Czy można wyleczyć nadciśnienie tętnicze?

Udostępnij:
Czy można wyleczyć nadciśnienie tętnicze?

Jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby serca i układu krążenia, jesteś szczególnie zagrożony nadciśnieniem tętniczym. Genetyczne skłonności to jednak nie wszystko – istnieje szereg czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby. Współczesna medycyna potrafi sobie z nią poradzić, choć wkład pacjenta też jest ważny. Dowiedz się, jak rozpoznać u siebie objawy nadciśnienia i co możesz zmienić w swoim życiu, by wyleczyć tę dolegliwość.

Czynniki sprzyjające nadciśnieniu

Przewlekły stres i nerwowa atmosfera w domu lub pracy negatywnie wpływają na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Jeśli do tego dołożysz palenie papierosów, spożywanie dużych ilości tłustych i słodkich pokarmów oraz częste picie alkoholu, spodziewaj się narastania dolegliwości.

Jedną z pierwszych oznak nieprawidłowej pracy układu krążenia jest podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, w szczególności skurczowe, czyli pierwszy parametr. U zdrowego człowieka wynosi ono ok. 120/80 mm/Hg, gdzie pierwsza liczba oznacza ciśnienie skurczowe, a druga – rozkurczowe. Ostatnimi czasy Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła uchwałę o tym, że górna granica prawidłowego parametru ciśnienia skurczowego wynosi 135 mm/Hg (wcześniej było to 140). W przypadku ciśnienia rozkurczowego będzie to 85 (niegdyś 90) mm/Hg. Jeżeli w czasie pomiaru ciśnienia uzyskujesz wyższy rezultat i taka sytuacja kilkakrotnie się powtarza, możesz zacząć podejrzewać, że masz nadciśnienie tętnicze

Oczywiście często bywa tak, że badanie jest wykonywane u lekarza, a niektóre osoby cierpią na syndrom białego fartucha, przez co wyniki z powodu stresu są nieco zawyżone. Warto więc zaopatrzyć się w domowy ciśnieniomierz, by móc samodzielnie dokonywać pomiaru. Jeśli w warunkach domowych wartości mieszczą się w granicach podanej wyżej normy, wszystko jest w porządku. W przeciwnym razie prawdopodobnie cierpisz na nadciśnienie. Gdy zauważysz u siebie jeszcze takie oznaki jak kołatanie serca czy problemy ze snem, jest już niemal pewne, co Ci dolega.

Zioła wspierające regulację ciśnienia

Nie lekceważ objawów nadciśnienia tętniczego. Osoby, które je bagatelizują po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na kolejne dolegliwości. W niektórych przypadkach kończy się to zawałem, udarem, niewydolnością krążenia czy miażdżycą. Na szczęście możesz uniknąć tych przykrych konsekwencji, a na pewno zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Istnieją zioła na nadciśnienie tętnicze, dzięki którym łatwo wyregulujesz parametry skurczowe i rozkurczowe. Należą do nich owoce głogu, a także serdecznik – roślina, która mocno wspiera pracę układu krążenia.

W obniżeniu wskaźników pomaga też aronia, zbierany mniej więcej w połowie sierpnia owoc, z którego robi się soki. W aptekach dostępne są dodatkowo herbatki aroniowe. Podobne do aronii działanie mają wszystkie owoce jagodowe, np. czarna porzeczka i jeżyna.

Leczenie nadciśnienia

Jak jeszcze leczyć nadciśnienie tętnicze? Zbawienny wpływ na tę dolegliwość ma zmiana diety. Spróbuj ograniczyć spożycie soli i cukru. Pij więcej wody mineralnej, by nawodnić organizm. Unikaj też potraw smażonych i tłustych, mięsa wieprzowego i wołowego oraz śmietany czy majonezu. Dodatkowo pomocna będzie większa ilość czosnku, który jest Twoim naturalnym antybiotykiem. Nie zapominaj przy tym o wspomnianych już owocach obniżających ciśnienie.

Kuracja powinna odbywać się pod okiem internisty lub kardiologa, który w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki na nadciśnienie tętnicze. Pomoże Ci też regularnie kontrolować parametry skurczowe i rozkurczowe. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie cierpień spowodowanych postępującymi chorobami serca i układu krążenia.

Najważniejsze jest jednak zmniejszenie stresu lub zneutralizowanie jego źródła –

i od tego właśnie rozpocznij leczenie.

Udostępnij: