Jak mierzyć ciśnienie?

Udostępnij:
jak-mierzyc-cisnienie

Mierzenie ciśnienia powinno wejść każdemu w nawyk. Dzięki regularnej kontroli można szybko wykryć nieprawidłowości układu krążenia. To ważne, zwłaszcza w średnim wieku, kiedy wzrasta ryzyko zachorowania na miażdżycę. Można to zrobić w bardzo prosty sposób – posiadając w domu aparat do mierzenia ciśnienia. Jak go wybrać oraz jak mierzyć ciśnienie?

Nieprawidłowe ciśnienie krwi – czy to objaw poważnej choroby?

Nieprawidłowe ciśnienie krwi może świadczyć o poważnych chorobach, choć oczywiście nie musi być objawem żadnego groźnego schorzenia, a np. chwilowego stresu lub zmęczenia. Jakie choroby może zwiastować ciśnienie odbiegające od normy?

Jeśli pojawia się nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg), możemy podejrzewać m.in. miażdżycę, przewlekłe choroby nerek czy zwężenie aorty. Z kolei jeśli borykasz się ze zbyt niskim ciśnieniem (poniżej 100/60 mmHg), może to świadczyć – wraz z innymi objawami – o padaczce, cukrzycy czy anemii.

Właśnie dlatego mierzenie ciśnienia powinno stać się codziennym, domowym rytuałem. Aparat do mierzenia ciśnienia można kupić w każdej aptece, za niewielkie pieniądze. Najlepszym wyborem będzie zakup ciśnieniomierza elektronicznego. Jest wygodny i łatwy w obsłudze. Oczywiście, na rynku dostępne są też tradycyjne ciśnieniomierze manualne.

Jak wybrać elektroniczny aparat do mierzenia ciśnienia?

Są 2 rodzaje najpopularniejszych aparatów do domowego pomiaru ciśnienia: nadgarstkowy i naramienny. Przed wyborem i ostatecznym zakupem powinieneś sprawdzić, który model będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Przetestuj je np. w aptece lub u rodziny czy znajomych.

Jeśli chodzi o dokładność pomiaru, nieco lepszy będzie aparat naramienny, np. Veroval, Tensoval Duo Control czy Omron M2 basic. Ciśnieniomierze umieszczane na nadgarstku mogą źle odczytywać wartości ze względu na częste zaburzenia krążenia w kończynach.

Czym kierować się przy zakupie aparatu?

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na wybór ciśnieniomierza naramiennego czy nadgarstkowego, zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów.

1. Mankiet

Mankiet powinien być optymalnej wielkości – nie za mały i nie za duży. W przeciwnym wypadku dokładność pomiaru może być mniejsza. Standardowo szerokość mankietu wynosi między 20 a 32 cm. Osoby, które mają duży biceps powinny wybrać mankiet o jeszcze większej szerokości. Warto sprawdzić też, czy mankiet można wymieniać, np. w przypadku zniszczenia lub zabrudzeń.

2. Zasilanie

Najczęściej ciśnieniomierze wyposażone są w gniazda na baterie AAA lub AA. Jeśli pomiarów będziesz dokonywać częściej, np. kilka razy dziennie, warto wyposażyć się w aparat posiadający zasilanie sieciowe lub zamienić jednorazowe baterie na akumulatory, które można ładować przez wpięcie do zwykłego gniazdka.

3. Ekran

Ekran powinien być duży i czytelny, zwłaszcza jeśli pomiarów będzie dokonywać osoba ze słabym wzrokiem. Warto również sprawdzić, czy wyświetlają się informacje o słabej baterii i źle założonym mankiecie.

4. Dodatkowe informacje

Jeśli szukasz kompleksowego sprzętu, który dostarczy Ci jak najwięcej informacji, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie ciśnieniomierz ma funkcję wykrywania arytmii oraz zapamiętywania poprzednich pomiarów.

W spokoju i na siedząco. Jak mierzyć ciśnienie?

Choć mierzenie ciśnienia to bardzo prosty zabieg. Trzymaj się kilku zasad, a wykonany pomiar będzie dokładny i wiarygodny. Jak mierzyć ciśnienie?

  • Powstrzymaj się od palenia papierosów i picia kawy co najmniej pół godziny przed pomiarem.
  • Nie wykonuj pomiaru od razu po wysiłku fizycznym.
  • Przed rozpoczęciem pomiaru usiądź w cichym pomieszczeniu, z podpartymi plecami i odpocznij kilka minut.
  • Mankiet załóż na odsłoniętej ręce, lekko zgiętej w łokciu i podpartej.
  • Mankiet zakładaj zawsze na ręce powyżej łokcia, na wysokości serca.
Udostępnij: