Gdy serce bije jak szalone! Kiedy kołatanie serca powinno niepokoić?

1101
0
Udostępnij:

Gdy Twoje serce jest zdrowe, bije miarowym rytmem. Jeśli od dłuższego czasu wyczuwasz jego niespokojne kołatanie, zastanów się, czy nie warto skonsultować tego z lekarzem. Dowiedz się więcej o tej dolegliwości i sprawdź, jak możesz sobie pomóc w odzyskaniu miarowego rytmu serca?

Kołatanie serca a tętno

O kołataniu serca mówimy wtedy, gdy bije ono za szybko. Tętno, zwane również pulsem, to z kolei liczba uderzeń serca w ciągu minuty. U zdrowego, dorosłego człowieka powinna ona wynosić od 60 do 80 uderzeń. Osoby aktywne fizycznie lub zajmujące się zawodowo sportem często mają nieco niższe tętno (ok. 55). Kiedy śpisz, Twoje serce bije wolniej. Liczba jego uderzeń w ciągu minuty zmniejsza się nawet do 40.

Ważne!
Mierzysz puls w chwili stresu lub po wysiłku fizycznym? Wynik nie będzie wiarygodny. Określaj swoje tętno zawsze w czasie spoczynku.

Gdy serce chce wyrwać się z piersi

Jeśli serce bije z częstotliwością  ponad 100 uderzeń na minutę, wówczas można mówić o tachykardii, czyli częstoskurczu. Serce bije wtedy tak, jakby chciało się wyrwać z piersi. Przyczyną tej dolegliwości może być stres lub strach. Kołatanie często występuje też po spożyciu kawy, alkoholu lub niektórych leków (np. na odchudzanie). Towarzyszą mu wtedy inne objawy, np.:

  • ból w klatce piersiowej,
  • bladość,
  • osłabienie,
  • spadek koncentracji.

Jeśli oprócz kołatania serca występuje u Ciebie obfite pocenie lub przyspieszony oddech, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.

Kiedy udać się do lekarza?

Każda zmiana rytmu serca wymaga konsultacji z lekarzem. Internista lub kardiolog powinien wykonać EKG, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Kołatanie serca występuje przy różnych chorobach układu krążenia, np. przy migotaniu przedsionków. Dolegliwość może mieć jednak różne przyczyny. Czasem, aby sobie z nią poradzić wystarczy np. suplementować magnez lub potas. W poważniejszych  przypadkach lekarz kieruje na dodatkowe badania specjalistyczne.

Nocne kołatanie serca

Odczuwasz kołatanie serca w nocy? Nie musi to być objaw zaburzeń pracy układu krążenia. Może on świadczyć, np. o nadczynności tarczycy lub nerwicy. Dolegliwość pojawia się też czasem w okresie ciąży lub przeziębienia, gdy występuje gorączka. Zdarza się nawet, że kołatanie serca okazuje się jednym z objawów choroby refluksowej przełyku, przepukliny lub niedomagania nadnerczy.

Jak sobie pomóc?

Kołatanie serca to dość powszechna dolegliwość, która nie zawsze jest jednak niebezpieczna. Jeśli powtarza się regularnie, wymaga konsultacji z lekarzem, który określi jego przyczynę lub skieruje na dalsze badania. Kondycja Twojego serca zależy jednak głównie od Ciebie i Twojego stylu życia.

Pierwszym krokiem do uzyskania miarowego rytmu serca jest rezygnacja z używek. Kawa, alkohol i papierosy zaburzają pracę tego narządu i niszczą Twoje zdrowie. Kołatanie mogą też wywoływać nerwy, np. przed egzaminem czy ważnym wystąpieniem publicznym. Dlatego w miarę możliwości staraj się unikać stresujących sytuacji.

Znajdź sposób na rozluźnienie – wyciszaj się czytając książki, słuchając spokojnej muzyki lub uprawiając sport. Pomoże Ci też picie herbat ziołowych, które działają uspokajająco i wspierają pracę serca. Możesz też stosować techniki wyciszające, uprawiać jogę lub ćwiczenia rozciągające. Od czasu do czasu zrelaksuj się też podczas kąpieli. Wykorzystaj do niej olejki, np. lawendowy lub geraniowy, które działają uspokajająco.

Udostępnij: