Co to jest EKG i kiedy dobrze je wykonać?

Udostępnij:
co-to-jest-ekg-i-kiedy-dobrze-je-wykonac

Badanie EKG to najpopularniejszy element diagnostyki problemów z sercem. Każda dorosła osoba powinna wykonywać je przynajmniej raz w roku. Co wykrywa EKG? Przede wszystkim zaburzenia w rytmie serca. Dowiedz się, jak wygląda badanie EKG oraz jakie są jego wady i zalety.

Co to jest EKG?

EKG to inaczej elektrokardiografia. Badanie EKG jest bezbolesne, krótkie i nieinwazyjne. Polega ono na monitorowaniu i zapisywaniu elektrycznej czynności mięśnia sercowego. Krótko mówiąc – ma ono na celu sprawdzić:

  • w jakim rytmie i jak często bije Twoje serce,
  • jakiej wielkości są Twoje komory sercowe,
  • w jakiej kondycji jest Twoje serce (wielkość, grubość ścian, budowa mięśnia).

Badanie EKG jest najpopularniejszym badaniem, które powinno być wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz do roku oraz za każdym razem, kiedy z sercem dzieje się coś niepokojącego.

Jak wygląda badanie EKG w spoczynku?

Do wykonania elektrokardiografii używa się aparatu EKG, który odbiera impulsy elektryczne powstające w sercu, a później wyrysowuje specjalny wykres na monitorze lub kartce papieru. Taki wykres nazywamy krzywą EKG. Impulsy przekazywane są przez sześć elektrod przyczepionych do klatki piersiowej pacjenta. Dodatkowo używa się też klipsów mocowanych na wszystkich czterech kończynach.

To, jak wygląda badanie EKG ze szczegółami wyjaśni Ci lekarz lub pielęgniarka wykonująca elektrokardiografię. Cały proces trwa ok. 5-10 minut. Będziesz proszony o zdjęcie biżuterii (np. złotego łańcuszka) oraz zegarka. Do EKG nie trzeba się przygotowywać. Warto zrezygnować z picia alkoholu przed badaniem oraz wysiłku fizycznego. Należy też uprzedzić lekarza o przyjmowanych lekach. Mogą one zmienić odczyt wyników.

Jak wygląda badanie EKG wysiłkowe?

Lekarze sprawdzają również, jak pracuje serce pacjenta podczas wysiłku. Służy do tego elektrokardiografia wysiłkowa, zwana również testem wysiłkowym EKG lub próbą wysiłkową. Osoba badana nie przebywa w spoczynku, ale wykonuje jakąś aktywność fizyczną, np. jeździ na rowerze stacjonarnym lub korzysta z bieżni. Praca serca rejestrowana jest od momentu rozpoczęcia ćwiczenia przez zwiększanie jego intensywności aż do zakończenia i chwili po ustaniu aktywności.

Co wykrywa EKG?

Badanie EKG wykrywa przede wszystkim zaburzenia rytmu serca oraz pozwala określić, czy przewodzenie elektryczne jest prawidłowe. Jak już wiesz, badanie trwa ok. 5 minut. Właśnie z tego powodu jego ogromną zaletą jest to, że lekarz może szybko postawić wstępną diagnozę i zadecydować o podaniu właściwych leków. To bardzo ważne, jeśli np. pacjent przechodzi właśnie zawał serca lub choroba niedokrwienna dała o sobie znać.

Częstoskurcze i nadciśnienie płucne – inne schorzenia, które pomoże wykryć EKG

Inne problemy, które można zdiagnozować z pomocą elektrokardiografii to migotanie przedsionków, częstoskurcze, nadciśnienie płucne i nadciśnienie tętnicze. Badanie EKG jest też bardzo pomocne we wczesnym wykrywaniu wad zastawkowych serca czy zapalnych chorób mięśnia sercowego. Co ważne – EKG to tylko jedno z badań, które powinno zostać wykonane podczas diagnostyki.

Wady EKG

Najprościej mówiąc – badanie EKG pokaże, co dzieje się z Twoim sercem tu i teraz. Na wykresie nie zobaczysz tego, co działo się z nim wczoraj czy też tuż przed badaniem. Jedyne, co elektrokardiografia może wykazać, a co jest już historią, to rozległy zawał serca i duże niedokrwienie mięśnia. One zawsze zostawiają ślad i trwale wpływają na pracę serca. Ważne jest więc, żebyś zgłaszał się do lekarza od razu, kiedy coś niedobrego dzieje się z sercem. Być może uda się ten moment uchwycić na krzywej EKG.

Co istotne, badanie EKG nie zawsze wykrywa objawy niedokrwienia serca, czyli choroby wieńcowej. Diagnostyka jest też utrudniona w przypadku osób otyłych, gdzie spora warstwa tłuszczu wpływa negatywnie na przewodzenie impulsów elektrycznych, a tym samym może zakłócić wynik badania.

Udostępnij: