Co to są trójglicerydy i o czym świadczy ich podwyższony poziom?

Udostępnij:
co to są triglicerydy

W parze z przyrostem masy ciała często idzie też podwyższony poziom trójglicerydów. Wyniki wykraczające poza normę powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza. Co to są trójglicerydy i kiedy wynik badań możesz uznać za zbyt wysoki? Na czym polega samo badanie i czy trzeba się do niego przygotować?

O trójglicerydach często możesz usłyszeć w telewizyjnych reklamach suplementów na serce czy też od kardiologa wysoki poziom trójglicerydów wiąże się bowiem często z miażdżycą i zawałem. Zastanawiasz się, co to są trójglicerydy oraz co powinieneś o nich wiedzieć, chcąc zadbać o swoje serce i krążenie? Z jakimi dolegliwościami wiążą się wysokie trójglicerydy?

Co to są trójglicerydy?

Trójglicerydy (zwane też triglicerydami) to organiczne lipidy (związki gliceryny i 3 kwasów tłuszczowych), które pełnią rolę energetycznego „paliwa” dla organizmu. Są one wykorzystywane przez organizm jako budulec tkanki tłuszczowej. Trójglicerydy, podobnie jak cholesterol, są też składnikiem zewnętrznej warstwy skóry i chronią naskórek przed ubytkiem wody.

Dzielimy je na endo- i egzogenne. Trójglicerydy endogenne są produkowane przez wątrobę z węglowodanów prostych i kwasów tłuszczowych. Egzogenne natomiast są dostarczane w pokarmie – ich źródłem są tłuszcze roślinne oraz zwierzęce.

Jeśli dostarczasz organizmowi zbyt dużo kalorii, nadwyżki trójglicerydów magazynowane są w tkance tłuszczowej. Jaki poziom trójglicerydów jest optymalny dla Twojego organizmu i z czym wiążą się wysokie trójglicerydy?

Trójglicerydy podwyższone  a dopuszczalne normy

Poziom trójglicerydów ocenia się w oparciu o wyznaczone normy. Z reguły wynik nie powinien przekraczać 150 mg/dl (mniej niż 1,7 mmol/l), przy czym:

  • u kobiet powinien wynosić 35-135 mg/dl (0,40-1,54 mmol/l),
  • normy u mężczyzn wynoszą 40-160 mg/dl (0,45-1,82 mmol/l),
  • u dzieci powinien być niższy niż 100 mg/dl (1,13 mmol/l).

Taka ilość trójglicerydów we krwi nie spowoduje wzrostu ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

Po czym poznasz, że to trójglicerydy podwyższone? Jeśli wynik mieści się w przedziale 200-500 mg/dl (2,3-5,6 mmol/l), to dzwonek alarmowy – najwyższy czas przyjrzeć się swojemu zdrowiu i diecie. Wysokie trójglicerydy wiążą się z wynikiem powyżej 500 mg/dl (5,6 mmol/l).

Stężenie trójglicerydów oznacza się podczas badania biochemii krwi. Jak się je przeprowadza i czy trzeba się do niego jakoś przygotować?

Jak wygląda badanie triglicerydów?

Badanie poziomu trójglicerydów we krwi umożliwia ocenę ryzyka rozwoju chorób serca. Wysokie trójglicerydy zwiększają ryzyko zawału serca, zapalenia trzustki, miażdżycy czy udaru mózgu. Dodatkowo, jeśli Twoja dieta jest słodka i tłusta lub chorujesz na cukrzycę, sprawdzaj stale poziom cholesterolu i trójglicerydów. U cukrzyków, przy dużej ilości glukozy we krwi, poziom triglicerydów również często wzrasta.

Badanie wykonuje się najczęściej, gdy lekarz chce skontrolować profil lipidowy Twojego organizmu. Próbka krwi jest pobierana z opuszka lub żyły łokciowej. Na 9-12 godzin przed badaniem nie spożywaj już żadnych posiłków – może to zaburzyć wyniki badania.

Na co uważać i jak sobie pomóc?

Chcąc zachować normy trójglicerydów, trzeba uważać na diuretyki (środki pomagające usuwać nadmiar wody z organizmu) oraz pigułki antykoncepcyjne. Wyższe wyniki badania u kobiet mogą być też spowodowane niedoczynnością tarczycy lub przyjmowaniem tyroksyny.

W uregulowaniu poziomu triglicerydów pomoże Ci zrównoważona – najlepiej rozpisana przez specjalistę – dieta, którą mogą wspierać suplementy. W aptekach dostępny jest ich szeroki wybór. Dzięki kwasom tłuszczowym omega-3 hamują one wątrobową syntezę trójglicerydów, a co za tym idzie, pomagają obniżać ich stężenie w organizmie. Do takich środków należy m.in. Biomegalin 3-6-9.

Badania wskazują, że poziom trójglicerydów pomaga obniżyć czosnek (zarówno ten naturalny, jak i w postaci bezzapachowych tabletek). Kolejną substancją czynną, która pomoże na wysoki poziom triglicerydów jest Monakolina K, którą znajdziesz np. w kapsułkach LipiForma Plus.

Na koniec warto wspomnieć, że poziom trójglicerydów może w niewielkim stopniu zmieniać się podczas dnia, dlatego nie martw się zanadto drobnymi odchyleniami od normy.

Udostępnij: