Kiedy szmery w sercu u dziecka mogą Cię martwić?

1412
0
Udostępnij:
kiedy-szmery-w-sercu-u-dziecka-moga-cie-martwic

Szmery serca są często wykrywane przy badaniu pediatrycznym. Zwykle budzą niepokój rodziców – czy słusznie? Mogą wskazywać na wadę serca i czasami są jej pierwszym lub jedynym objawem. Na szczęście u większości maluchów szmery serca mają niewinny charakter i nie wymagają leczenia.

Szmery w sercu – przyczyny

Szmer to nic innego jak zjawisko akustyczne powstające podczas przepływu krwi przez struktury serca. Można go wysłuchać stetoskopem lekarskim. Większość szmerów serca zostaje odkryta w związku z rutynową wizytą dziecka u lekarza. Oznacza to, że same nie dawały wcześniej o sobie znać.

Pamiętaj, że serce Twojego dziecka rośnie razem z pozostałymi narządami, co prowadzi do zmian w przepływie krwi. Jest to główna przyczyna powstawania szmerów serca u maluchów. Może się zdarzyć, że Twoje dziecko przez kilka lat swojego życia nie będzie miało takiego objawu i zostanie on wysłuchany dopiero później.

Szmery w sercu u noworodka

Takie zjawisko akustyczne u dziecka – a szczególnie u noworodka lub niemowlęcia z problemami zdrowotnymi – może wskazywać na chorobę serca, a dokładniej: na wrodzoną wadę serca. Najczęściej są to ubytki przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej, które rzeczywiście wpływają na sposób, w jaki krew przepływa przez serce.

Kiedy podejrzewać, że dziecko może mieć problemy z układem krążenia? Skonsultuj się z kardiologiem, jeśli szmerom towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak:

  • częste infekcje płuc,
  • problemy z karmieniem,
  • małe przyrosty ciała,
  • sinica,
  • szybkie męczenie się,
  • słaby rozwój.

Większość wad serca można zoperować, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza diagnoza.

Cechy szmeru niewinnego

Po wysłuchaniu szmeru u dziecka, lekarz określa jego podstawowe cechy. Ocenia wstępnie, czy jest to szmer patologiczny, czyli wymagający dalszych badań diagnostycznych.

Czym charakteryzuje się szmer niewinny? Aby go usłyszeć, lekarz musi być mocno skupiony. Oznacza to, że taki szmer jest cichy i określany w skali Levine’a jako maksymalnie 3/6. Zwykle szmer ten pojawia się lub nasila po wysiłku fizycznym, w trakcie gorączki czy infekcji. Nie promieniuje, tzn. występuje z reguły tylko w jednym miejscu osłuchiwania.

Jego nasilenie może się zmieniać w zależności od przyjmowanych przez dziecko pozycji ciała. Charakterystyczne jest również to, że szmery niewinne są zwykle skurczowe. Oznacza to, że pojawiają się w okresie między I i II tonem serca, czyli w trakcie jego skurczu.

Czy wiesz, że…?

Blisko 50-70% szmerów serca u dzieci jest klinicznie nieistotna.

Szmery w sercu u dziecka – diagnostyka

Z reguły mamy do czynienia ze szmerami niewinnymi. W takich przypadkach dziecko jest jedynie obserwowane na kolejnych wizytach, a diagnostyka kardiologiczna nie jest potrzebna. Taki maluch nie ma cech choroby serca i sam szmer nie wymaga dalszych badań.

Jeśli jednak Twoje dziecko ma problemy zdrowotne, a dodatkowo wykryto u niego szmer serca, zostanie skierowane do kardiologa. Najważniejszym badaniem wykluczającym wady oraz choroby serca jest echo serca. Podczas tego badania można bardzo dokładnie obejrzeć budowę tego narządu i zdiagnozować jakiekolwiek zaburzenia w jego budowie.

Niezbędnym w diagnozie okazuje się też EKG, które może sugerować przerosty komór serca lub zaburzenia przewodzenia.

Jak widzisz, szmery w sercu u dziecka zazwyczaj nie są objawem choroby. Dlatego nie wpadaj w panikę, gdy lekarz wysłucha je u Twojej pociechy. Stosuj się do jego zaleceń, obserwuj swojego malucha i informuj specjalistę o ewentualnych niepokojących sygnałach, które mogą mieć znaczenie w diagnozowaniu.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew