Co słychać w Twoim sercu? Zrób badanie echa serca

Udostępnij:
co-slychac-w-twoim-sercu-zrob-badanie-echa-serca

Badanie echo serca jest jednym z najpopularniejszych w diagnostyce po zawałach lub w czasie choroby niedokrwiennej. Można je wykonać na trzy sposoby. Każdy z nich ma za zadanie zobrazować w jakiej kondycji jest Twoje serce. Na czym polega badanie echo serca i kto powinien je wykonać?

Dobroczynne ultradźwięki. Na czym polega badanie echo serca?

Badanie echo serca, zwane również echokardiografią, wykorzystuje ten sam mechanizm ultradźwięków, co USG, np. brzucha. Emitowanie ultradźwięków pozwala wyświetlić na monitorze bardzo dokładny obraz serca. Lekarz z łatwością może zaobserwować i ocenić jak jest ono zbudowane, w jaki sposób się kurczy, czy zastawki działają prawidłowo oraz czy wszystko w porządku z tętnicami wieńcowymi doprowadzającymi do serca tlen.

Wiesz już na czym polega badanie echo serca, rozumiesz więc, że nie ma się czego obawiać. Badanie jest bezbolesne, krótkie i nieinwazyjne. Trwa maksymalnie 45 minut. Nie zagraża kobietom w ciąży.

Jak wygląda badanie echo serca? Najpopularniejszy sposób wykonania

Zastanawiasz się jak wygląda badanie? Echo serca wykonuje się najczęściej przezklatkowo. Lekarz prosi, byś rozebrany od pasa w górę położył się na kozetce. Smaruje klatkę piersiową żelem i rozpoczyna badanie specjalną głowicą emitującą ultradźwięki. W ten sposób na monitorze wyświetla się serce i jego budowa. Często podczas badania przezklatkowego wstrzykuje się pacjentowi tzw. kontrast – środek, którego zadaniem jest pokazanie dokładniejszego obrazu mięśnia sercowego.

Echo serca można również wykonać na bieżni lub podczas innego wysiłku. Pod kontrolą lekarza pacjent wykonuje aktywność fizyczną i sprawdzane jest, w jaki sposób serce pracuje z obciążeniem.

Jak wygląda badanie echo serca? Pozostałe metody diagnostyki

Badanie przezklatkowe jest najpopularniejsze, ale jeśli nie daje ono dokładnego wyniku, lekarze mogą zdecydować o przeprowadzeniu echokardiografii przezprzełykowej. Ona również daje możliwość zobaczenia co słychać w sercu dzięki ultradźwiękom, ale różni się drogą dotarcia do niego. Lekarz do wysokości mostka wprowadza przez przełyk sondę. Pacjent jest na czas badania znieczulany miejscowo, u dzieci stosuje się znieczulenie ogólne.

Całkiem nową metodą w echokardiografii jest tzw. badanie dopplerowskie. Obrazuje ono z bardzo dużą dokładnością w jakim stanie są naczynia wieńcowe odpowiadające za prawidłową pracę serca i jak wygląda przepływ krwi w narządzie.

Niedługo będę miał echo serca. Jak się przygotować do badania?

Przygotowania ze strony pacjenta wymaga jedynie echo serca przezprzełykowe. Powinieneś być wtedy na czczo. Badania przezklatkowe i dopplerowskie nie wymagają żadnych dodatkowych aktywności, może z wyjątkiem ograniczenia stresu i dużych ilości kawy, które mogą zaburzyć rytm mięśnia sercowego.

Kiedy wykonuje się badanie echo serca?

Echo serca i EKG to dwa najbardziej podstawowe badania podczas diagnostyki chorób serca i krążenia. Wskazaniem do wykonania tych badań są przede wszystkim choroby takie jak:

Echo serca pozwala na sprawdzenie, w jakiej kondycji jest serce, ale też na wykrycie poważnych wad w budowie, np. kłopotów z zastawkami czy komorami. Wnioski z badania pomagają lekarzowi w dobraniu odpowiedniego leczenia dla pacjenta oraz w monitorowaniu postępów choroby. Badanie wykonuje się więc regularnie, w stałych odstępach czasu.

Udostępnij: