„Francuski paradoks”, czyli resveratrol. Właściwości, o których musisz wiedzieć

Udostępnij:
resveratol właściwości o których musisz wiedzieć

Francuzi mimo dość tłustej diety zawdzięczają zdrowe serce i krążenie między innymi czerwonemu winu. Nie od dziś wiadomo, że pite w rozsądnych ilościach jest przyjacielem Twojego serca. Znajduje się w nim przeciwutleniacz o nazwie resveratrol. Właściwości i jego działanie poznasz z lektury naszego artykułu.

Co to jest resveratrol?

Resweratrol należy do grupy związków roślinnych zwanych polifenolami. Działa jak przeciwutleniacz, chroniąc organizm przed uszkodzeniami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka i choroby serca.

Bogatym źródłem tej substancji jest korzeń rdestowca ostrokończystego (Polygonum cuspidatum), rosnący np. w Chinach i Japonii. Dla nas, Europejczyków, resweratrol występuje przede wszystkim w orzeszkach ziemnych (0,02 – 1,8 mg/g) oraz w czerwonym winie. Najlepszym źródłem resweratrolu są czarne i czerwone odmiany winogron. W białych winach cenne wytłoczyny z winogron, które zawierają substancję, usuwane są natychmiast w procesie produkcji trunku. W czerwonych odpowiadają one przede wszystkim za barwę i aromat. W świeżych skórkach winogron występuje aż 50 – 100 mg resweratrolu na 1 g.

Resveratrol – właściwości przeciwulteniacza. Dlaczego warto go uzupełniać?

Zjawisko tzw. paradoksu francuskiego (diety śródziemnomorskiej, ale jednocześnie dość tłustej, opartej na oliwie i maśle) spowodowało, że zainteresowanie tą substancją w ostatnich latach znacznie wzrosło.

Jeśli chodzi o właściwości, resveratrol wpływa pozytywnie na kilka układów, w tym nerwowy  i krwionośny, a także pomaga leczyć takie choroby jak otyłość. Działanie resweratrolu jest więc dość szerokie. Naukowcy sugerują też, że związek ten chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, czyli np. Alzheimerem i Parkinsonem. Co więcej, podobno przeciwdziała on namnażaniu się komórek nowotworowych i działa przeciwzapalnie.

dzialanie resweratrolu

Resweratrol – działanie dla serca i układu krążenia

A jaki wpływ na serce ma Resweratrol? Suplement diety (np. Resveratrol w kroplach doustnych czy Resvega w kapsułkach) z tym składnikiem może też zmieniać poziom tłuszczów we krwi. Badacze odkryli, że po suplementacji resweratrolem średni poziom cholesterolu całkowitego i masa ciała u badanych zmniejszyły się, a poziom “dobrego” cholesterolu HDL wzrósł – takie informacje znaleźć można w publikacji „Resveratrol and its analogs: defense against cancer, coronary disease and neurodegenerative maladies or just a fad?”.

Dodatkowo, jako antyoksydant obniża on ciśnienie krwi, dlatego kieliszek czerwonego wina od czasu do czasu nie zaszkodzi osobom z nadciśnieniem – a wręcz może pomóc.

Resweratrol – suplement diety. Gdzie znajdziesz go najwięcej?

Jak już wiesz, możesz znaleźć resweratrol w pożywieniu. Odżywianie ma w ogóle kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o dostarczanie do organizmu cennych składników. Resweratrol w diecie występuje przede wszystkim w winie, takim jak Pinot Noir, St. Laurent, Marzemino, Blaufränkisch i Merlota.

Czy wiesz, że…?

 

Średnia zawartość resweratrolu w czerwonym winie wynosi ok. 1,9 mg/dm3.

Odpowiednią ilość tego składnika zapewni Ci zdrowe odżywianie. Resweratrol w pożywieniu znajduje się też w:

  • morwie,
  • żurawinie,
  • borówce czernicy i brusznicy,
  • borówce amerykańskiej,
  • czarnych porzeczkach,
  • truskawkach,
  • malinach.

Jeśli więc chcesz zadbać o serce, desery z owoców leśnych są dobrym – a przy okazji – pysznym sposobem. Resweratrol znajduje się też w jabłkach, orzechach oraz w niektórych ziołach. Kakao, czekolada oraz skórki pomidorów – tutaj też go znajdziesz.

Jak widzisz, profilaktyka chorób układu krwionośnego i serca może być bardzo przyjemna. Wino i dobry deser – jak najbardziej, byle z umiarem! Jeśli masz problemy zdrowotne, ważny jest też regularny pomiar ciśnienia oraz kontrole u kardiologa.

Udostępnij: