Opuchnięte nogi – nie tylko letni problem

Udostępnij:
opuchnięte nogi

Długa podróż autokarem lub pociągiem, upały, a do tego monotonna praca uniemożliwiająca zmianę pozycji… Gdy wstajesz, czujesz, że masz problem z poruszaniem się, a Twoje stopy wyglądają jak nadmuchany balon. Znasz ten scenariusz? W takim razie zapewne masz problem z opuchniętymi nogami.

Idzie lato, a z nim opuchlizna

Kiedy wracasz do domu po ciężkim dniu pracy, nie możesz nawet zdjąć butów i masz ochotę od razu się położyć? Bolą Cię łydki? Na Twoich kostkach widzisz ślad odbicia na skórze? Opuchnięte nogi to jeden z pierwszych objawów problemów z układem krążenia. Przez wyjazdy wakacyjne, podczas których spędzasz masę czasu w podróży, oraz przez letnią aurę, dolegliwości tego typu nasilają się zwłaszcza latem, gdy żar leje się z nieba. Taką pogodę źle znoszą sercowcy – temperatura powietrza jest dla nich stanowczo za wysoka. W przypadku bardziej zaawansowanych dolegliwości ludzie odczuwają dyskomfort nie tylko latem.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny puchnięcia nóg

Opuchliznę powoduje nadmiar wody w organizmie. Nie zawsze bierze się on z chorób serca i układu krążenia, czasami takie objawy sygnalizują problemy z nerkami. Skłonność do puchnięcia dotyka też osoby niedożywione. Jednak najczęściej wiąże się ona z nieprawidłową pracą układu krążenia – woda z krwi (samo tylko osocze w 90% składa się z wody) przenika do tkanek przez ściankę naczyniową i zatrzymuje się we wrażliwym miejscu. Ciasne skarpety dodatkowo potęgują efekt, przez co ciężkie nogi stają się Twoją zmorą.

Jak sobie poradzić z opuchlizną? Leczenie objawów

W naszym kraju, gdzie 48% ludzi umiera na choroby serca i układu krążenia lepiej nie lekceważyć takich dolegliwości. Rzadko jest to jednorazowa sytuacja – objawy często się nasilają. Po wykonaniu dokładnych badań wykluczających inne przypadłości, udaj się do kardiologa, który na podstawie śladu po podkolanówce lub skarpecie (albo jego braku), wiele powie o stanie Twojego krążenia. Wykona również szereg badań, które pozwolą ustalić dokładną przyczynę takiego stanu. Może to być np. niewydolność serca lub układu żylnego. Do tego często dochodzą problemy z układem limfatycznym.

Opuchnięte nogi – leczenie

Leczenie skupia się na głównej przyczynie tej dolegliwości. Ważne jest, abyś współpracował z lekarzem. Istnieje kilka sprawdzonych metod pomagających zredukować lub całkowicie zlikwidować te nieprzyjemne objawy. Postępuj tutaj podobnie jak w przypadku dolegliwości związanych z żylakami. Ważne jest utrzymywanie właściwej pozycji nóg w czasie siedzenia –wyłóż je na małym krzesełku. Gdy leżysz lub śpisz, możesz podłożyć pod nie poduszkę, tak, by ułatwić krążenie. Po upływie kilku dni, tygodni te proste triki poprawią Twoje samopoczucie.

Co możesz zrobić dla siebie, czyli skuteczne sposoby na opuchnięte nogi

Istnieją też inne sposoby na opuchnięte nogi. Zalicza się do nich ograniczenie soli, która, jak wiesz, w nadmiarze szkodzi sercu. Czytaj uważnie składy produktów spożywczych – w większości z nich znajdziesz sporo soli. Skup się na tym, by stopniowo zmniejszać jej dawkowanie. Nie zapominaj też o codziennej dawce ruchu. Spacery do pracy, naturalny ruch, taki jak np. sprzątanie, a nawet spokojne ćwiczenia na łonie natury mają zbawienny wpływ na pracę Twojego układu krążenia. Osobom starszym poleca się też regularne ćwiczenia, które dobrze wpłyną na ich serca.
Sprawdzonym, tanim i naturalnym sposobem na opuchnięte nogi jest picie odpowiedniej ilości wody – wiele osób skarży się na różne dolegliwości, które są spowodowane niedoborem wody w organizmie. Codziennie wypijaj przynajmniej 2-3 litry wody mineralnej; najlepiej niegazowanej. Pomoże to nie tylko układowi krążenia, ale również układowi moczowemu i limfatycznemu. Dodatkowo Twoja skóra stanie się lepiej nawilżona. Dbaj o odpowiednie nawodnienie nie tylko latem – być może wkrótce zapomnisz o ciężkich nogach.

 

Udostępnij: