Leczenie niewydolności serca

962
0
Udostępnij:

Człowiek to nie maszyna – przychodzi moment, kiedy pojawiają się u niego dolegliwości związane z wiekiem, w tym krążeniowe. Zalicza się do nich m. in. niewydolność serca, znana szczególnie w krajach rozwiniętych. Niewydolność serca dotyczy kilkunastu milionów ludzi, głównie w Europie i obu Amerykach. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia tej dolegliwości.

Dlaczego serce nie daje sobie rady?

Serce to naturalna pompa w Twoim organizmie. Tłoczy krew i dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników, z tlenem na czele. Gdy niedomaga, nie pompuje wystarczającej ilości krwi, która miałaby zaspokoić potrzeby wszystkich komórek i tkanek w ludzkim ciele. Niewydolność serca nie jest pojedynczą chorobą – najczęściej to zespół przypadłości prowadzących do trwałych uszkodzeń.

Kto należy do grupy wysokiego ryzyka?

Duży wpływ na wystąpienie tej dolegliwości mają czynniki genetyczne, a także nadciśnienie tętnicze, postępująca choroba wieńcowa, wrodzone wady serca, choroby zastawek oraz mięśnia sercowego (w szczególności migotanie przedsionków). Często zapadają na nią osoby po przebytym zawale.

Jeśli skończyłeś 60 lat, cierpisz na choroby nerek,  tarczycy, a dodatkowo masz tendencje do chorób płuc i obniżoną odporność, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka niewydolności serca. Nie bez znaczenia są też dziedziczne skłonności do chorób serca i układu krążenia.

Rozpoznanie niewydolności serca

Jak rozpoznać to schorzenie? Zaczyna się niewinnie  – szybciej się męczysz, gdyż brakuje Ci tlenu, a na Twoich kostkach pojawia się obrzęk. Dokucza Ci też przewlekłe, trudne do wyjaśnienia zmęczenie, a czasami nawet duszności, które występują w czasie odpoczynku i snu. Możesz mieć też nadciśnienie lub niedociśnienie krwi. Jeśli ponadto dostrzegasz u siebie zawroty głowy, brak apetytu, zaburzenia rytmu serca (np. palpitacje) i widzisz powiększające się żyły szyjne – bardzo prawdopodobne, że cierpisz na niewydolność serca.

Nie obędzie się bez wizyty u internisty i kardiologa, by wykluczyć inne dolegliwości. Lekarz w niektórych przypadkach może zdiagnozować kilka schorzeń. Nie lekceważ objawów niewydolności serca. Nieleczone objawy mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania akcji serca.

Leczenie niewydolności serca

Lekarze dzielą niewydolność serca na niewydolność skurczową i rozkurczową (najczęściej obie postaci tej choroby występują razem), a także na niewydolność prawokomorową
i lewokomorową. Rozróżnia się też ostrą i przewlekłą niewydolność serca.

Ostrą niewydolność serca może wywołać np. nagły zawał. Jeśli taka dolegliwość zostanie u Ciebie zdiagnozowana, niezwykle ważne jest, abyś pozostawał pod stałą kontrolą kardiologa, a także regularnie mierzył ciśnienie tętnicze krwi. Niekiedy lekarze kierują pacjentów na operację zastawek serca lub założenia bypassów.

Serce pod stałym nadzorem

Najlepszą profilaktyką oraz drogą do podleczenia chorego serca jest zdrowy styl życia prowadzony pod kontrolą specjalisty. Wielu pacjentów jest też kierowanych na rehabilitację kardiologiczną obejmującą szereg ćwiczeń, w tym oddechowych i ruchowych. Ruch powinien być dostosowany do wieku i stanu zdrowia pacjenta. W skrajnych przypadkach, gdy żadna z metod leczenia nie przynosi wyraźnego efektu, podejmuje się próbę przeszczepu serca.

Udostępnij: