Problemy z sercem od dzieciństwa – jaka jest najczęstsza wada serca u dzieci?

1029
0
Udostępnij:
problemy-z-sercem-od-dziecinstwa-jaka-jest-najczestsza-wada-serca-u-dzieci

Problemy z sercem najczęściej kojarzone są ze schorzeniami osób dorosłych i starszych. Niestety, często dotykają one również najmłodszych. Najczęściej choroby te są diagnozowane zaraz po urodzeniu dziecka – wykrywane są u ok. 1% niemowląt. Wczesne wykrycie choroby i przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu daje dziecku szansę na wyleczenie i normalne życie.

Najczęstsza wada serca u dzieci: ubytek w przegrodzie międzykomorowej

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej (VSD) to najczęstsza wada serca u dzieci – schorzenie to dotyka ok. 20% tych z wrodzonymi wadami serca. Diagnoza polega na stwierdzeniu braku fragmentu przegrody oddzielającej komory – wówczas następuje swobodny przepływ krwi między nimi.  Choroba ta jest przyczyną lewo-prawego przecieku krwi, wskutek czego powiększa się lewy przedsionek i przeciąża lewa komora. Konsekwencją schorzenia jest niewydolność krążenia i nadciśnienie płucne. Objawy jakie towarzyszą VSD to przede wszystkim:

 • szmery serca u dziecka,
 • przyspieszony oddech,
 • zahamowany przyrost masy ciała,
 • objawy niewydolności krążenia.

Najskuteczniejszym sposobem wyleczenia jest przeprowadzenie operacji, najlepiej w pierwszych miesiącach życia.

Wrodzone wady serca u dzieci — przetrwały przewód tętniczy (Botalla)

Choroba ta związana jest z połączeniem tętnicy płucnej z aortą, które odbywa się poprzez przetrwały przewód tętniczy – naczynie tworzące się w organizmie człowieka w trakcie życia płodowego. Wówczas jest ono niezbędne – pozwala krwi ominąć rozwijające się płuca, z czasem jednak nie u każdego zostaje ono zamknięte. W takiej sytuacji tworzy się przeciek z krążenia systemowego do płucnego, który prowadzi do przeciążenia objętościowego w lewym przedsionku serca. Schorzenie to odpowiada za 12% wrodzonych wad serca u dzieci. Objawem przetrwałego przewodu tętniczego jest przede wszystkim:

 • niewydolność lewej komory,
 • szybkie męczenie się dziecka podczas karmienia,
 • częste infekcje dróg oddechowych.

Leczenie polega na chirurgicznym zamknięciu przewodu.

Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej

Schorzenie to opiera się na stwierdzeniu braku fragmentu ściany oddzielającej przedsionki. Wada ta powstaje w wyniku nieprawidłowego tworzenia się przegrody w okresie płodowym. Dotyka ona 12% dzieci z wadami serca.

Objawy to:

 • częste zakażenia układu oddechowego
 • duszność w trakcie wysiłku fizycznego
 • prawokomorowa niewydolność krążenia.

Leczenie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej polega najczęściej na przeprowadzeniu operacyjnego zabiegu zszycia ubytku.

Zespół Fallota – jedna z wad serca u dzieci

Zespół Fallota to współwystępujące w obrębie serca 4 nieprawidłowości.

 1. Ubytek w przegrodzie międzykomorowej,
 2. Zwężenie drogi odpływu z prawej komory.
 3. Przemieszczenie aorty na prawo, nad przegrodę międzykomorową.
 4. Przerost prawej komory.

Według statystyk, choroba ta odpowiada za 9% wrodzonych wad serca u dzieci. Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu Fallota jest sinica, która zwiększa się im dziecko jest aktywniejsze. Podobnie jak poprzednie schorzenia, leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu  zamknięcia ubytku w przegrodzie międzykomorowej oraz poszerzeniu drogi wypływu z prawej komory.

Wady serca u dzieci: czy jest szansa na powrót do pełnej sprawności?

Pamiętaj, że wykrycie wady serca u Twojego dziecka to nie wyrok – wiele wad jest całkowicie wyleczalnych, przy większości można także niemal normalnie funkcjonować. Nie zawsze wrodzone wady serca wymagają operacji. Niektóre z nich można z powodzeniem wyleczyć w sposób interwencyjny. To jednak ocenia zawsze lekarz. I choć zabieg operacyjny na tak małym organizmie może wydawać się niebezpieczny, to daje szansę maluchowi na powrót do pełnej sprawności i prawidłowy rozwój. Jako rodzic, przed wyrażeniem zgody na zabieg, powinieneś otrzymać komplet informacji dotyczących tego, jak będzie przebiegać operacja oraz z jakimi powikłaniami należy się liczyć.

Udostępnij: