą ciśnienie do bezpiecznych wartości. Dla osób przed 80-tką ciśnienie skurczowe powinno wynosić 140 – 150 mmHg, a po 80. roku życia poniżej 160 mmHg.

Kiedy udać się do lekarza?

Pierwsze objawy świadczące o kłopotach z ciśnieniem to zawroty i bóle głowy, zaburzenia widzenia i uczucie kołatania serca. Lekarz wówczas zmierzy Ci ciśnienie i zaleci regularne samodzielne pomiary z użyciem domowych ciśnieniomierzy. Prowadzenie takiego dzienniczka pomiarów ułatwi specjaliście postawienie diagnozy – dzięki niemu i szczegółowemu wywiadowi będzie mógł zalecić odpowiednie leki na obniżenie ciśnienia.

prowadzenie dzienniczka pomiarów

Udostępnij: