Czy można samodzielnie rozpoznać objawy choroby wieńcowej?

839
0
Udostępnij:
czy-mozna-samodzielnie-rozpoznac-objawy-choroby-wiencowej

Choroba wieńcowa (inna nazwa to choroba niedokrwienna serca) dotyczy głównie osób po 40. roku życia. Jesteś na nią szczególnie narażony, jeśli nie dbasz o dietę i unikasz wysiłku fizycznego, a w pracy wciąż się stresujesz. Jak rozpoznać chorobę wieńcową i jak w porę ją leczyć?

Objawy choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca. Dochodzi do niej, kiedy do mięśnia sercowego dopływa zbyt mało krwi transportującej tlen i wartości odżywcze. Dzieje się tak, kiedy zwęża się lub całkowicie zanika światło tętnic wieńcowych, np. w zaawansowanym stadium miażdżycy.

Choroba wieńcowa, podobnie jak miażdżyca, może rozwijać się bardzo długo i na początku nie dawać żadnych objawów. Osoby ze zdiagnozowaną chorobą niedokrwienną serca skarżą się na jej dwie postaci:

  • tzw. ostre zespoły wieńcowe (ataki występują nagłe i są bardzo groźne, np. zawał czy nagły zgon serca),
  • postać stabilna, w której przewlekle występuje zespół sercowy czy tzw. dławica piersiowa.

Co doprowadza do choroby wieńcowej?

Prawie 98% przypadków choroby wieńcowej ma swój początek w miażdżycy. Odkładanie się tzw. blaszek miażdżycowych (czyli złogów „złego” cholesterolu) w ścianach naczyń krwionośnych powoduje stopniowe zmniejszanie się światła tętnic, a co za tym idzie – ograniczenie dopływu natlenionej krwi do serca.

Powyższe przyczyny nazywamy pierwotnymi, ale istnieją również czynniki wtórne. Do tych z kolei zaliczamy inne kłopoty zdrowotne, które mogą wywołać chorobę niedokrwienną serca. To m.in.: kiła, wady serca, reumatoidalne zapalenie stawów czy anomalie w budowie układu krwionośnego.

Kiedy powinieneś wybrać się do lekarza?

Badania, które ułatwią wczesne wykrycie zmian miażdżycowych (lub symptomy choroby wieńcowej), powinieneś wykonywać regularnie – zwłaszcza jeśli masz za sobą 40. urodziny. Przydadzą się nawet, jeśli nie występują żadne z charakterystycznych objawów choroby wieńcowej. Jeżeli jednak skarżysz się na niektóre z poniższych dolegliwości, to znak, że należy skontaktować się ze specjalistą:

  • uczucie kołatania serca,
  • duszności,
  • ból za mostkiem,
  • przyspieszone tętno,
  • płytki oddech,
  • zawroty głowy,
  • dławiący ból w klatce piersiowej – pacjenci porównują go do ucisku.

W przypadku rozwijającej się choroby wieńcowej, objawy te występują głównie w sytuacjach stresowych i niepokoju oraz po wysiłku fizycznym.

Kto jest narażony na chorobę wieńcową?

Regularne badania powinny wykonywać osoby znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. To przede wszystkim mężczyźni po 40. roku życia oraz kobiety po 55., osoby spokrewnione z chorującymi na chorobę wieńcową, a także zmagające się z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Nie pomaga również zły styl życia: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, stres i nadwaga.

Czy możesz zapobiegać chorobie wieńcowej?

Profilaktyka polega na pozbyciu się złych nawyków. Przede wszystkim przyjrzyj się swojej codziennej diecie. Jeśli jest w niej dużo niezdrowych nasyconych tłuszczów (które zawierają „zły” cholesterol LDL) – pozbądź się ich. Podobnie z cukrem. Jedz za to wszystko to, co ma błonnik odpowiadający za obniżenie złego cholesterolu. Zacznij się ruszać, by nie dopuścić do otyłości. Będzie świetnie, jeśli również rzucisz palenie, ograniczysz spożywanie alkoholu i pomyślisz o relaksie – stres nie służy nikomu.

Udostępnij: