Nerwica serca: kiedy serce się „stresuje”

986
0
Udostępnij:
nerwica serca objawy przyczyny

Nerwica serca to zaburzenie lękowe o podłożu psychicznym, które daje objawy typowe dla innych problemów kardiologicznych. Często zapadają na nią osoby narażone na stres w miejscu pracy lub w życiu osobistym, które nie radzą sobie z napięciem. Jeśli należysz do tej grupy, dowiedz się, jakie są objawy nerwicy serca i jak się jej pozbyć lub przynajmniej ją “wyciszyć”.

Nerwica serca: czym właściwie jest?

Nerwica serca to zespół zaburzeń na tle psychicznym (emocjonalnych), które zmieniają sposób jego pracy – na szczęście jednak w odwracalny sposób. W tym przypadku przeżywane emocje ściśle wiążą się z objawami odczuwanymi w ciele. Są wręcz katalizatorami problemów z sercem.

Nerwica serca daje objawy podobne do chorób serca, dlatego często bywa z nimi mylona. Jeśli jednak lekarz nie potrafi wskazać fizjologicznej przyczyny zaburzeń jego pracy, a skarżysz się na bóle serca, koniecznie przyjrzyj się bliżej swojej psychice i stylowi życia. Życie w stresie, niemożność wyrażenia emocji, frustracja i złość – to właśnie “lubi” nerwica serca. Objawy somatyczne ściśle się z nimi wiążą. Jakie są powody choroby?

Nerwica serca – przyczyny choroby tkwią w głowie

Wiesz już, co to jest nerwica serca. Przyczyny, jakie ją wywołują, wiążą się ściśle z Twoją psychiką. Tematem intensywnie zajmują się specjaliści – psychologowie, psychiatrzy oraz psychoterapeuci różnych nurtów.

Źródła problemu mogą tkwić np. w niewyleczonych, doznanych traumach z dzieciństwa, konfliktach, niewłaściwych metodach wychowawczych, dysfunkcyjnych relacjach społecznych, niezaspokojonych dążeniach, urazach czy też w zwiększonej wrażliwości, a co za tym idzie, mniejszej odporności na stresujące czynniki – stresory. Czasami objawy nerwicy serca pojawiają się na skutek poważnej choroby, śmierci bliskiej osoby, rozwodu lub innej stresującej sytuacji życiowej.

Nerwica serca objawy, po których ją poznasz

Często możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że to nerwica serca. Objawy somatyczne mogą być charakterystyczne dla innych chorób serca, przez co nerwica serca może być przez lekarzy bagatelizowana. Tym samym, mogą oni leczyć nie przyczyny, ale skutki choroby.

Chore na nerwicę serce może bić szybciej lub wolniej, możesz też zauważyć zaburzenia i nagłe zmiany jego rytmu. Pojawiają się skurcze naczyń wieńcowych, a naczynia obwodowe są ukrwione mniej lub bardziej niż standardowo. Rezultatem tego mogą być zmiany ciśnienia i bóle głowy, które również możesz dołączyć do listy objawów.

Nerwica serca – objawy somatyczne. Gdzie ciało skrywa chorobę?

Nerwica serca oznacza jednak problemy nie tylko z narządem. Inne objawy nerwicy serca to obrzęki i omdlenia. Może też pojawić się osłabienie i senność – przeciążony organizm może zareagować na atak choroby nawet utratą przytomności.

Do innych częstych objawów należą duszności. Jeśli masz wrażenie, że nie nabierasz powietrza w płuca “do pełna” i że nie jest go pod dostatkiem w pomieszczeniu, oznacza to hiperwentylację. Jakie inne symptomy daje nerwica serca? Objawy, które często zgłaszają pacjenci to:

  • zawroty głowy,
  • mdłości i wymioty,
  • zwiększona potliwość (głównie pach i dłoni),
  • zaczerwienienie twarzy i szyi (szczególnie u młodych osób),
  • uczucie kłucia w klatce piersiowej,
  • mrowienie w obrębie warg i uczucie ciała obcego w gardle,
  • wrażenie drętwienia rąk.

Mimo tak wielu objawów i psychicznego podłoża, nerwica serca da się opanować. Pod warunkiem, że włożysz w to nieco pracy i będziesz mieć świadomość, co oznaczają objawy. To nie zawał, dlatego bez paniki, gdy już się pojawią!

objawy nerwicy serca

Nerwica serca – leczenie. Czy da się jej pozbyć na stałe?

Wiesz już, jakie przyczyny i objawy daje nerwica serca. Leczenie polega przede wszystkim na pracy z emocjami u psychologa, lub w sytuacjach, które wymagają dłuższego przepracowania – u psychoterapeuty. Przy niewielkim i średnim nasileniu objawów spróbuj technik relaksacyjnych, np. treningu autogennego, medytacji czy jogi. Zrezygnuj z używek, które w Twoim przypadku niepotrzebnie pobudzają układ nerwowy.

Możesz wspomóc się suplementami na bazie ziołowych ekstraktów, np. melisy, szyszek chmielu (np. NervoCalm Serce w tabletkach lub Seltaren w kapsułkach). Napięć i zaburzeń lękowych pozbędziesz się też na sali gimnastycznej lub basenie. Sport w rozsądnych dawkach świetnie relaksuje nie tylko mięśnie, ale też psychikę.

Udostępnij: