Dusznica bolesna – przyczyny i objawy

1282
0
Udostępnij:

Dusznica bolesna to zespół dolegliwości, które występują przy chorobie niedokrwiennej serca. Najczęstszą z nich jest silny ból i ucisk w okolicach mostka. Czy zawsze wymaga on konsultacji z lekarzem? Jakie są przyczyny dusznicy?

Dusznica bolesna – jak rozpoznać?

Objawy dusznicy bolesnej pojawiają się, gdy dopływ krwi do serca jest zaburzony. W skutek tego otrzymuje ono zbyt mało tlenu i substancji odżywczych. Najczęściej wynika to ze zmian miażdżycowych.

Aby zdiagnozować dusznicę bolesną, wykonaj badanie EKG. Pokazuje ono aktywność elektryczną serca. Zrób  też test wysiłkowy i echa serca. Inne badania, które pomagają ustalić przyczynę dolegliwości to morfologia i lipidogram. Oceniane są w nim takie parametry, jak np. cholesterol.

Dusznica bolesna – objawy

Najczęstszym objawem występującym przy dusznicy jest ból w klatce piersiowej. Promieniuje on od serca do lewej strony żuchwy i lewego ramienia. Taki atak trwa zwykle kilka minut. Często towarzyszą mu: duszności, mdłości, kołatanie serca i uczucie przepełnienia. Może być on wywołany, np. przez wysiłek fizyczny, stres lub silne emocje. Rzadszą przyczyną jest nagłe ochłodzenie organizmu lub obfity posiłek.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Dusznica bolesna to częsty kłopot u osób po 50. roku życia. Jeśli doświadczasz typowych dla niej objawów, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza. Wczesne zdiagnozowanie choroby niedokrwiennej serca znacznie redukuje ryzyko zawału w przyszłości.

Czy wiesz, że…?

Objawy dusznicy bolesnej najczęściej pojawiają się w weekend, a zawał serca – w poniedziałki?

 

Lekarz oceni rytm Twojego serca na EKG oraz przeprowadzi badania w kierunku miażdżycy. Zaleci też odpowiednie leki. Jeśli stwierdzi ryzyko zawału, skieruje Cię na koronarografię, która oceni stan Twoich naczyń wieńcowych.

Dusznica bolesna – przyczyny

Najczęstszą przyczyną dusznicy bolesnej jest miażdżyca. W jej wyniku dochodzi do znacznego zwężenia naczyń wieńcowych. Powoduje to zmniejszenie przepływu krwi. Pogarsza się wtedy kondycja serca, które otrzymuje za mało tlenu.

Miażdżyca to bardzo częsta choroba. Nie należy jej jednak bagatelizować. Dlatego regularnie kontroluj poziom cholesterolu. Kiedy w Twoim organizmie jest go zbyt dużo, odkłada się on w ścianach tętnic w postaci tzw. złogów i zwęża je. Pamiętaj: nieleczona miażdżyca postępuje i staje się bardziej dokuczliwa.

Inne przyczyny dusznicy bolesnej to, np.:.

  • infekcja,
  • zator,
  • ucisk na naczynia,
  • zakrzepica tętnicza.

Aktywny styl życia – klucz do zdrowia

Zarówno dusznicy bolesnej, jak i miażdżycy możesz zapobiegać. Pomoże Ci w tym zdrowy styl życia. Na chorobę niedokrwienną serca często zapadają palacze. Unikaj więc palenia papierosów, także biernego. Odpowiednio się odżywiaj – jedz dużo warzyw i owoców. Postaw na proste niskotłuszczowe, mało przetworzone produkty, takie jak: twaróg, kefir, owoce sezonowe, kiszonki.

Zrezygnuj ze słodyczy, słodkich napojów, słonych przekąsek i alkoholu. Staraj się ograniczyć ilość wypijanej kawy. Nie zapominaj też o aktywności fizycznej oraz o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Większa ilość ruchu pozytywnie wpłynie na kondycję całego Twojego organizmu.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie  miażdżycę, pamiętaj o regularnym przyjmowaniu leków. Dbaj również o utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Unikaj stresów i zapewniaj sobie dużą ilość odpoczynku.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew