Na czym polega badanie metodą Holtera?

Udostępnij:
Na czym polega badanie metodą Holtera

Badanie metodą Holtera pozwala wykrywać zaburzenia w pracy serca podczas codziennych czynności. To całodobowe monitorowanie tego najważniejszego mięśnia. Umożliwia ono wykrycie chorób i dysfunkcji, których zwykłe badanie EKG nie pokaże. Co to jest Holter EKG i czy do tego badania należy się przygotowywać?

Co to jest Holter EKG?

Nazwa badania pochodzi od nazwiska jego twórcy. Badanie metodą Holtera polega na monitorowaniu pracy serca przez dłuższy czas, np. w ciągu całej doby. Pacjent nie rezygnuje z żadnych typowych dla siebie, codziennych czynności. Dzięki temu urządzenie rejestruje aktywność mięśnia w normalnym trybie, a więc podczas chodzenia, odpoczynku, snu czy w sytuacjach stresujących. Odczyt badania polega na precyzyjnej analizie wykresów. Są one podobne do tych, które powstają podczas zwykłego EKG. Prowadzenie tak długich pomiarów w naturalnych warunkach pozwala jednak wykryć zaburzenia pracy serca, których elektrokardiogram czy też echo serca nie uchwycą.

Co to jest Holter i czy badanie powoduje dyskomfort?

Holter to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pacjent nosi zazwyczaj przy pasku w odpowiednim etui. Nie jest ciężkie, choć może być niewygodne. Osoby badane czasem odczuwają dyskomfort np. podczas ubierania się czy uprawiania sportu. Urządzenie to zbiera sygnał wysyłany przez kilka elektrod umieszczonych na ciele. W trakcie badania pacjenci powinni zapisywać w specjalnym zeszycie ważne informacje, takie jak występowanie niepokojących objawów i czynności wymagające wysiłku fizycznego.

Jak wygląda Holter? Przygotowanie do badania

Badanie metodą Holtera nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed założeniem elektrod powinieneś wziąć kąpiel, ale nie smarować się żadnymi kremami ani balsamami. Ciało powinno być odtłuszczone. Pielęgniarka w tym celu dodatkowo przemyje spirytusem te miejsca, gdzie przyczepione zostaną elektrody. Dodatkowo mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia z klatki piersiowej.

Sam przebieg badania mogą zakłócać różne akcesoria, np. koc elektryczny, dlatego tymczasowo warto zrezygnować z jego używania. Jeśli któraś z elektrod straci przyczepność, wystarczy dokleić ją do ciała zwykłym plastrem. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak wygląda holter, zapytaj o szczegóły swojego lekarza.

Kto kwalifikuje się do badania holterowskiego? – wskazania

Nie każdy, kto decyduje się na badanie metoda Holtera, musi monitorować swoje serce przez całą dobę. Istnieją jednak konkretne wskazania, które kwalifikują pacjenta do badania. Są to np.:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • napadowe problemy z przytomnością, np. omdlenia i zasłabnięcia,
  • rozrusznik serca i konieczność sprawdzenia czy działa poprawnie.

Jak dbać o serce?

Jeśli zadbasz o swoje serce, będzie Ci ono służyło długie lata, a Holter, EKG i echo serca będą jedynie badaniami kontrolnymi. By nie dopuścić do problemów kardiologicznych (takich jak np. choroba niedokrwienna czy nadciśnienie) warto zmienić swoje nawyki. Przede wszystkim zmodyfikuj swoją dietę, często uprawiaj sport i zrezygnuj z używek. Brak ruchu, niezdrowe tłuszcze oraz alkohol i papierosy to prosta droga do miażdżycy.

Warto pomyśleć o suplementach diety, takich jak magnez i potas. Możesz również sięgnąć np. po Głóg w tabletkach. W monitorowaniu serca pomogą także samodzielne pomiary ciśnienia. Do takich domowych badań dobrze nadają się aparaty do mierzenia ciśnienia (np. ciśnieniomierz Beurer lub Tensoval Duo Control).

Udostępnij: