Obrzęk limfatyczny – masuj, ćwicz i wylecz!

2524
0
Udostępnij:
obrzek-limfatyczny-masuj-cwicz-i-wylecz

Obrzęk limfatyczny, czyli opuchlizna pojawiająca się najczęściej wokół kostek, może mieć różne przyczyny. Niekiedy pojawia się samoistnie, bywa też następstwem zabiegu chirurgicznego. Czy można pomóc sobie samemu? Jak leczyć obrzęki? Kiedy obrzęk limfatyczny powinien być powodem do niepokoju?

Skąd się bierze obrzęk limfatyczny?

Układ limfatyczny, zwany również układem chłonnym, wypełnia wszystkie tkanki pomiędzy krwią, mięśniami a narządami wewnętrznymi. Składa się z płynu zwanego limfą, naczyń włosowatych, które pomagają transportować limfę po całym organizmie, a także z węzłów chłonnych, których zadaniem jest oczyszczanie płynącej limfy z toksyn i drobnoustrojów.

Limfa usuwa nadmiar płynów z organizmu, a także wspomaga układ odpornościowy w walce z wirusami. Jedną z najczęstszych przypadłości wskazujących na to, że układ chłonny nie działa prawidłowo, jest obrzęk limfatyczny, czyli nadmierne gromadzenie się limfy w skórze i tkance podskórnej. Dzieli się go na pierwotny i wtórny. Pierwotny obrzęk limfatyczny pojawia się niezwykle rzadko i przeważnie jest to wada wrodzona.

Wtórny obrzęk limfatyczny następuje na skutek niektórych urazów (np. złamania lub zwichnięcia kończyn), operacji związanych z leczeniem nowotworów lub usunięcia węzłów chłonnych. Może powstać także z powodu niektórych chorób (takich jak np. łuszczycowe zapalenie stawów), infekcji, stanów zapalnych, problemów z układem krążenia (w szczególności przy żylakach) oraz z powodu braku ruchu.

Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny jest dolegliwością stosunkowo łatwą w diagnozowaniu, ponieważ jego objawy są dość charakterystyczne. Najbardziej widoczna jest opuchlizna, która się powiększa. Do tego dochodzi ból w tym miejscu; połączony z uczuciem ciężkości i trudnością z poruszaniem.

Niekiedy pojawiają się również narośle oraz wybrzuszenia i wgniecenia, podobne do tzw. skórki pomarańczowej. Zjawisko to zachodzi najczęściej na kostkach i stopach (limfatyczny obrzęk nóg), ale bywa, że pacjenci dostrzegają je w innych miejscach: na rękach, łącznie z dłońmi (np. po usunięciu piersi), na twarzy oraz mosznie. Choroba może mieć kilka stopni nasilenia – najbardziej zaawansowany to słoniowacizna.

Leczenie obrzęku limfatycznego

Leczenie obrzęku limfatycznego wymaga działania na kilku płaszczyznach. Może ono trwać przez wiele miesięcy – wszystko to jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Lekarz prowadzący przepisuje leki zmniejszające obrzęki, a pacjent stosuje miejscowo kremy, które pełnią taką samą funkcję i wspomagają leczenie farmakologiczne.

Bardzo popularną metodą powrotu do zdrowia jest drenaż limfatyczny, czyli masaż pobudzający krążenie krwi oraz limfy. Polega on na ucisku umożliwiającym sprawniejszy przepływ obu płynów ustrojowych. Limfa, zwana też chłonką, zostaje skierowana w stronę węzłów chłonnych. Zabieg wykonuje fizjoterapeuta. Istnieją nawet specjalne maszyny przeznaczone do tego celu. Z zabiegu mogą korzystać osoby cierpiące na żylaki (za wyjątkiem ostrej zakrzepicy żylnej). Warto też dodać, że drenaż limfatyczny odżywia skórę, likwiduje cellulit i pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Niekiedy stosuje się też terapię uciskową – bandaże poprawiają przepływ limfy. Ważne jest również, by pacjent uważnie wybierał bieliznę i odzież – pozwoli to uniknąć ucisku. Ostatnim elementem pomagającym w powrocie do zdrowia jest metoda stara jak świat – ruch. Lekarz prowadzący zaleci odpowiednie ćwiczenia na obrzęk limfatyczny. Warto codziennie spacerować lub jeździć na rowerze stacjonarnym – oczywiście o tym, czy w Twoim przypadku jest to możliwe, decyduje specjalista.

Udostępnij: