Po czym rozpoznasz żylaki odbytu, czyli objawy hemoroidów pod lupą

1486
0
Udostępnij:
po-czym-rozpoznasz-zylaki-odbytu-czyli-objawy-hemoroidow-pod-lupa

Hemoroidy to krępująca dolegliwość, która znacznie obniża komfort życia. W ostatnich latach na rynku pojawiło się mnóstwo środków łagodzących dyskomfort spowodowany tą przypadłością. Zanim jednak po nie sięgniesz, dowiedz się, jakie objawy wywołują hemoroidy i w jaki sposób należy je prawidłowo leczyć.

Hemoroidy – co to takiego?

Hemoroidy to popularna nazwa na żylaki odbytu. W źródłach medycznych można spotkać się też z określeniami: „guzki krwawnicze” i „krwawnice”. Są to niewielkie naczynia krwionośne naturalnie znajdujące się w zwieraczu odbytu. Ich funkcją jest kontrola wypróżniania, odpowiadają też za prawidłowe ukrwienie zwieracza.

Zdrowe hemoroidy nie powodują oczywiście żadnych objawów. Te niewielkie narządy dają o sobie znać dopiero wtedy, gdy w organizmie dzieje się coś niedobrego. Gdy w ich obrębie pojawi się stan zapalny, możemy mówić o tzw. chorobie hemoroidalnej.

Najczęstszym objawem chorobowym hemoroidów jest swędzenie, które może powodować dyskomfort i uczucie skrępowania. Niekiedy pojawia się też obrzęk i krwawienie z pękających żylaków, które rozrastają się wokół odbytu. Towarzyszy temu ból i trudności podczas wypróżniania się. Powiększające się hemoroidy oznaczają,  że w Twoim organizmie najprawdopodobniej występują nieprawidłowości układu krążenia.

Czy dotyczy Cię ryzyko wystąpienia hemoroidów?

Choroba hemoroidalna może pojawić się u ludzi w każdym wieku. Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki zachorowań na hemoroidy, prawdopodobieństwo jest większe. Przypadłości tej sprzyja także niewłaściwa dieta, stosowanie używek (np. alkoholu), problemy z wydalaniem (np. zaparcia, biegunki), ciąża, nadwaga, a także praca fizyczna – „stojąca” lub praca „siedząca”.

Jak rozpoznać żylaki odbytu?

Objawy hemoroidów to przede wszystkim swędzenie i pieczenie w okolicach odbytu oraz krwawienie (z różnym natężeniem), które nasila się w momencie podnoszenia ciężkich przedmiotów, a także podczas przeziębienia. Hemoroidy zewnętrzne zazwyczaj puchną i bolą, a wewnętrzne – krwawią.

Siedzenie powoduje dyskomfort, dlatego chory musi często zmieniać pozycję, by jak najmniej odczuwać niedogodności. Pacjentowi często wydaje się, że się wypróżnił, ale nie do końca. Uciążliwe jest też wypadanie krwawiącego guzka. Ostatnie stadium choroby prowadzi do znacznego powiększenia żylaków, w wyniku którego znajdują się one poza odbytem. Zwykle w takich sytuacjach niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny.

Hemoroidy – leczenie

Hemoroidy można usuwać operacyjnie, chociaż nie u wszystkich pacjentów jest to możliwe – bardziej popularnym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne. W aptece znajdziesz wiele środków bez recepty, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości (sprawdź tutaj). Możesz wybrać najwygodniejszą dla siebie formę preparatu (np. czopki UniGel Procto lub Procto-Glyvenol, tabletki Procto-Hemolan Control lub poręczny sztyft Criorectum).

Jeśli dolegliwość utrudnia Ci życie, zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który postawi diagnozę, oceni stopień zaawansowania choroby i wybierze najlepszy sposób leczenia hemoroidów.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko żylaków odbytu, noś bawełnianą bieliznę i unikaj tkanin syntetycznych. Pamiętaj o szczególnej dbałości o higienę intymną. Nie zapominaj też o aktywności fizycznej (np. spaceruj, zapisz się na siłownię, pływaj). Unikaj długotrwałego siedzenia w jednej pozycji (w pracy biurowej wskazane są przerwy). Nie bagatelizuj zaparć powodujących napięcie okolic odbytu. Do powstania żylaków odbytu może przyczynić się także częste uprawianie seksu analnego.

Hemoroidy to powszechnie występująca choroba cywilizacyjna. Nie tylko Ty cierpisz na ten problem, dlatego uczucie skrępowania nie powinno powstrzymywać Cię przed wizytą u specjalisty.

Udostępnij: