Nadciśnienie – objawy, po których je rozpoznasz

313
0
Udostępnij:
nadcisnienie-objawy-po-ktorych-je-rozpoznasz

Nadciśnienie tętnicze to groźna choroba cywilizacyjna, która często prowadzi do przedwczesnej śmierci. Bywa lekceważona, ale również trudna do wykrycia, jeśli nie słuchasz własnego ciała. Istnieją charakterystyczne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać oraz jak obniżyć wysokie ciśnienie? O tym przeczytasz w tekście.

Kiedy ciśnienie jest podwyższone?

Są pewne wartości, według których określamy ciśnienie jako niskie, podwyższone i w normie. Optymalne to 120/80. Wysokie ciśnienie występuje wtedy, kiedy pierwsza wartość (ciśnienie skurczowe) przekracza 140 mm Hg, a druga (ciśnienie rozkurczowe) 90 mm Hg. Co ważne, jeśli takie lub wyższe ciśnienie zanotowałeś po wysiłku fizycznym albo w czasie stresu – dokonaj drugiego pomiaru, kiedy będziesz zrelaksowany. Nadciśnienie tętnicze objawia się niezależnie od aktywności.

Nadciśnienie – objawy choroby

Nadciśnienie tętnicze może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważne jest, aby samodzielnie mierzyć je choćby domowym aparatem. Pomiary są wskazane zwłaszcza, jeśli masz już ponad 40 lat i prowadzisz niezdrowy tryb życia.

Czy rozpoznajesz u siebie nadciśnienie? Objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:

 • przewlekłe zmęczenie, które występuje nawet, kiedy nie robisz nic, co mogłoby pozbawić Cię sił, często łączy się
 • z brakiem koncentracji,
 • krwawienie z nosa,
 • ucisk w głowie i pojawiający się nagle ostry ból, jak ukłucie szpilką,
 • poranne bóle głowy umiejscowione z tyłu,
 • kłopoty ze snem – późne zasypianie, wczesne budzenie się,
 • ogólne rozdrażnienie i wybuchy agresji,
 • duszność – występująca, kiedy się złościsz lub podczas wysiłku fizycznego,
 • zaburzenia pracy serca – uczucie łomotania, kołatania serca i ucisku w klatce piersiowej.

Nadciśnienie tętnicze. Kiedy może dotyczyć właśnie Ciebie?

Poniższe objawy, jeśli występują pojedynczo i raz na jakiś czas, wcale nie muszą oznaczać nadciśnienia. Jeśli jednak pojawiają się coraz częściej lub jest ich kilka, a przede wszystkim pomiary wychodzą nieprawidłowe, warto zwrócić się do lekarza. Wizyta u specjalisty będzie konieczna zwłaszcza, jeśli prowadzisz tryb życia wspomagający rozwój nadciśnienia. O jakich czynnikach ryzyka mowa?

 • brak aktywności fizycznej,
 • używki w dużych ilościach: papierosy, kawa, alkohol,
 • stres,
 • dodatkowe kilogramy,
 • nieprawidłowa dieta obfitująca w niezdrowe tłuszcze i sól.

Jesteś w grupie ryzyka również, jeśli w Twojej rodzinie już wystąpiło nadciśnienie lub ukończyłeś 40. rok życia.

Nadciśnienie tętnicze. Zacznij się ruszać!

By długotrwale obniżyć nadciśnienie, przyda się zmiana trybu życia. Warto zacząć od aktywności fizycznej. Nie musi być bardzo intensywna, najważniejsza jest regularność, by Twoje ciało mogło się do niej przyzwyczaić. Na początek wystarczy półgodzinny spacer, np. z kijkami do nordic walkingu. Świetnie sprawdzi się również rower, a zimą biegówki. Jeśli wolisz gimnastykę – poszukaj zajęć z jogi lub pilatesu. Nie tylko wpływają na ciało, ale też na umysł – ułatwiają redukcję stresu, który podnosi ciśnienie.

Obniż wysokie ciśnienie dietą

Poza ruchem warto zadbać o jadłospis. Przede wszystkim ogranicz spożycie soli oraz alkoholu. Wyrzuć z jadłospisu tłuszcze zwierzęce, a zastąp je tłuszczami roślinnymi. Nie sprawdzą się również słodycze, z wyjątkiem gorzkiej czekolady, która uelastycznia ściany naczyń krwionośnych. Jedz banany. Zawierają one dużo potasu obniżającego ciśnienie. Za regulację ciśnienia odpowiadają także wartości odżywcze zawarte w czosnku.

Przeczytaj również artykuł o tym czy można wyleczyć nadciśnienie tętnicze.

Udostępnij: