Krwawienie z nosa – co mówi o Twoim ciśnieniu?

6182
0
Udostępnij:

Krwawienie z nosa to nieprzyjemna dolegliwość, która może przydarzyć się każdemu. Jego przyczyny są różne – od niegroźnych urazów, przez choroby układu oddechowego, aż po przypadłości związane z układem krążenia. Co wspólnego ma krwawienie z nosa z ciśnieniem tętniczym? Kiedy należy pójść do lekarza?

Krwawienie z nosa – przyczyny

Krwawienie z nosa może przytrafić się dorosłym w każdym wieku, nierzadko również dzieciom. Często następuje w wyniku urazu nosa lub głowy, np. od uderzenia piłką. Jeśli nie jest ono duże, wystarczy zrobić opatrunek, pamiętając, by pozwolić na swobodne wypływanie krwi z nosa. Gdy widać, że doszło do poważniejszego obrażenia, należy wezwać pogotowie lub jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Krwawienie z nosa bywa też następstwem osłabienia, przeziębienia lub długotrwałego kataru – dochodzi do niego wtedy, gdy błona śluzowa nosa jest wysuszona i ulega przekrwieniu. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu intensywny ból głowy na wysokości czoła, oznacza to, że przyczyną krwawienia są chore zatoki (np. zapalenie zatok). Wówczas krwawienie trwa znacznie dłużej niż w przypadku zwykłego kataru – nieraz nawet pół godziny.

Osobny temat stanowią choroby krwi, jak np. znana z historii rodów królewskich hemofilia czy skazy krwotoczne. W skrajnych przypadkach krwotoki mogą powodować nowotwory jamy nosowej – występują one jednak dość rzadko. Wystarczy uważnie obserwować organizm, by stwierdzić, jaka jest prawdopodobna przyczyna. Pamiętaj, że ostateczną diagnozę może postawić jedynie lekarz.

Krwotoki z nosa – jaki mają związek z ciśnieniem?

U osób w średnim wieku i starszych również pojawia się problem częstych krwotoków z nosa, mimo tego, że nie odczuwają bólu zatok, ani nawet nie są przeziębione. Krwotok z nosa zazwyczaj trwa długo i jest dość intensywny. W takiej sytuacji po jego zatamowaniu należy zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Gdy przekracza ono górną granicę – 135/85 mm/Hg (dawniej 140/90 mm/Hg) – koniecznie powiedz o tym lekarzowi rodzinnemu. Często krwotok z nosa to ostrzeżenie przed udarem. Niekiedy może on również wskazywać  na miażdżycę i wysokie ciśnienie.

Na kondycję organizmu wpływa też zmiana ciśnienia atmosferycznego – są osoby, które skarżą się na krwotoki z nosa w trakcie lotu samolotem lub podczas nurkowania. Niezależnie od przyczyn takiego zjawiska pamiętaj, że jeśli występuje ono często lub trwa dłużej niż kilkanaście minut – warto zasięgnąć porady internisty, który skieruje na dalsze badania.

Krwawienie z nosa – pierwsza pomoc

Bez względu na to, jaka jest przyczyna krwotoków (najlepiej, żeby określił ją lekarz) pierwsza pomoc wygląda bardzo podobnie. Nigdy nie zatykaj nosa, ponieważ krew powinna
z niego wypływać swobodnie. Jeśli to Ty udzielasz pomocy osobie z krwotokiem, pochyl głowę chorego do przodu, ustaw go nad zlewem (w miarę możliwości) i przygotuj dwie chusteczki. Obie namocz w zimnej wodzie. Jedną z nich połóż na kark, by schłodzić to miejsce, a drugą ułóż na środku nosa, by zmniejszyć ciśnienie wewnątrz jamy nosowej.

Pacjent może odczuwać lekki niepokój oraz dyskomfort. Gdy jego głowa jest pochylona do przodu, krew swobodnie wypływa – poszkodowany nie połyka jej, a dolegliwość szybciej przechodzi. Utrzymuj tę pozycję do momentu zakończenia krwotoku. Wówczas chory może już próbować powoli oddychać nosem.

Błędem jest odchylanie głowy do tyłu, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia się krwią lub wymiotów. Aby uniknąć krwotoków, należy nawilżać śluzówkę nosa (zwłaszcza w sezonie grypowym) i regularnie sprawdzać wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Udostępnij: