Jak rozpoznać niedotlenienie mózgu oraz jakie są jego skutki?

1123
0
Udostępnij:
niedotlenienie mózgu

Mózg to bardzo wydajny, ale też delikatny narząd. Wystarczą zaledwie 4 minuty bez tlenu, by jego komórki zaczęły obumierać, a funkcje życiowe ustawać. Niedotlenienie mózgu (zwane też niedokrwieniem), wiąże się z zaburzeniami pracy 3 ściśle związanych układów: krwionośnego, nerwowego oraz oddechowego. Jakie są objawy i skutki tej dolegliwości?

Niedotlenienie mózgu czym jest?

Niedotlenienie mózgu to stan, w którym do mózgu nie dociera wystarczająca ilość tlenu. W wyniku jego niedoboru dochodzi do uszkodzenia neuronów, a w rezultacie upośledzenia funkcjonowania funkcji życiowych, śpiączki, a nawet zgonu. Niedotlenienie, poza chorobami, może wynikać również z przyczyn zewnętrznych, np. choroby wysokościowej, na którą można zapaść już na wysokości 2500 m. n. p. m. Występuje ona u około 25% górskich piechurów.

Niedotlenienie mózgu przyczyny

Z jakimi chorobami i dolegliwościami ma związek niedotlenienie mózgu? Objawy mogą się pojawić w wyniku:

 • zaburzeń rytmu serca o ciężkim podłożu,
 • kardiomiopatii,
 • zawału serca,
 • zapalenia mięśnia sercowego,
 • nagłego krwotoku,
 • nagłego zmniejszenia się dopływu odpowiedniej ilości krwi do mózgu człowieka,
 • zatoru,
 • bardzo ciężkiej anemii,
 • zakrzepicy,
 • tętniaka,
 • hipotermii,
 • nagłego spadku ciśnienia tętniczego,
 • zwyrodnień kręgosłupa,
 • oparzenia dużej powierzchni ciała,
 • miażdżycy,
 • odmy opłucnowej,
 • zespołu bezdechu sennego,
 • bardzo ciężkiego zapalenia płuc.

Problem dotyczy jednak nie tylko osób chorych. Jeśli chodzi o niedotlenienie mózgu, przyczyny mogą wiązać się z zatruciem tlenkiem węgla i chorobą wysokogórską. Niedotlenienie mózgu często dotyka też nurków. Wyróżnia się również niedotlenienie okołoporodowe (niewydolność oddechową u noworodka, która jest wynikiem niedostatecznej ilości tlenu przed lub w trakcie porodu).

Niedotlenienie mózgu objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Twój mózg do poprawnej pracy potrzebuje ok. 3,3 ml krwi bogatej w tlen na 100 g swojej wagi. Niedotlenienie mózgu niekoniecznie wiąże się od razu z omdleniem i innymi przykrymi objawami. Zdarzają się chwile, gdy poziom tlenu we krwi jest niższy – wtedy organizm sam reguluje poziom tlenu we krwi, zwiększając przepływ mózgowy. W takich sytuacjach nie występują żadne niepokojące objawy. Niedotlenienie mózgu może też dawać inne, bardziej wyraźne symptomy:

 • bóle głowy,
 • problemy z pamięcią krótkotrwałą,
 • zaburzenia widzenia,
 • wymioty i nudności.

W dalszej kolejności pojawiają się zaburzenia czucia, poznawcze, równowagi i koordynacji, a także sinica i wzrost tętna. W przypadku takich objawów należy wezwać szybko pomoc. Jeśli nie zostanie ona udzielona, chory mdleje, traci przytomność, może też dostać drgawek, a nawet zapaść w śpiączkę, która prowadzi do śmierci mózgu.

O jakich chorobach może świadczyć niedotlenienie mózgu? Objawy mogą mieć charakter nagły lub przewlekły i mogą wskazywać na inne dolegliwości. Nagłe, napadowe niedotlenienie mózgu może oznaczać kłopoty z niewydolnością krążenia, np. migotanie przedsionków czy zakrzepy.

Przewlekły charakter niedotlenienia może dawać o sobie znać zaburzeniami psychicznymi, sennością, problemami z koncentracją, pamięcią i kojarzeniem faktów. Takie niedotlenienie jest konsekwencją np. nierozpoznanej lub źle leczonej cukrzycy.

Niedotlenienie mózgu skutki

Czym grozi niedotlenienie mózgu? Skutki zależą od stopnia zniszczenia komórek i długości niedotlenienia. Lekkie niedotlenienie (z którym organizm jednak często radzi sobie sam) skutkuje nagłymi zawrotami głowy i równowagi. Inne skutki, takie jak utrata przytomności i zaburzenia widzenia, mogą być bardzo poważne dla zdrowia.

W najcięższych przypadkach niedokrwienie mózgu wiąże się z utratą koordynacji ruchowej, napięcia mięśni, mowy, śpiączką, a nawet śmiercią. Wiąże się to z tym, że w wyniku braku tlenu obumierają grupy neuronów przypisanych do pełnienia określonych funkcji życiowych. Dlatego tak ważna jest szybka pomoc.

Jak sobie pomóc?

Obserwujesz objawy i podejrzewasz u kogoś niedotlenienie mózgu? Skutki zwlekania z pomocą mogą być fatalne. Stanowi ono bezpośrednie zagrożenie dla życia i wymaga szybkiego wezwania pogotowia. W szybkim czasie może dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu, a w konsekwencji nawet zgonu pacjenta. Pozbawiony tlenu i substancji odżywczych (głównie glukozy), ulega nieodwracalnym uszkodzeniom już w 4 minuty.

W przypadku zaburzeń oddychania, aby dotlenić mózg, należy wykonać sztuczne oddychanie (w serii po 15 uciśnięć i 2 wdechy). Nie podawaj choremu leków ani wody. Błyskawiczna hospitalizacja, a następnie leczenie pozwoli uchronić komórki nerwowe przed zniszczeniem.

Miłorząb japoński – w trosce o Twój mózg  

Jeśli Twój bliski przeszedł krótkotrwałe niedotlenienie mózgu lub sam należysz do grupy podwyższonego ryzyka, zadbaj o krążenie mózgowe i obwodowe krwi. Pomoże Ci w tym miłorząb japoński. Wyciąg z tego drzewa uszczelnia naczynia włosowate oraz wspomaga krążenie obwodowe, dzięki czemu mózg i inne części ciała są dotlenione i odżywione.

Dodatkowym skutkiem “ubocznym” miłorzębu dla Twojego mózgu jest też poprawa pamięci i koncentracji. Roślina wspiera metabolizm mózgu, dzięki czemu do neuronów dociera więcej tlenu i glukozy. Konsekwencją lepszego krążenia mózgowego jest poprawienie sprawności umysłowej.

Wyciąg z miłorzębu znajdziesz w wielu suplementach, w tym np. w tabletkach Ginkofar Extra oraz w płynie Venoforton, który poza miłorzębem zawiera też wyciąg z kasztanowca (usprawniający krążenie obwodowe i mózgowe krwi).

Udostępnij: