Niech krąży szybciej w żyłach – jak poprawić krążenie krwi?

Udostępnij:
niech-krazy-szybciej-w-zylach-jak-poprawic-krazenie-krwi

Wiele osób nie wyobraża sobie nocy bez ciepłych skarpetek. Jesteś jedną z nich? Nie lekceważ chłodu stóp – może to być objaw problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny słabego krążenia i jak poprawić?

Co to znaczy, że masz złe krążenie?

O słabym krążeniu mówimy wtedy, kiedy do poszczególnych części ciała dociera za mało natlenionej krwi. Najczęściej widać to po miejscach położonych najdalej od serca, a więc po stopach czy dłoniach. Przy słabym krążeniu są one ciągle chłodne, niezależnie od temperatury otoczenia. Słabe krążenie może jednak dotknąć wszystkich narządów w Twoim ciele, a nieleczone bywa niebezpieczne.

Przyczyny złego krążenia

Złe krążenie może mieć wiele źródeł. Może być wynikiem choroby, np.  miażdżycy. Powstaje ona, gdy w naczyniach krwionośnych odkłada się zły cholesterol i tym samym hamuje przepływ krwi transportującej tlen. Z miażdżycą możesz mieć problem, jeśli prowadzisz niezdrowy tryb życia. Sprzyjają jej: nieodpowiednia dieta, nadwaga, stres, palenie papierosów i brak ruchu.

Na złe krążenie możesz się też skarżyć, jeśli zmagasz się z problemami sercowymi, np.  nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawkowymi czy zaburzeniami rytmu serca.

Co ciekawe, słabsze krążenie to często przypadłość osób bardzo wysokich. Ich serce musi ciężko pracować, by dopompować krew do daleko położonych stóp, dłoni, a nawet mózgu.

Kogo dotyczy słabe krążenie?

Problemy z krążeniem mogą dotknąć każdego. Najczęściej skarżą się na nie jednak kobiety po 40 roku życia. Sporo zależy od tego, czy problemy z krążeniem występowały już wcześniej w Twojej rodzinie. Znaczący wpływ na dolegliwości ma też Twój tryb życia.

Najczęstsze objawy słabego krążenia krwi: zimne nogi i ręce

Najpopularniejszy i najczęściej lekceważony objaw słabego krążenia to chłodne kończyny. Jeśli zauważasz u siebie wciąż zimne stopy czy dłonie, powinieneś zasięgnąć porady lekarza i zrobić specjalistyczne badania.

Pozostałe objawy, które możesz łatwo zauważyć to:

 • skłonność do żylaków,
 • zasinione stopy, dłonie i usta,
 • obrzęki oraz tworzące się na nogach owrzodzenia.

O problemach z krążeniem świadczy również zła kondycja włosów i paznokci. Są one wtedy łamliwe i wyglądają niezdrowo. U mężczyzn może wystąpić też problem z erekcją.

Jak poprawić krążenie krwi, czyli co zrobić, by Twoje stopy przestały być zimne

Zastanawiasz się, jak poprawić krążenie krwi w stopach? Przede wszystkim: spójrz na problem całościowo. By pozbyć się dolegliwości, nie wystarczy rozgrzewanie samych stóp. Powinieneś zadbać o cały swój organizm i zmienić złe nawyki. Porzuć więc nałogi i dietę bogatą w cholesterol LDL.

By poczuć się lepiej, postaw na produkty sprzyjające sercu, a więc: świeże warzywa i owoce, ryby, owoce morza oraz tłuszcze roślinne. Krążenie pobudzają też np.:

 • papryczka chilli,
 • orzechy
 • imbir,
 • kurkuma,
 • arbuz,
 • pomidory,
 • cytrusy
 • woda.

Twoim nowym przyzwyczajeniem powinno być także regularne uprawianie sportu. Przyda się zwłaszcza, jeśli narzekasz na zbędne kilogramy oraz codzienny stres. Ruch to sprawdzony sposób na pozbycie się negatywnych emocji i rozgrzanie organizmu.

Jak poprawić krążenie krwi w nogach – masaż i prysznic

Świetnym sposobem na poprawę krążenia są również masaże. Mowa zarówno o tych miejscowych (np. masażu nóg), jak i całościowych (np. masaż tajski). Takie zabiegi przyspieszają krążenie krwi, co poprawia transportowanie tlenu do wszystkich części ciała. Ponadto masaże działają relaksująco i redukują stres.

Na poprawę krążenia krwi dobrze działają też naprzemienne prysznice. Od czasu do czasu polewaj więc swoje ciało na przemian zimną i ciepłą wodą. To świetny sposób zwłaszcza na poprawę krążenia krwi w nogach. Zmienna temperatura wody powoduje, że naczynia krwionośne na zmianę rozszerzają się i zwężają. Taki prysznic przyniesie Ci więc ulgę zwłaszcza po dniu, w którym musiałeś pokonać pieszo wiele kilometrów.

Udostępnij: