Kołatanie serca, zawroty głowy – czy to choroba układu krążenia?

Udostępnij:

Organizm w chwilach kryzysu zwykle daje wiele symptomów świadczących o tym, że coś Ci dolega i powinieneś wykonać dokładne badania. Czy chorobę układu krążenia można rozpoznać na podstawie takich oznak, jak kołatanie serca, skoki ciśnienia czy zawroty głowy? O czym świadczą te objawy?

Profilaktyka kontra geny

Osoby, które mają genetyczne skłonności do chorób serca i układu krążenia, często już
w młodym wieku zaczynają bacznie przyglądać się swojemu organizmowi, by sprawdzić, czy mają powody do niepokoju. Nie należy jednak wpadać w panikę – właściwie prowadzona profilaktyka (zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna, odpoczynek, radzenie sobie ze stresem i emocjami) może uchronić Cię od niechcianych dolegliwości.

Ciśnienie tętnicze – źródło wiedzy o Twoim organizmie

Co zrobić, gdy zaczynasz czuć, że Twoje narządy nie pracują tak, jak powinny? Zacznij od zmierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Dla osób dorosłych powinno ono mieścić się w przedziale 120/80 mm/Hg – 135/85 mm/Hg. Nie dokonuj pomiarów w stresie lub po wysiłku fizycznym. Zrób to kilka razy w ciągu kilku dni, najlepiej rano lub przed południem, gdy odpoczywasz. Zanotuj wyniki. Jeśli ciśnienie przekraczało górną granicę normy, a Ty masz problem z wychodzeniem po schodach lub pod górę i szybko się męczysz – powinieneś udać się do lekarza. Nadciśnienie bywa przyczyną wielu innych schorzeń.

Natomiast kiedy pomiar wykazuje, że Twoje ciśnienie jest zbyt niskie, a Tobie dokucza przewlekłe zmęczenie i zawroty głowy – nie lekceważ tego. Niedociśnienie może być objawem innej choroby, niekoniecznie związanej z układem krążenia.

Zdarza się, że ciśnienie „skacze” – raz jest za wysokie, innym razem – za niskie. Prawdopodobnie żyjesz w przewlekłym stresie i Twój organizm reaguje na to właśnie w ten sposób. Również w takim wypadku wskazana jest wizyta u internisty – skieruje Cię on na szczegółowe badania, które pozwolą ustalić przyczynę skoków ciśnienia.

Kołatanie serca i zawroty głowy – czy to powód do niepokoju?

Nie zawsze objawy takie jak zawroty głowy czy kołatanie serca muszą świadczyć
o chorobie. Jeśli zdenerwujesz się i Twoje serce bije szybciej – nie powinieneś wpadać
w panikę – jest to normalna reakcja organizmu na bodźce wywołujące stres. Układ nerwowy mobilizuje wówczas organizm do działania. Jeśli kołataniu serca towarzyszą skurcze łydek i drżenie powiek, prawdopodobnie brakuje Ci magnezu. Zacznij go uzupełniać, najlepiej pod okiem lekarza lub farmaceuty.

Zawroty głowy a serce

Zawroty głowy nie zawsze są objawem udaru – często pojawiają się po np. zabawie na karuzeli, szybkiej jeździe samochodem, a także w przypadku tzw. choroby lokomocyjnej (lub morskiej), która nie jest groźna i z którą można żyć (a nawet podróżować), pamiętając o kilku zasadach.

Zawroty głowy mogą też być objawem zbyt niskiego ciśnienia. Obserwuj pracę swojego organizmu i zauważ, w jakich sytuacjach pojawiają się dane symptomy – dzięki temu łatwiej będzie Ci określić, czy jest to chwilowa reakcja na konkretne okoliczności (np. sytuacje stresowe), czy też dolegliwości pojawiają się niezależnie od sytuacji. W obu przypadkach warto jednak skonsultować stan swojego zdrowia ze specjalistą.

Nietypowe objawy chorób układu krążenia

Zdarza się, że choroby układu krążenia mogą dawać niecharakterystyczne symptomy, które zupełnie się z nimi nie kojarzą. Chrapanie, bezdech senny lub jakiekolwiek objawy duszności nie zawsze wskazują na problemy z górnymi lub dolnymi drogami oddechowymi – często są objawami chorób serca. Jeśli masz podobny problem, powinieneś wykonać badania kontrolne (np. EKG lub morfologię).

O chorobach układu krążenia mogą też świadczyć symptomy kojarzące się z… trawieniem.  Należą do nich: zgaga, nudności, a nawet biegunka. Wiąże się to z obrzękiem jamy brzusznej i stresem. Podobnie jest w przypadku zaburzeń czucia, które zazwyczaj świadczą o schorzeniach neurologicznych. Wielu chorych po zawale wspomina, że właśnie takie dolegliwości im towarzyszyły.

Pamiętaj, kiedy tylko zauważasz u siebie niepokojące i utrzymujące się przez dłuższy czas objawy, skonsultuj się z lekarzem. To on postawi odpowiednią diagnozę i zaproponuje leczenie.

Udostępnij: