Leki przeciwzakrzepowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Udostępnij:
Leki przeciwzakrzepowe

Leki przeciwzakrzepowe są stosunkowo często przepisywane przez specjalistów. Czy można je zażywać bez konsultacji z lekarzem? Dowiedz się, jakie są ich rodzaje i zasady stosowania. Sprawdź, czy dostępne są leki przeciwzakrzepowe bez recepty.

Przeciwzakrzepowe leki to antykoagulanty, czyli preparaty rozrzedzające krew. Ich działanie uchroni Cię np. przed udarem i zawałem. Występują w dwóch głównych grupach. Pierwsza z nich to leki przeciwzakrzepowe klasyczne, np. warfaryna i heparyna. Drugą stanowią nowe doustne leki przeciwzakrzepowe. Są to leki przeciwzakrzepowe bez badania INR. Leki przeciwzakrzepowe w większości są dostępne za okazaniem recepty. Antykoagulant, czyli lek rozrzedzający krew, bez recepty to dobrze Ci znana aspiryna.

Czy znasz INR?

Podstawowymi i często najistotniejszymi dla pacjenta czynnikami różnicującymi leki przeciwzakrzepowe są cena i wskaźnik INR, powszechnie znany jako parametr krzepliwości krwi.  Wspomniane już leki przeciwzakrzepowe nowej generacji są droższe od klasycznych i nie wymagają sprawdzania INR. Przyjmowanie warfaryny lub acenokumarolu wiąże się natomiast z regularnym oznaczaniem tego wskaźnika. Dzięki niemu lekarz ocenia skuteczność leczenia i możliwe skutki uboczne. Mimo tych różnic rezultat działania obu grup leków jest zbliżony.

Leki przeciwzakrzepowe – w zastrzykach czy tabletkach?

Leki przeciwzakrzepowe są dostępne w dwóch formach – zastrzykach lub tabletkach. Główną różnica polega na tym, że efekt działania leków podawanych przez strzykawkę jest natychmiastowy. Jeśli stan pacjenta wymaga szybkiego działania, stosuje się leki w zastrzyku, czyli heparyny. Do długotrwałego leczenia w warunkach domowych najczęściej wykorzystuje się preparaty w tabletkach. Warto jednak wiedzieć, że ostateczny rezultat leczenia w obu przypadkach jest taki sam.

Leki przeciwzakrzepowe – skutki uboczne

Zastanawiasz się, czy leki przeciwzakrzepowe są bezpieczne? Zasadniczo tak, pod warunkiem, że ich przyjmowanie kontroluje nie tylko lekarz, ale też sam pacjent. Możliwe są jednak skutki uboczne, takie jak okresowe krwawienia z dziąseł i nosa, bardziej obfite miesiączki lub obecność krwi w moczu. Picie alkoholu nasila je i może prowadzić do niekontrolowanych krwawień. Pamiętaj, by niepokojące objawy za każdym razem konsultować ze swoim lekarzem.

Zasady stosowania leków przeciwzakrzepowych

Przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe? Jeśli tak, poniższe informacje z pewnością Ci się przydadzą.

  • uraz lub złamanie – w trakcie leczenia szczególnie unikaj urazów głowy i brzucha, gdyż mogą spowodować krwawienie wewnętrzne; na wszelki wypadek miej zapisane na kartce informacje o grupie krwi i przyjmowanych lekach,
  • leki przeciwzakrzepowe po operacji – koniecznie porozmawiaj o tym z anestezjologiem i lekarzem prowadzącym, którzy zdecydują, kiedy i jak kontynuować leczenie,
  • leki przeciwzakrzepowe a okres – krwawienie miesięczne może być bardziej obfite, dlatego  poszukaj porady u swojego ginekologa,
  • leki przeciwzakrzepowe a dieta – zmiany sposobu odżywiania wpływają na wahania wartości INR, dlatego, aby uniknąć kłopotów, staraj się codziennie spożywać podobne ilości mięsa, warzyw i owoców,
  • leki przeciwzakrzepowe a tabletki antykoncepcyjne – w większości przypadków nie istnieją przeciwwskazania do przyjmowania antykoncepcji w trakcie leczenia przeciwzakrzepowego.

Podczas leczenia antykoagulantami nie zmieniaj samodzielnie dawek. Zaufaj swojemu lekarzowi i jego wiedzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości pytaj go o zdanie.

Udostępnij: