Cukrzyca i nadciśnienie, czyli o dwóch typowych chorobach wieku średniego

Udostępnij:
cukrzyca-i-nadcisnienie-czyli-o-dwoch-typowych-chorobach-wieku-sredniego

Cukrzyca i nadciśnienie to choroby, które często towarzyszą wielu osobom w średnim wieku. Choć powodują przykre dolegliwości i skłaniają chorych do regularnych badań oraz przyjmowania leków, da się z nimi żyć i normalnie funkcjonować. Co możesz zrobić, by się ich ustrzec? W jaki sposób się przed nimi zabezpieczyć?

 Nadciśnienie tętnicze a cukrzyca – jak często występują wspólnie?

Dane lekarzy są zgodne – u osób zmagających się z cukrzycą bardzo często występuje również nadciśnienie. To niebezpieczne połączenie, ponieważ nadciśnienie może przyspieszać lub pogłębiać powikłania, które towarzyszą cukrzycy.

Według statystyk nadciśnienie tętnicze towarzyszy 30% diabetyków typu 1. i 70% diabetyków typu 2. W związku z tym lekarze decydują o dodatkowej diagnostyce w kierunku nadciśnienia – zwłaszcza, jeśli pacjenci chorzy na cukrzycę są otyli i prowadzą niezdrowy styl życia, np. jedzą dużo tłustych produktów (o dużej zawartości „złego” cholesterolu LDL) i nie uprawiają sportu.

Nadciśnienie tętnicze w cukrzycy. Do czego może doprowadzić?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która często występuje w średnim wieku. Pojawia się, gdy krew płynąca tętnicami wywiera na nie zbyt duży nacisk. Ciśnienie zbadasz za pomocą ciśnieniomierza, dostępnego u lekarza lub w aptece. Jeśli pierwsza wyświetlona wartość, czyli ciśnienie skurczowe wynosi co najmniej 140-150 mmHg, a druga – ciśnienie rozkurczowe – powyżej 90-100 mmHg, powinieneś udać się do lekarza. Taki wynik może wystąpić jednorazowo, np. być skutkiem Twojego podenerwowania, ale warto sprawdzić, czy to nie początki choroby.

Lekceważone nadciśnienie może mieć poważne skutki – prowadzi ono przede wszystkim do udaru mózgu i zawału serca. Dodatkowo, przy jednoczesnej cukrzycy do retinopatii cukrzycowej, która polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych w siatkówce oka.

Cukier – prosta droga do nadciśnienia!

Badacze obalili mit, że do rozwoju nadciśnienia przyczynia się bardziej sól niż cukier. Oczywiście nadmiar soli to (zwłaszcza przy nadciśnieniu) jest bardzo niezdrowy dla krażenia, ale to fruktoza (cukier występujący np. w owocach) prowadzi do zwiększenia i zmienności ciśnienia krwi. Dodatkowo powoduje szybsze bicie serca i zwiększa jego zapotrzebowanie na tlen.

Szumy w uszach i pogarszający się wzrok – objawy nadciśnienia

Niestety leczenie nadciśnienia najczęściej rozpoczyna się zbyt późno. Pacjenci rzadko zauważają objawy choroby, bo nie są one bardzo charakterystyczne. W początkowej fazie możesz omyłkowo traktować je jako zwykłe zmęczenie.

Wybierz się do lekarza, jeśli:

Powyższe objawy powinny zastanowić Cię tym bardziej, jeśli chorujesz na cukrzycę, masz stwierdzoną insulinoodporność lub hiperinsulinemię (gdy organizm wytwarza za dużo insuliny), nadwagę lub otyłość. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się też osoby, które mają podwyższony cholesterol, stosują niezdrową dietę, palące, pijące i mało aktywne fizycznie.

Profilaktyka w cukrzycy i nadciśnieniu

Nieleczone nadciśnienie może skrócić Twoje życie nawet o 15 lat. W połączeniu z cukrzycą jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Co zatem robić, by żyć ze swoimi chorobami możliwie jak najdłużej? Przede wszystkim regularnie wykonuj badania (aparaty do mierzenia cukru) i przyjmuj zalecane przez lekarzy leki. Postaw również na zdrową, ubogą w cukier i sól dietę. Wyrzuć z niej wysoko przetworzone produkty, tłuszcze nasycone i czerwone mięso. Skróć też seanse filmowe przed telewizorem czy komputerem na rzecz krótkiej przejażdżki na rowerze lub po prostu spaceru.

Udostępnij: