Miażdżyca. Rozpoznaj ją w porę i ustrzeż się przed jej skutkami!

Udostępnij:
serce - miażdżyca

Miażdżyca często dotyka Polaków. To dość uciążliwa choroba serca i układu krążenia. Wiesz, że to schorzenie może rozwijać się przez lata i nie dawać większych oznak? Poznaj przyczyny i objawy miażdżycy. Dowiedz się też, jak zapobiegać temu schorzeniu.

Co to jest miażdżyca?

Zastanawiasz się, czym właściwie jest miażdżyca? To przewlekła choroba będąca długotrwałym procesem zapalnym. Polega na stwardnieniu i zwężeniu tętnic, w szczególności aorty, tętnicy brzusznej, tętnic mózgowych, czasem też tętnic kończyn dolnych. Na ściankach tych naczyń krwionośnych odkłada się zły cholesterol (LDL) wraz z białkami i solami wapiennymi.

Zmiany miażdżycowe u niektórych ludzi pojawiają się już w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Wtedy jeszcze nie dają o sobie znać. Do zdiagnozowania tej choroby dochodzi zazwyczaj u osób, które przekroczyły 50. rok życia.

Przyczyny miażdżycy

Przyczyn miażdżycy jest bardzo wiele, a najczęściej pracuje się na nią latami. Zaczyna się zwykle od złej diety, obfitującej w tłuszcze zwierzęce, produkty zawierające tłuszcze typu trans, słodycze czy potrawy słone. Do tego dochodzi niewystarczająca dawka ruchu, palenie papierosów i życie w ciągłym stresie. Nie bez znaczenia pozostają też czynniki biologiczne – są osoby, które mają genetyczne skłonności do chorób układu krążenia, a wynika to m.in. z budowy naczyń krwionośnych. Wszystko to sprzyja powstaniu i postępowaniu nadciśnienia tętniczego. Jeśli w porę nie zaczniesz go leczyć, zwiększysz ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Objawy miażdżycy

Odczuwasz dolegliwości takie jak szybkie męczenie się, ból nóg (najczęściej po spacerze lub wysiłku fizycznym), ziębnięcie palców i stóp, pieczenie stóp, bóle w klatce piersiowej lub pod mostkiem i bóle głowy spowodowane nadciśnieniem? To prawdopodobnie objawy miażdżycy. Ich lekceważenie może skończyć się zawałem, udarem mózgu, a nawet chorobami wątroby i nerek (z powodu zwężenia tętnicy brzusznej). Dlatego jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Profilaktyka i leczenie miażdżycy

Zastanawiasz się, jak zapobiegać miażdżycy? Jeśli wiesz, że masz genetyczne skłonności do chorób serca i układu krążenia, w pierwszej kolejności zadbaj o regularny pomiar ciśnienia krwi (np. przy pomocy domowego ciśnieniomierza), sprawdzanie poziom cholesterolu HDL i LDL.

Następnym krokiem w profilaktyce jest zmiana nawyków żywieniowych. Pij wodę mineralną (jeśli możesz, zrezygnuj z napojów gazowanych) i świeżo wyciskane soki i koktajle z naturalnych składników.

Spróbuj zrezygnować z dań smażonych na rzecz pieczonych, gotowanych i surowych. Warto też wprowadzić do swojej diety więcej warzyw i owoców oraz odstawić biały cukier lub zmniejszyć jego spożycie. Dobrym sposobem zapobiegania miażdżycy jest także picie herbaty z cytryną i czosnkiem, który jest naturalnym antybiotykiem. Nie tylko wspiera odporność, ale też pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu LDL. Regulację ciśnienia krwi wspomoże z kolei sok z aronii, koniecznie bez cukru.

Nie zapominaj przy tym o aktywności fizycznej – spacerze, pływaniu i jeździe na rowerze lub (zimą) nartach czy łyżwach. Ważna jest również praca nad sobą i ograniczenie stresu, który negatywnie wpływa na kondycję Twojego serca. Co z ulubionymi używkami? Lepiej unikać picia alkoholu i kawy oraz palenia papierosów.

Jak leczyć miażdżycę, jeśli okaże się, że jednak na nią cierpisz? Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, nie obejdziesz się bez farmakologii (zobacz leki na miażdżycę) i częstych wizyt u kardiologa. Najpewniej otrzymasz zalecenie stosowania leków obniżających ciśnienie i statyn, które regulują poziom cholesterolu.

Udostępnij: