Niedokrwienie kończyn dolnych – jak je rozpoznać i leczyć?

Udostępnij:
niedokrwienie kończyn dolnych

Niedokrwienie kończyn dolnych to choroba, która w początkowej fazie nie daje o sobie wcale znać. Bywa, że w zaawansowanym stadium rozpoznaje ją dopiero lekarz. Niedokrwienie kończyn dolnych wiąże się z ich niedostatecznym natlenieniem. Skąd się ono bierze i jakie daje objawy?

Niedokrwienie kończyn dolnych – na czym polega choroba?

Do niedokrwienia kończyn dolnych dochodzi, gdy zwęża się światło tętnic. W wyniku tego do tkanek nóg nie dociera wystarczająca ilość krwi transportującej życiodajny tlen. Najczęściej do lekarza trafiają osoby, których naczynia krwionośne są już w bardzo kiepskim stanie. Wiele z tych przypadków to pacjenci, których tętnice zamknięte są w przeszło 75%!

Niedokrwienie kończyn dolnych – dwie postaci

Choroba ta ma dwa oblicza. Może mieć postać przewlekłą lub ostrą. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych rozwija się w organizmie długo. Tętnice powoli zamykają się i dają o sobie znać w momencie, kiedy stopień zaawansowania jest już wysoki. Przyczyny tego stanu są inne niż w przypadku ostrej postaci choroby.

Ostre niedokrwienie kończyn dolnych to z kolei nagły stan, w którym światło tętnicy całkowicie zamyka się, najczęściej w wyniku zatorowości. Ostre niedokrwienie kończyn dolnych wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, w przeciwnym wypadku może zakończyć się śmiercią.

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych  – przyczyny choroby

Przyczyną powolnego zamykania się światła tętnic najczęściej jest postępująca miażdżyca. Tzw. blaszki miażdżycowe odkładają się wewnątrz naczyń krwionośnych stopniowo ograniczając swobodny przepływ krwi. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych może więc rozwinąć się, kiedy:

Czy wiesz, że…?

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych dotyka zwłaszcza panów, po 70. roku życia.

Istnieją też inne przyczyny przewlekłej postaci tej choroby. To m.in.:

  • uszkodzenia tętnic,
  • zatory obwodowe,
  • tętniaki,
  • pierwotne nowotwory naczyń.

Kiedy grozi Ci ostre niedokrwienie kończyn dolnych?

Ostre niedokrwienie kończyn dolnych wywołują najczęściej zatory. Materiał zatorowy to np. skrzep krwi, fragmenty tkanek nowotworowych czy kryształy miażdżycowe oderwane ze ścian naczyń krwionośnych. Mają duże rozmiary, dlatego są w stanie całkowicie zamknąć światło tętnicy. Przyczyny to – poza chorobami nowotworowymi czy miażdżycą – urazy, stany nadkrzepliwości, zakrzepica i rozwarstwienie tętnic.

Niedokrwienie kończyn dolnych – objawy budzące niepokój

Podejrzewasz u siebie niedokrwienie kończyn dolnych? Objawy mogą być różne i zależą od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku przewlekłego niedokrwienia dochodzi do częstego zmęczenia nóg, uczucia mrowienia i większej wrażliwości na zimno. Chorzy narzekają również na chromanie przestankowe, czyli dolegliwości bólowe tuż po ustaniu pracy mięśni, np. po spacerze czy wejściu po schodach. Ostra postać niedokrwienia charakteryzuje się na początku bladością skóry na nodze, bólem, zaburzeniami czucia, sinicą plamistą, porażeniem ruchowym oraz – w ostatniej, najgroźniejszej fazie – martwicą.

Niedokrwienie kończyn dolnych – leczenie 

Masz niedokrwienie kończyn dolnych? Leczenie tego schorzenia powinno być zawsze konsultowane ze specjalistą. Najczęstszą przyczyną przewlekłej postaci niedokrwienia kończyn dolnych jest miażdżyca, dlatego powinieneś zadbać o swoje tętnice. Pomoże w tym zbilansowana dieta pozbawiona cholesterolu typu LDL, a także przyjmowanie kwasu Omega 3. W aptece znajdziesz kilka preparatów wartych uwagi, m.in. Omega 3 w kapsułkach, Omega 3 forte w kapsułkach czy Sterolea w kapsułkach. Pamiętaj również o choćby minimalnej dawce ruchu każdego dnia.

Udostępnij: