Objawy niewydolności serca – po czym poznasz, że jest osłabione?

Udostępnij:

Serce to najważniejszy organ w Twoim organizmie. Dlatego nawet niewielkie problemy w jego funkcjonowaniu mogą się odbić na Twoim samopoczuciu i wydolności fizycznej. Niewydolność serca to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, nawet w młodym wieku. Jakie są jej pierwsze objawy?

Co to jest niewydolność serca?

To schorzenie z reguły oznacza, że do Twojego organizmu dostarczana jest zbyt mała ilość krwi w stosunku do zapotrzebowania. Serce jest na tyle chore, że nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi do aorty.

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Z reguły jest to przerost mięśnia sercowego w wyniku nadciśnienia lub nadużywania alkoholu. Tkanki serca mogą stać się mało elastyczne i zwłókniałe również w wyniku chorób autoimmunologicznych lub nowotworowych.

Przebudowa mięśnia sercowego oznacza, że w efekcie nie pracuje ono zbyt wydajnie i wykonuje nieprawidłowe ruchy skurczowe. Stopniowo spada też jego zdolność do wypchnięcia odpowiedniej ilości krwi z komór. Granicznym poziomem frakcji wyrzutowej lewej komory jest ok. 65%. Parametr ten jest oceniany podczas badania echokardiograficznego i stanowi podstawę do podejrzenia niewydolności serca.

Przewlekłe zmęczenie i duszności – objawy niewydolności serca?

Niewydolność serca oznacza, że pracuje ono gorzej niż serce zdrowej osoby. Często doprowadza to do słabego zaopatrzenia w krew innych narządów – w szczególności mięśni.

Bardzo typowym objawem problemów z sercem jest słaba tolerancja wysiłku, duszności i przewlekłe zmeczenie. Jak jednak odróżnić niewydolność serca od słabej kondycji?

Masz siedzący tryb życia i ciężko Ci czasem wejść na 4. piętro bez zadyszki? To jeszcze nie oznacza, że masz niewydolne serce. Osoby, u których rozpoznano to schorzenie z reguły z trudnością pokonują jedno piętro schodów lub dystans powyżej 100 metrów po płaskim terenie. W skrajnych przypadkach nawet zwykłe czynności, takie jak mycie zębów czy czesanie włosów, doprowadzają tych pacjentów do zadyszki i zmęczenia.

Przyczyny niewydolności serca

Wiodącym powodem niewydolności serca jest nadciśnienie tętnicze. Choruje na nie coraz więcej osób. Kolejną przyczyną jest choroba niedokrwienna serca. Większość osób z zaburzeniami przepływu wieńcowego ostatecznie zapada na niewydolność tego narządu. Dodatkowo arytmia (w głównej mierze: migotanie przedsionków) doprowadza często do nieprawidłowego przerostu przedsionków, a w efekcie do objawów niewydolności serca.

Jak zdiagnozować niewydolność serca?

Wbrew pozorom niewydolność serca nie jest prosta do zdiagnozowania. Wielu pacjentów łączy problemy z kondycją fizyczną z objawami starzenia się organizmu. Przyzwyczajają się więc oni do słabej wydolności organizmu i nie szukają pomocy.

Udają się do lekarza dopiero gdy niewydolność serca staje się zagrożeniem życia. Wtedy choroba jest już często zbyt zaawansowana i ciężka do ustabilizowania. Tylko ¼ pacjentów stara się szukać pomocy lekarskiej w związku ze spadkiem tolerancji wysiłku i objawami niewydolności serca.

Pamiętaj, jeśli dokucza Ci przewlekłe zmęczenie, miewasz duszności i podejrzewasz u siebie niewydolność serca, skonsultuj się z lekarzem. Aby rozpoznać chorobę wykona on badania diagnostyczne, czyli EKG, echo serca, próbę wysiłkową, a czasami tomografię komputerową serca. Na ich podstawie kardiolog postawi diagnozę i sklasyfikuje zaawansowanie choroby.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew