Czym jest nadciśnienie płucne i jak je rozpoznać?

1008
0
Udostępnij:
czym-nadcisnienie-plucne-i-jak-je-rozpoznac

Słowo „nadciśnienie” kojarzy się wyłącznie z sercem i tętnicami. Okazuje się jednak, że u wielu pacjentów diagnozuje się inną odmianę tego schorzenia nadciśnienie płucne. Bywa ono mylone z astmą, gruźlicą czy chorobą niedokrwienną serca. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat przyczyn, objawów i leczenia nadciśnienia płucnego.

Nadciśnienie tętnicze a nadciśnienie płucne

Nie można mylić tych dwóch dolegliwości, choć niektóre z ich objawów są nieco podobne. Na nadciśnienie tętnicze uskarża się nawet co drugi Polak. Można je dość łatwo wykryć – wystarczy regularnie mierzyć sobie ciśnienie w domu, w stanie spoczynku. Jeśli wartość ciśnienia skurczowego przekracza 135 mm/Hg, a rozkurczowego – 85 mm/Hg i sytuacja ta się powtarza, powinieneś zacząć leczenie nadciśnienia pod okiem specjalisty.

Nadciśnienie płucne charakteryzuje się przede wszystkim uczuciem duszności (prowadzącym nawet do omdleń) po wysiłku fizycznym i szybkim męczeniem się (nawet po zwykłym spacerze). Wszystko to ustaje w czasie spoczynku. Objawy nadciśnienia płucnego zwykle przypisuje się innym chorobom, np. niedokrwienności serca. Dlatego, aby ustalić, co rzeczywiście Ci dolega, należy wykonać szereg szczegółowych badań.

W przypadku bardziej zaawansowanych postaci tej choroby pacjent skarży się na przewlekłą chrypkę, ból dławicowy w klatce piersiowej, a nawet krwioplucie. Często towarzyszy im wodobrzusze (zwiększona ilość płynu w jamie otrzewnej), a także obrzęk nóg. Wielu chorych błędnie sądzi, że jest to astma lub gruźlica.

Przyczyny takich zjawisk wiążą się z nieprawidłowościami w pracy prawej komory serca, która wyrzuca mniejszą ilość krwi do tętnicy płucnej. Najczęściej schorzenie to ma podłoże genetyczne: czasami bywa następstwem wrodzonej wady serca.

Nadciśnienie płucne – diagnoza i leczenie

Aby móc ustalić, co Ci dolega i czy rzeczywiście mowa tutaj o nadciśnieniu płucnym, wykonuje się badania takie jak: RTG klatki piersiowej (powiększona prawa komora wskazuje na nieprawidłowości), echokardiografię (USG klatki piersiowej), a także szczegółowe badania płuc. Lekarz ocenia stan prawej komory oraz tętnicy płucnej – narządów odgrywających kluczową rolę w transporcie krwi do płuc.

Jeszcze do niedawna zaawansowana postać choroby wiązała się ze śmiercią w ciągu kilku miesięcy od daty zdiagnozowania – obecnie to się zmienia. Przeszczep serca lub płuc to rozwiązanie ostateczne – w większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne (np. lekami przeciwzakrzepowymi, a także takimi, które rozszerzają tętnice płucne). Niektóre leki mogą być nawet refundowane.

Lekarz prowadzący indywidualnie dobiera leki do potrzeb pacjenta. W sytuacjach ostatecznych stosuje się również zabieg chirurgiczny – septosomię przedsionkową. Polega ona na wydrążeniu otworu między prawym a lewym przedsionkiem serca. Dzięki temu nieprawidłowo powiększona prawa komora może być nieco odciążona. Istnieją też inne zabiegi pomagające chorym.

Czy z nadciśnieniem płucnym można żyć?

Jeszcze dwadzieścia lat temu diagnoza „nadciśnienie płucne” oznaczała wyrok śmierci w przeciągu około pół roku. Obecnie chory może żyć z tą przypadłością, a nawet wykonywać umiarkowany wysiłek fizyczny – ważne, by dolegliwość została właściwie zdiagnozowana, a pacjent stosował się do zaleceń lekarskich. Udowadnia to m. in. Adam Konkol – lider zespołu Łzy, który po zakończeniu najważniejszego etapu leczenia powrócił do gry na perkusji. Może nawet spacerować, jeździć na rowerze czy wchodzić po schodach.

Udostępnij: