„Nowy Ty”, czyli życie po zawale

Udostępnij:
życie po zawale

Zawał serca to stan, w którym dochodzi do martwicy mięśnia sercowego na skutek niedokrwienia. Jest ono wywołane zamknięciem tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. Jeśli Cię to spotkało, na pewno zastanawiasz się, jak powinno wyglądać życie po zawale i profilaktyka. Dużą rolę odgrywa higiena życia, w tym ruch i jedzenie.

Jaka dieta po zawale będzie odpowiednia?

Szacuje się, że co roku zawał serca przechodzi 100 tys. Polaków. Jeśli jesteś w tej grupie, powinieneś pozostawać pod stałą kontrolą swojego kardiologa. Atak serca to poważna sprawa, której nie wolno ignorować. Czego nie wolno po zawale serca? Jak żyć po zawale serca i jakie zasady wprowadzić, by zmniejszyć ryzyko ponownego ataku?

Życie po zawale – pod specjalnym nadzorem?

Życie po zawale często ulega dużym zmianom. Jak dużym? To zależy od rozległości zawału serca i stanu Twojego organizmu (w tym układu krążenia). Zawałowcy wychodząc ze szpitala, często obawiają się kolejnego ataku i żyją w stresie – który może wywołać kolejny atak. Jak wyjść z błędnego koła?

Gdy w klatce piersiowej ciała pojawi się silny ból (najczęściej za mostkiem) i duszności, a dodatkowo masz zawroty głowy, koniecznie zrób sobie przerwę i odpocznij. Taki ból może promieniować do barku, rąk, gardła, a nawet żuchwy. Usiądź, jeśli masz taką możliwość.

Stres może jeszcze bardziej nasilać objawy (podczas ataku możesz czuć niepokój), a dodatkowo być powodem spadku nastroju, a nawet depresji. Nie ukrywaj swojego samopoczucia przed bliskimi i nie udawaj na pokaz, że czujesz się świetnie. Powinni oni wiedzieć, kiedy należy Ci się pomoc.

Czego nie wolno po zawale serca?

Życie po zawale nie musi być nudne i ograniczone do minimum przyjemności i aktywności.

Jeśli zastanawiasz się, jak żyć po zawale serca – jak wyważyć aktywność  i pracę nadwyrężonego ostatnio serca, rób to z głową. Ruch i aktywność są bardzo korzystne dla pracy serca – pod warunkiem, że będziesz mierzył swoje siły na zamiary.

Po zawale serca:

1. nie wychodź w wysokie góry

Zamień je na wypoczynek np. nad morzem. Jednocześnie nie powinny to być tropiki. Zawałowcy kiepsko znoszą wysokie temperatury i dużą wilgotność powietrza.

2. rzuć palenie

Papierosy wspomagają rozwój miażdżycy w obrębie naczyń krwionośnych, a to z kolei zwiększa ryzyko kolejnego zawału.

3. pij dużo wody

Odwodnienie może prowadzić do problemów z ciśnieniem – wraz z wodą tracisz też cenne dla serca minerały (w tym potas i magnez), dlatego pij przez cały dzień małymi porcjami wodę (1,5-2 l).

4. bądź aktywny

Zawał wcale nie oznacza, że masz zrezygnować z wykonywania domowych obowiązków. Pracuj jednak w swoim tempie, nie na akord. Do sportu możesz wrócić, gdy pozwoli Ci na to kardiolog, po wykonaniu próby wysiłkowej określi on, jaki wysiłek jest dla Ciebie. Najczęściej zalecane jest pływanie lub jazda na rowerze.

5. nadal bierz leki

Nawet, jeśli od zawału minął już dłuższy czas, a Ty już o nim zapomniałeś, nie unikaj przyjmowania leków. Nie odstawiaj ich samodzielnie bez wiedzy lekarza.

Do ważnych zaleceń lekarskich należy też dieta – po zawale zmiany w Twoim menu będą konieczne.

Dieta po zawale

dieta po zawale

Dieta po zawale powinna obejmować produkty bogate w witaminy i minerały. Na Twoim talerzu powinny znaleźć się produkty o wysokiej zawartości beta-karotenu, witamin z grupy B, C, E oraz minerałów (szczególnie magnezu, cynku, potasu i selenu). Magnez jest szczególnie ważny, ponieważ pomaga mięśniu sercowemu rytmicznie się kurczyć. Najwięcej tego pierwiastka znajdziesz w kakao, orzechach, bananach, otrębach a także kaszy gryczanej.

Mięso ogranicz do piersi z kurczaka, indyka i ryb, które zawierają zdrowe tłuszcze omega, które wspierają pracę serca i są dostępne również w suplementach. Spożywane w nadmiarze tłuszcze zwierzęce oraz nienasycone trans (obecne szczególnie w wysoko przetworzonej żywności) prowadzą do miażdżycy – choroby, która występuje na skutek zatykania się tętnic w organizmie. Może ona spowodować kolejny zawał.

Nie musisz całkowicie rezygnować z kawy i alkoholu. Dobrze jednak, jeśli będzie to czerwone wino, które zawiera korzystne dla serca flawonoidy, które chronią przed miażdżycą  i zakrzepami, a także resweratrol – substancję, która niszczy wolne rodniki, wywołujące chorobę wieńcową. 1-2 lampki wina tygodniowo na pewno Ci nie zaszkodzą. Jeśli zażywasz leki przeciwkrzepliwe, zrezygnuj z alkoholu całkowicie.

Jak żyć po zawale serca?

Wiesz już, czego nie wolno po zawale serca. Życiowe przyjemności są jak najbardziej wskazane, ponieważ obniżają stres i poziom lęku. Spotykaj się ze znajomymi i przyjaciółmi, wychodź na imprezy, pielęgnuj swoje hobby.

Nie rezygnuj też z pieszczot i samego seksu. Wydzielane w intymnych sytuacjach endorfiny działają korzystnie na serce i Twój stan psychiczny, a seks jest też świetną formą rozładowania napięć. Tu obowiązuje podobna zasada, co w przypadku sportu – wszystko, byle z umiarem. Mężczyźni nie powinni korzystać ze środków na potencję, które zwiększają ciśnienie.

Życie po zawale powinno być  usystematyzowane, a jego tryb higieniczny. Po wprowadzeniu zaleceń lekarskich może wręcz okazać się lepsze. Twoje samopoczucie poprawi się również w innych aspektach. Profilaktyka przeciwzawałowa może spowodować, że „przy okazji” zgubisz nadwagę, a Twoje płuca będą zdrowsze (bez dymu papierosowego).

Udostępnij: