Na czym polega ablacja i czy jest ona ryzykowna?

1591
0
Udostępnij:
zabieg ablacji serca

Borykasz się z arytmią serca? Jeśli tak, z pewnością słyszałeś o wielu różnych metodach jej leczenia. Jedną z nich jest zabieg o nazwie ablacja. Na czym polega ablacja? Kiedy warto ją przeprowadzić? Czy jest to zabieg ryzykowny?

Arytmia serca to niestety dość częste schorzenie nie tylko w naszym kraju, ale i w ogóle na całym świecie. Jak podają źródła, tylko w Unii Europejskiej cierpi z tego powodu od 14 do nawet 17 mln osób. Co ciekawe, arytmia dotyka nie tylko osób starszych, ale również te młodsze (występuje u ok. 3% osób po 20. roku życia).

Zaburzenia rytmu serca nie zawsze są wyczuwalne przez pacjentów – zdarza się, że dowiadują się oni o arytmii przypadkowo, przy okazji badań kontrolnych. Na całe szczęście intensywnie rozwijają się również metody leczenia arytmii. Jedną z nich jest zabieg na serce – ablacja.

Skuteczny zabieg na serce – ablacja wyleczy arytmię?

Ablacja serca to zabieg, który ma na celu całkowite wyleczenie arytmii, tzn. zaburzeń w rytmie serca. Poleca się go szczególnie tym, u których arytmia ma charakter powracający, a przyjmowane przez wiele lat leki zmniejszają objawy arytmii, jednak nie leczą jej całkowicie. W dodatku u niektórych pacjentów zauważyć można skutki uboczne działania leków. Po wykonaniu zabiegu ablacji pacjent nie musi przyjmować dalej leków.

Jak zatem sam widzisz, ablacja serca znacząco poprawia jakość życia. Co więcej, nierzadko je ratuje, ponieważ np. migotanie przedsionków zwiększa ryzyku udaru mózgu dwukrotnie. Niektóre rodzaje arytmii niosą ze sobą ryzyko nagłego zatrzymania pracy serca.

Czy wiesz, że…?

Pierwszy w Polsce zabiegu ablacji prądem w leczeniu zaburzeń rytmu serca przeprowadził w 1992 roku nieżyjący już prof. Franciszek Walczak.

Na czym polega ablacja?

Ablacja serca może być wykonywana na otwartym sercu (jest to tzw. procedura Maze), poprzez wykonanie małych nacięć i wprowadzenie endoskopu lub za pomocą cewnika wysyłającego wiązki energii do danej części serca. Warto skupić się na tej ostatniej metodzie.

Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem ablacji być na czczo. Na samym początku pacjent otrzymuje środki znieczulające i uspokajające. Następnie lekarz do żyły udowej wprowadza specjalny cewnik z elektrodą, które doprowadzane są do różnych części serca. O liczbie i położeniu elektrod decyduje rodzaj zaburzeń rytmu u danego pacjenta.

Kolejnym krokiem jest wywołanie arytmii – dzięki temu lekarz może sprawdzić, która część serca wywołuje zaburzenia rytmu serca. Kiedy zlokalizuje już to miejsce, za pomocą końcówki elektrody ablacyjnej (najczęściej o częstotliwości radiowej) wysyła do niego dawkę energii. Tkanka serca traci w tym miejscu swoje właściwości elektryczne i przestaje być źródłem zaburzeń rytmu serca.

Po ablacji serca lekarz upewni się i sprawdzi, czy nieprawidłowy rytm serca został usunięty. Pełny efekt ablacji pojawia się dopiero po pewnym czasie. W związku z tym pacjent przez kolejne miesiące po zabiegu powinien przyjmować leki antyarytmiczne.

Czy wiesz, że…?

W ablacji serca oprócz prądu o częstotliwości radiowej od niedawna lekarze wykorzystują też metodę krioablacji balonowej. Jest to usuwanie przyczyny arytmii w mięśniu sercowym za pomocą niskiej temperatury.

Celowe wywoływanie arytmii, które jest częścią ablacji serca, wywołuje zapewne w Tobie niepokój. To zrozumiałe. Jednak pamiętaj, że cały czas jesteś pod kontrolą obrazu RTG, który monitoruje Twój stan.

Ablacja serca – ryzyko

Ablacja serca to zabieg, który dotyczy bardzo ważnego narządu, jakim jest serce – jednak nie należy się go bać. Powikłania zdarzają się naprawdę rzadko. Czeka Cię ablacja serca? Ryzyko, o jakim powinieneś wiedzieć, to np. możliwość pojawienia się siniaków lub krwiaków w miejscu, gdzie został wprowadzony cewnik.

Poważniejszymi komplikacjami są m.in.:

  • zaburzenia przewodnictwa w sercu,
  • uszkodzenie serca,
  • zakrzepica.

Niekiedy zdarza się, że jeden zabieg ablacji nie jest wystarczający i należy go powtórzyć – w przypadku niektórych arytmii źródeł nieprawidłowych impulsów może być wiele. Niezmiernie rzadko zabieg ablacji może okazać się nieskuteczny. Dotyczy to bardzo chorych pacjentów z tzw. organicznym – np. pozawałowym – uszkodzeniem serca, u których impuls elektryczny ma całkowicie nieprawidłowy tor. W przypadku takich zaburzeń ablacja jest stosowana jako ostateczność w terapii. W pierwszej kolejności stosuje się leczenie farmakologiczne.

Osoby po skutecznej ablacji są wolne od arytmii i mogą funkcjonować zupełnie normalnie. Okresowo powinny jednak wykonywać zapis EKG oraz holter EKG.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew