Miażdżyca tętnic wieńcowych – jakie zagrożenia się z nią wiążą?

1232
0
Udostępnij:
miazdzyca-tetnic-wiencowych-jakie-zagrozenia-sie-z-nia-wiaza

Miażdżyca tętnic wieńcowych to bardzo częsta choroba układu krążenia. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Możesz jednak jej zapobiegać, prowadząc zdrowy tryb życia i stosując odpowiednią dietę. Czym charakteryzuje się miażdżyca, jak wygląda profilaktyka i które preparaty warto stosować?

Za miażdżycę odpowiedzialny jest cholesterol LDL

Miażdżyca to proces, podczas którego w naczyniach krwionośnych człowieka odkładają się złogi złego cholesterolu, tzw. blaszki miażdżycowe. W wyniku tego zmniejsza się światło tętnic wieńcowych, co ogranicza dopływ krwi transportującej tlen do serca. Mówimy wtedy o chorobie niedokrwiennej serca. W bardzo zaawansowanym stadium może ona skończyć się zawałem i śmiercią. Bardzo często blaszki miażdżycowe odkładają się też w tętnicach szyjnych (co może zakłócać pracę mózgu) oraz w tętnicach doprowadzających krew do nóg.

Czy to miażdżyca? Objawy niebezpiecznej choroby

Miażdżyca to bardzo podstępna choroba, której pierwsze objawy często są niezauważalne lub lekceważone. Co ciekawe, do tej pory była ona kojarzona głównie z osobami w średnim wieku, a tak naprawdę może mieć swoje początki już w wieku nastoletnim!

Jakie są objawy miażdżycy? Należą do nich między innymi:

  • zawroty głowy,
  • kłopoty z orientacją i skupieniem,
  • przejściowy brak czucia w kończynach,
  • bóle łydek (w przypadku miażdżycy tętnic w nogach),
  • bóle w klatce piersiowej i duszności (w przypadku miażdżycy tętnic wieńcowych).

Udar mózgu i zawał serca – najpoważniejsze skutki miażdżycy

Z miażdżycą nie ma żartów. Pierwsze widoczne objawy mogą świadczyć o wysokim stopniu zaawansowania choroby. Brak reakcji i wizyty u lekarza może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, takich jak:

Skutkiem miażdżycy może być również martwica kończyn dolnych oraz ich owrzodzenia, które często kończą się amputacją.

Miażdżyca naczyń wieńcowych – diagnostyka

Diagnostyka miażdżycy odbywa się przede wszystkim na podstawie badań krwi. Służą one do tego, by określić poziom dobrego (HDL) i złego cholesterolu (LDL).  Ten drugi odpowiada za tworzenie się blaszek miażdżycowych. Lekarz może zlecić również badania obrazowe, dzięki którym zobaczy na monitorze, w jakim stanie są Twoje tętnice. To tzw. badanie dopplerowskie, ultrasonograficzne (USG) oraz tomografia komputerowa.

Czy miażdżycy można zapobiegać?

Oczywiście! Profilaktyka przeciwmiażdżycowa opiera się na dwóch najważniejszych fundamentach: ruchu i zdrowym odżywianiu się. Mają one za zadanie przede wszystkim wyeliminować niezdrowy tłuszcz. Twój jadłospis powinien zawierać dużo błonnika, który działa oczyszczająco. Sięgaj także po produkty niskotłuszczowe. Do diety możesz dodać preparaty wspomagające w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu. To m.in.: Lipiforma Plus, Cholester czy Anticholesteran. Sport z kolei pomaga w spalaniu tłuszczu i poprawia przemianę materii.

Miażdżyca tętnic wieńcowych: czy jesteś w grupie ryzyka?

Na właściwą dietę i sporą dawkę ruchu powinny zwracać uwagę zwłaszcza osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Na miażdżycę tętnic wieńcowych narażeni są zwłaszcza mężczyźni powyżej 45. roku życia i kobiety od 55. roku życia. Choroba dotyka także osoby spokrewnione z chorymi na miażdżycę, diabetyków, osoby otyłe i zmagające się z nadciśnieniem. Nie bez znaczenia jest też styl życia. Jeśli nie ruszasz się, palisz papierosy i żyjesz w stresie – jesteś narażony na zmiany miażdżycowe.

Udostępnij: