Palenie papierosów a choroby serca – rzuć nałóg dla zdrowia!

2752
0
Udostępnij:
palenie-papierosow-a-choroby-serca-rzuc-nalog-dla-zdrowia

Wpływ palenia papierosów na układ krążenia jest ogromny. Udar mózgu, zawał, a nawet śmierć to najpoważniejsze, choć nie jedyne, konsekwencje tego nałogu. Mimo że z jego szkodliwości zdaje sobie sprawę każdy dorosły, aż 9 milionów Polaków wciąż sięga po papierosa. Jak palenie papierosów wpływa na Twój organizm i dlaczego warto zerwać z nałogiem?

Choroby serca u palaczy – skąd się biorą?

Palenie papierosów może zakłócić pracę wielu Twoich narządów i przyczynić się do rozwoju bardzo poważnych chorób zagrażających życiu. Najczęściej ten nałóg wpływa jednak negatywnie na układ krążenia.

Dzieje się tak ze względu na zawartą w dymie papierosowym nikotynę, która działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych. W związku z tym ciśnienie tętnicze krwi rośnie, a serce zaczyna pracować w zaburzonym rytmie.

Drugim – równie szkodliwym – składnikiem dymu papierosowego jest tlenek węgla. Jego działanie zmniejsza zawartość tlenu we krwi, przez co serce może być niedotlenione. To samo dotyczy mózgu.

Tlenek węgla to popularny czad. Pomyśl o wszystkich zimowych kampaniach, które przypominają o sprawdzeniu szczelności instalacji gazowych. Wszyscy boją się „cichego zabójcy”, podczas gdy ogromna liczba Polaków świadomie truje się tlenkiem węgla zawartym w papierosach.

Dym tytoniowy o zabójczym składzie

Poza nikotyną i tlenkiem węgla w dymie papierosowym zawarte są dziesiątki innych, równie szkodliwych substancji. To m.in.: arsen, czyli składnik trutki na szczury, aceton posiadający zdolności do rozpuszczania tkanki łącznej czy ciała smołowate odpowiedzialne za rozwój wielu złośliwych nowotworów prowadzących do śmierci.

Za kłopoty z układem naczyniowo sercowym odpowiadają też tzw. wolne rodniki tlenowe, które rozpoczynają proces miażdżycowy w komórkach.

Konsekwencje palenie papierosów

Choć choroba niedokrwienna serca i zawał serca są jednymi z najczęstszych konsekwencji palenia papierosów, to nałóg ten niszczy praktycznie wszystkie układy w Twoim organizmie. Śmiertelne niedotlenienie może dotknąć też mózgu i skutkować udarem mózgu. Podobnie nowotwory – pod wpływem papierosów rozwijają się w płucach, jelitach, żołądku, jamie ustnej czy pęcherzu moczowym.

Palacze często borykają się także z:

  • wrzodami żołądka,
  • przewlekłym zapaleniem oskrzeli,
  • zmniejszeniem aktywności seksualnej,
  • szybszym starzeniem się skóry i widocznymi zmianami kolorytu twarzy.

Szkodzisz nie tylko sobie: bierne palenie

Na choroby serca i inne konsekwencje palenia narażone są także osoby, które nie palą czynnie, a biernie, a więc wdychają tzw. boczny dym tytoniowy. O szkodliwości tytoniu powinny pamiętać także kobiety, które wkrótce zostaną mamami. Jeśli ciężarna nie zrezygnowała z palenia na czas ciąży, u rozwijającego się w jej brzuchu dziecka mogą wystąpić poważne wady serca i niedotlenienie.

Zerwij z nałogiem!

Zawsze jest dobry czas na rzucenie palenia. Nieważne, czy palisz 5 lat czy 25 – wciąż masz realne szanse, by zmniejszyć złe skutki nałogu lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W walce z nałogiem mogą Ci też pomóc specjalne preparaty dla palaczy, które łagodzą głód nikotynowy – sprawdź preparaty na rzucenie palenia.

Co się stanie, gdy rzucisz palenie?

Najszybciej z Twojego organizmu usuwana jest nikotyna i tlenek węgla. Po około 60-70 dniach naczynia krwionośne wracają do swojej dawnej elastyczności, dzięki czemu nie rozwija się nadciśnienie.

Poprawia się kondycja i wydolność zarówno serca, jak i płuc. To oznacza mniejsze zmęczenie podczas wysiłku fizycznego, lepsze znoszenie stresu i opóźnienie starzenia się. Po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz chorobę niedokrwienną serca (a więc też ryzyko zawału) zmniejsza się do kilku procent.

Udostępnij: