Czy niskie ciśnienie jest groźne dla zdrowia?

Udostępnij:
Niskie ciśnienie

Wstałeś po 8 godzinach niezakłóconego niczym snu, więc powinieneś czuć się wyspany i wypoczęty. W ciągu dnia jednak kręci Ci się w głowie, a w trakcie picia kolejnej kawy już myślisz o następnej. Niewykluczone, że masz niskie ciśnienie. Czy to znak, by zacząć się martwić? Z czego wynika niedociśnienie? W jaki sposób możesz sobie pomóc?

Niedociśnienie pierwotne i wtórne

Prawidłowe skurczowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka mieści się w przedziale od 120 mm/Hg do 135 mm/Hg, a rozkurczowe – od 80 mm/Hg do 85 mm/Hg. Jeśli podczas pomiarów Twoje wyniki regularnie nie osiągają dolnej granicy normy, masz niskie ciśnienie.

Hipotonia i hipotensja – to fachowe nazwy niskiego ciśnienia krwi. Osiągasz wynik w granicach 110/75? Nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Jeśli parametr skurczowy spada poniżej 100, powinieneś zwrócić na to uwagę.

Uważa się, że za niskie ciśnienie nie powoduje takich konsekwencji jak nadciśnienie. Zdarza się jednak, że jest jednym z objawów choroby niedokrwiennej serca, a czasami wiąże się też z innymi schorzeniami.

Niskie ciśnienie może być pierwotne lub wtórne. Pierwsze występuje wtedy, gdy niskie wartości pomiarów utrzymują się przez całe życie bez wyraźnej przyczyny. Skłonności do tego typu przypadłości zwykle są dziedziczne. Ten problem dotyczy kilkuset tysięcy Polaków, z których większość nie bada się regularnie.

Niedociśnienie wtórne pojawia się w wyniku innych chorób (np. infekcji, odwodnienia, zaburzeń pracy nadnerczy) lub restrykcyjnych diet. Można je zdiagnozować za pomocą szczegółowych badań,  takich jak EKG (elektrokardiogram), echokardiografia, morfologia (w celu wykluczenia np. anemii) czy USG serca, a także poprzez regularne pomiary ciśnienia.

Sprawdź, czy jesteś niskociśnieniowcem

Jak rozpoznać niskie ciśnienie? Objawy tej przypadłości to przede wszystkim uczucie zimna w dłoniach, stopach i czubku nosa oraz ciągłe zmęczenie i ospałość. Stale masz ochotę na kawę, często kręci Ci się w głowie, a czasami czujesz się tak, jakbyś miał zemdleć? Prawdopodobnie masz zbyt niskie ciśnienie i powinieneś częściej je mierzyć. Jeśli dochodzą do tego mroczki przed oczami, bóle w klatce piersiowej, opuchlizna nóg i kłopoty z koncentracją, nie zwlekaj – skonsultuj się z internistą lub kardiologiem, który skieruje Cię na dodatkowe badania.

Obniżenie ciśnienia powodują też niektóre leki, np. te na nadciśnienie lub psychotropowe. Warto dodatkowo wykonać USG tarczycy, by wykluczyć ewentualną niedoczynność tego narządu, która również może być przyczyną dolegliwości.

Czym grozi niskie ciśnienie?

Choć za niskie ciśnienie nie wywołuje takich skutków zdrowotnych jak nadciśnienie, lepiej mieć się na baczności. Jeśli jest nieleczone, może powodować omdlenia, szczególnie niebezpieczne za kierownicą lub na ulicy Z tego powodu samodzielnie kontroluj ciśnienie krwi i konsultuj się z lekarzem, który dzięki środkom farmakologicznym pomoże Ci wyregulować zbyt niskie parametry.

Zanim wypijesz kolejną kawę

Niskie ciśnienie krwi to jeszcze nie powód do paniki. Wiele osób regularnie serwuje sobie kawę, która jednak pomaga tylko doraźnie, góra na 2-3 godziny. Masz niskie ciśnienie? Solidnie się nawadniaj. W tym celu wypijaj co najmniej 2 l wody mineralnej dziennie – usprawnia to przepływ krwi. Znacznie lepszym rozwiązaniem niż wspomaganie się raz po raz kofeiną jest codzienna aktywność fizyczna, np. szybkie wyjście po schodach, truchcik po osiedlu czy godzina pływania lub energicznego spaceru. Dzięki takim aktywnościom Twoja krew będzie krążyła sprawniej i łatwiej Ci będzie zapomnieć o zmarzniętych kończynach.

Udostępnij: