Gdzie mogą pojawiać się żylaki?

610
0
Udostępnij:
gdzie-moga-pojawiac-sie-zylaki

Żylaki kojarzą Ci się pewnie z zielonymi lub ciemnoniebieskimi, grubymi, wypukłymi „wzorami” pojawiającymi się na łydkach; rzadziej na rękach. Tymczasem ta przypadłość występuje w różnych miejscach – również takich, o których rzadko się mówi. Poznaj bliżej to zjawisko – jego przyczyny, objawy, występowanie i leczenie i dowiedz się, jak się przed nimi uchronić.

Co powoduje żylaki?

Może Cię zaskoczyć fakt, że żylaki to nie choroba, a jedynie objaw niedomagania układu krążenia. Żyły (naczynia krwionośne) pomagają w transporcie zużytej, ubogiej w tlen i składniki odżywcze krwi z powrotem do serca. Krew bogatą w składniki odżywcze rozprowadzają tętnice. Płyn „wędrujący” żyłami do serca kieruje się „pod górę”. Jego cofanie się uniemożliwiają zastawki.

Ruch sprzyja lepszemu krążeniu krwi, ale jego brak przynosi konsekwencje w postaci zaburzeń pracy układu krwionośnego. Pierwszym, subtelnym objawem zaburzeń krążenia  są drobne, czerwone żyłki, tzw. pajączki, które zauważysz nie tylko na nogach, ale i na twarzy. Nie jest to tylko defekt kosmetyczny.

Żylaki na wysokościach

Na pojawianie się żylaków wpływa nie tylko brak ruchu czy zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej. Nie bez znaczenia pozostaje występowanie choroby w rodzinie,  liczne ciąże, nadwaga, używki, takie jak papierosy czy alkohol, a nawet chodzenie w butach na wysokich obcasach oraz noszenie obcisłych ubrań. Jeśli jesteś wysoki, prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków u Ciebie jest większe (ze względu na odprowadzanie krwi „pod górę” na większej powierzchni).

Miejsca, w których pojawiają się żylaki

O tym, że zmiany tego typu najczęściej pojawiają się na łydkach i udach wiedzą niemal wszyscy. Nieco rzadziej są widoczne na rękach, a także na twarzy (w postaci tzw. pajączków). Żylaki na rękach występują zwłaszcza u osób, które pracują fizycznie. Zmiany na twarzy są charakterystyczne dla cery naczynkowej. Nie są one groźne, ale powinny być pierwszym sygnałem do tego, by przyjrzeć się pracy Twojego układu krążenia. Można je usunąć poprzez laserowe zabiegi kosmetyczne.

Żylaki bardzo lubią kobiety

Niekiedy pękające żyłki możesz też dostrzec na dekolcie (najczęściej u młodych dziewcząt). Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, np. z okresem dojrzewania. Widoczne żyły pojawiają się również u kobiet w miejscach intymnych. Wiąże się to z ciążą i naciskiem na te narządy w tym okresie. Nie bez znaczenia są też zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele przyszłej matki. Zdarza się jednak, że takie żylaki znikają po porodzie.

Miejsce, o którym się nie mówi

Żylaki odbytu (czyli hemoroidy) to z kolei dolegliwość niezwykle wstydliwa. Jednym z ich objawów jest swędzenie i pieczenie, a także problem z wypróżnianiem. Na zewnętrzne zmiany polecana jest maść na żylaki (np. z ekstraktem z nagietka), a wewnętrznie stosuje się leczenie farmakologiczne.

Leki tego rodzaju wspierają mikrokrążenie w żyłach i zmniejszają uczucie „ciężkich nóg”, typowe dla żylaków. Należą do nich m.in. Detramax czy Cyclo 4 Dios, zawierające diosminę i hesperydynę, które wspierają prawidłowe działanie układu krwionośnego. Możesz też stosować produkty w wygodnym sztyfcie, np. Hemorex lub środki w czopkach, takie jak Proctis-M. Z reguły pacjentom pomaga leczenie farmakologiczne, ale w skrajnych przypadkach pozostaje operacja na żylaki.

Jak uchronić się przed żylakami?

Leczenie żylaków oraz chorób, które one zwiastują jest niezwykle trudne, dlatego też profilaktyka jest w tym wypadku istotna. Jeśli wiesz, że masz tendencje do tego typu przypadłości lub w Twojej rodzinie występowała ta choroba, zrezygnuj z butów na wysokim obcasie i obcisłych ubrań – zwłaszcza podkolanówek. Zapewnij sobie też większą dawkę ruchu. Nawet, jeśli masz siedzącą lub stojącą pracę, znajdź chociaż chwilę na krótki spacer lub gimnastykę możliwą w warunkach biurowych.

W spodniach czy w sukience?

Postaraj się, by spodnie, które nosisz, były wygodne – niekorzystnie na stan żył wpływają rurki – utrudniają przepływ krwi. Zamień je na spodnie z szerszą nogawką, na sukienkę lub spódnicę. Do niej możesz założyć specjalne rajstopy przeciwżylakowe. Ma je w ofercie m.in. Scholl i inne znane marki. Ważną rolę odgrywa też maść nagietkowa, którą można stosować na pierwsze żylaki lub wtedy, gdy Twoje nogi są obolałe i ciężkie. Pilnuj też, by Twoje menu było bogate w produkty z witaminą C, takie, jak: herbata z dzikiej róży, czarna porzeczka, cytryna i kiszona kapusta. Dzięki temu wzmocnisz ściany żył, a żylaki się nie pojawią.

Udostępnij: