Co wiesz o chorobie wieńcowej?

505
0
Udostępnij:
Co wiesz o chorobie wieńcowej

Chociaż choroba wieńcowa to bardzo częsta przypadłość. Mimo powszechności, Polacy wciąż niedostatecznie ją kojarzą. Niewielu z nich wie, że jej odmianą jest zawał serca. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby wieńcowej. Dowiedz się też, co zrobić, aby jej uniknąć.

Gdy słyszałeś o chorobie wieńcowej, mogłeś pomyśleć, że chodzi o chorobę niedokrwienną serca. Nie są to jednak pojęcia równoznaczne. Choroba wieńcowa to najczęstsza postać choroby niedokrwiennej serca. Kto jest nią najbardziej zagrożony?

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Wyniki badań wskazują, że na chorobę wieńcową dwukrotnie częściej zapadają mężczyźni. Kobietom w ochronie przed nią w większym stopniu pomagają hormony, które jednak w okresie przekwitania ulegają znacznym zmianom. Z tego powodu szczególnie narażone na to schorzenie są kobiety po menopauzie. W grupie ryzyka znajdują się też mężczyźni po 40. roku życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej dodatkowo wzrasta, jeśli w Twojej najbliższej rodzinie zdarzały się schorzenia serca i układu krążenia.

Przyczyny choroby wieńcowej

Przyczyn choroby wieńcowej jest wiele,  ale najważniejsza z nich to odkładanie się blaszek miażdżycowych zbudowanych z lipidów (tłuszczów) w tętnicach. To prowadzi do zwężania, a w konsekwencji do zatykania się naczyń krwionośnych. Za powstanie schorzenia mogą też być odpowiedzialne wady anatomiczne naczyń wieńcowych lub serca.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby wieńcowej są długotrwały, przewlekły stres, palenie tytoniu (również bierne), nadużywanie alkoholu, nadwaga i siedzący tryb życia. Nie bez znaczenia jest też wpływ takich schorzeń jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, toczeń układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak rozpoznać chorobę wieńcową?

Istnieją dwa typy choroby wieńcowej: stabilna choroba wieńcowa i ostry zespół wieńcowy. Do tej drugiej odmiany należą zawał serca i ostry zgon sercowy.

Jakie są objawy choroby wieńcowej? Najważniejszy z nich to ból w klatce piersiowej, który odczuwasz w chwilach stresu i po wysiłku fizycznym, np. bieganiu czy wyjściu po schodach. Niekiedy jest to pieczenie, które możesz pomylić ze zgagą. Odróżnisz je po tym, że to uczucie utrzymuje się znacznie dłużej. Niektórzy chorzy uskarżają się na dławienie i trudności z oddychaniem, dlatego ważne jest, by w razie tych problemów, zapewnić dostęp do świeżego powietrza. W przypadku stabilnej choroby wieńcowej dolegliwości ustają chwilę po przerwaniu wysiłku i udaniu się na spoczynek.

Choroba wieńcowa – leczenie

Jeśli rozpoznałeś u siebie objawy choroby wieńcowej, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj wszelkie potrzebne badania. Następnym krokiem jest leczenie farmakologiczne pod okiem kardiologa. Zazwyczaj stosuje się leki zawierające kwas acetylosalicylowy, które zapobiegają powstawaniu skrzepów.

Zdrowy styl życia – zapobieganie chorobie wieńcowej

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka choroby wieńcowej – pomyśl o zmianach stylu życia. Na pewno wszelkie nałogi nie działają na Twoją korzyść. Tak samo smażone potrawy. Lepiej zastąpić je potrawami gotowanymi na parze lub pieczonymi. Postaraj się odstawić biały cukier, mniej solić, a także wybierać zdrowe tłuszcze do potraw, np. oliwę z oliwek. Dieta bogata w świeże warzywa i owoce również jest przyjazna dla serca. Codzienne spacery świetnie działają na zdrowie całego organizmu. Ograniczenie stresu, np. dzięki wypoczynkowi i technikom relaksacyjnym, to sprawdzony sposób na zapobieganie chorobie wieńcowej. Twój układ krążenia będzie Ci wdzięczny za te zmiany z całego serca!

Udostępnij: