Jak obniżyć ciśnienie na własną rękę? Domowe sposoby na nadciśnienie

Udostępnij:
jak obniżyć ciśnienie na własną rękę

Nadciśnienie to bardzo powszechna choroba. Według szacunków choruje na nią co trzeci Polak! Jej skutki są groźne dla zdrowia i życia, może bowiem zwiększać ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu i zawału. Istnieją jednak domowe sposoby na nadciśnienie. Z tekstu dowiesz się między innymi, jak naturalnie obniżyć ciśnienie odpowiednią dietą.

Czym jest nadciśnienie?

Nadciśnienie to poważna choroba, która w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Najczęściej chorzy zgłaszają się do lekarza już z poważnymi dolegliwościami świadczącymi o tym, że choroba postępuje. Wtedy konieczne jest zastosowanie leków.

O nadciśnieniu mówimy, kiedy ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 140 mmHg, a rozkurczowe powyżej 90 mmHg. W zależności od stopnia zaawansowania, określamy je nadciśnieniem I, II lub III stopnia. Na szczęście istnieją domowe sposoby obniżenia ciśnienia, które pomagają zapobiegać rozwojowi choroby.

Dlaczego chorujesz? Dowiedz się, jak naturalnie obniżyć ciśnienie

Ryzyko zachorowania na nadciśnienie pierwotne wzrasta wraz z wiekiem, a jego rozwojowi sprzyja nieprawidłowy styl życia – nieodpowiednia dieta, stres, palenie papierosów, częste picie alkoholu i brak ruchu. W tym wypadku ważne jest, aby wiedzieć, jak naturalnie obniżyć ciśnienie. Czasem wystarczy jedynie zmiana niezdrowych nawyków.

Przyczyna może być też dziedziczna – ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie zmaga się już z kłopotami z układem krążenia. Czasami nadciśnienie wywołują leki, które przyjmujesz lub jest ono przypadłością towarzyszącą innej chorobie – wtedy mówimy o nadciśnieniu wtórnym.

Dlaczego domowe sposoby na obniżenie nadciśnienia są ważne? Trochę o skutkach

Konsekwencje lekceważonego nadciśnienia mogą być bardzo poważne dla zdrowia. Należą do nich przede wszystkim nieprawidłowa praca nerek oraz układu krwionośnego. Przy nadciśnieniu wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, udar mózgu, a nawet zawał, który może być śmiertelny.

Nadciśnienie rozpoznasz po objawach takich jak:

  • zawroty i bóle głowy, szum w uszach,
  • bezsenność,
  • uczucie kołatania i przyspieszone bicie serca,
  • potliwość i uderzenia gorąca,
  • duszności,
  • obrzęki kończyn,
  • zaburzenia widzenia,
  • mniejsza sprawność fizyczna i psychiczna.

Dieta jest jednym z ważnych kluczy do poprawy wyników Twoich badań. Dowiedz się, jakie domowe sposoby na obniżenie ciśnienia znajdują się w Twojej kuchni – co jeść, a czego, jako ciśnieniowiec, powinieneś lepiej unikać?

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia – sekret tkwi w menu

Przy nadciśnieniu najważniejsza jest zmiana stylu życia. Powinna ona opierać się między innymi na zdrowych nawykach żywieniowych. Jeśli zmagasz się z wysokim ciśnieniem, zmniejsz ilość soli w diecie. Sód podnosi ciśnienie i sprzyja obrzękom, zatrzymując wodę w Twoim organizmie. Szczególnie dużo soli znajduje się w przetworzonej żywności, wędlinach czy jedzeniu typu fast food. Z tego też lepiej zrezygnować.

Jeśli zażywasz moczopędne leki na nadciśnienie, zadbaj o to, by w jadłospisie znalazły się produkty bogate w potas. Z kolei flawonoidy, które ma np. kakao, uelastyczniają naczynia krwionośne, a to ważne w przebiegu chorób wywołanych nadciśnieniem.

Podstawowym produktem w codziennej diecie chorego jest też obniżający ciśnienie czosnek. Zastanów się nad suplementami, które wspomagają w walce z nadciśnieniem, np. Resveratrolem w kroplach z wyciągiem ze skórek winogron, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami, uważanymi za przyczynę chorób układu krwionośnego.

Domowe sposoby obniżenia ciśnienia – sięgnij po zioła

Zastanawiasz się, jak naturalnie obniżyć ciśnienie? Nie ma nic prostszego niż przygotowywanie ziołowych naparów wspierających pracę układu krwionośnego. Postaw na herbatki z głogu, dziurawca i lipy. Picie 2 razy dziennie takich naparów wspiera pracę serca. Możesz też kupić w aptece preparaty ziołowe w innej formie, np. Głóg w tabletkach.

Profilaktyka – klucz do zdrowia

Nawet, jeśli nie masz kłopotów z nadciśnieniem, warto zdrowo się odżywiać, unikać używek i uprawiać sport. Taki styl życia może znacznie opóźnić potencjalne kłopoty z sercem. Pamiętaj też, by profilaktycznie mierzyć ciśnienie we własnym domu, posłużyć Ci może do tego np. ciśnieniomierz Microlife Bp A1 Basic. Jeśli nie masz ciśnieniomierza lub nie planujesz zakupu, masz możliwość takiego pomiaru również w renomowanych aptekach.

sposoby na nadciśnienie - badanie ciśnienia

Udostępnij: