Niespokojne noce: bezsenność i kołatanie serca

4676
0
Udostępnij:
niespokojne-noce-bezsennosc -i-kolatanie-serca

Objawy dotyczące najważniejszego organu w ciele człowieka zawsze wzbudzają w nas wiele emocji. Z reguły budzą strach i mobilizują do wizyty u lekarza. Czy wszystkie dolegliwości sercowe to efekt utajonej choroby, czy może tzw. fizjologia? Czy bezsenność i kołatanie serca to objawy, które zawsze powinny zaniepokoić?

Kołatanie serca – co to jest?

Kołatanie serca to nic innego jak zmiana stałego rytmu bicia serca. Oznacza to, że na kilka prawidłowych uderzeń zdarzy się jedno lub kilka, których nie powinno być w normalnym rytmie pracy tego narządu. Nadprogramowe uderzenia serca wynikają z nadmiernego pobudzenia komórek mięśnia sercowego.

Z reguły takie dodatkowe pobudzenia są blokowane w zdrowym sercu. Częściej pojawiają się jako oznaka choroby, np. infekcji lub zaburzeń elektrolitowych. Infekcja (a z nią gorączka) powoduje przyspieszenie tętna – w takiej sytuacji serce ma prawo bić szybciej i nierówno. Zaburzenia elektrolitowe powodują, że komórki serca nieprawidłowo przekazują sobie impuls. W związku z tym może pojawić się taki dodatkowy, niepotrzebny bodziec jakim jest kołatanie serca.

Bezsenność – serce na nocnej zmianie

Bezsenność i kołatanie serca często idą w parze. Większość pacjentów niepokojące objawy sercowe odczuwa głównie w nocy. Nie wynika to wcale z tego, że zdarzają się one wówczas częściej niż w ciągu dnia, a z tego, że w nocy, kiedy staramy się wyciszyć, jesteśmy bardziej wyczuleni na „pracę” swojego organizmu. Wynika to też z faktu, że osoby z zaburzeniami snu lub z dolegliwościami nerwicowymi i depresją bardziej wsłuchują się w to, co się z nimi dzieje właśnie w porze nocnej.

Nocne kołatanie serca – jakie przyczyny?

Kołatanie serca w nocy może mieć wiele przyczyn i w większości są one niegroźne. U zdrowych młodych osób są one wynikiem przemęczenia, kilkudniowej imprezy, emocjonalnych wzlotów, nieprzespanych nocy lub ogromnego wysiłku fizycznego. U kobiety po 50. roku życia mogą być pierwszym objawem menopauzy. Zaś u osoby starszej często są związane z wysokim ciśnieniem tętniczym, innymi przewlekłymi chorobami lub lekami, które ta osoba przyjmuje.

Kiedy serce rzeczywiście bije na alarm?

Fizjologia serca pozwala na „kołatanie”. Jest to w pewnych sytuacjach norma. Zaniepokoić powinny Cię sytuacje,  gdy kołataniu serca towarzyszą:

W takich wypadkach koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badanie EKG lub tzw. Holter EKG. Dlaczego warto to sprawdzić? Między kołataniem serca niestwarzającym zagrożenia, a tym groźnym jest dość cienka granica. Niektóre serca genetycznie wytwarzają więcej takich dodatkowych uderzeń, a ich obraz w EKG nie jest niepokojący. Zdarza się, że serca niektórych pacjentów wytwarzają mniej takich zaburzeń, ale w EKG opisywane są one niestety jako groźne.

Czy wiesz, że…?

Światowe towarzystwa kardiologiczne dopuszczają jako normę w zdrowym sercu nawet do 500 dodatkowych uderzeń przedsionków na dobę.

Czego nie lubi serce, czyli jak żyć z kołataniem?

Jeśli zmagasz się z tym niemiłym odczuciem i wiesz, że Twoje EKG jest prawidłowe – powinieneś poznać kilka zasad, które pomogą Ci złagodzić objawy. Dolegliwości serca mogą odbijać się negatywnie na psychice pacjenta, doprowadzając w skrajnych przypadkach do depresji (wynika to ze strachu o własne życie). Pamiętaj, że serce nie lubi niewyspania, niskiego BMI, nadmiernego wysiłku fizycznego (szczególnie u osób o słabej kondycji), częstych i długotrwałych imprez z dużą ilością alkoholu oraz silnych emocji.

Dodatkowo kołatanie serca często jest efektem zażywania narkotyków lub dopalaczy, pojawia się też u palaczy tytoniu i marihuany. Aby Twoje serce było zdrowe i w pełni sił – zapewnij mu odpowiedni odpoczynek, zdrową dietę oraz wysiłek fizyczny minimum przez 2,5 godziny w tygodniu.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew