Sercowy zespół X – co to za choroba?

Udostępnij:
sercowy zespół X

Choroba niedokrwienna serca, czyli inaczej dławica to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje wiele jednostek chorobowych o podobnych objawach. Jedną z nich jest sercowy zespół X, czyli stabilny zespół wieńcowy. Cechuje się on nieprawidłowym obrazem  tętnic wieńcowych w koronarografii.

Co to jest sercowy zespół X?

Jak już wyżej wspomniano, jest to jednostka chorobowa, która oznacza patologię lub dysfunkcję  w obrębie tętnic wieńcowych dostarczających krew i tlen do mięśnia sercowego. Zespół ten może dawać objawy podobne do zawału. Na szczęście nie powoduje on uszkodzenia mięśnia sercowego i nie zostaje na jego skutek upośledzony dopływ krwi do komórek serca.

W przypadku tej choroby ból w klatce piersiowej jest wywołany nadmiernym skurczem tętnic wieńcowych. Wynika on najczęściej ze zbyt małej produkcji substancji rozszerzających np. tlenku azotu lub zwiększonego napięcia układu współczulnego i zbyt dużej wrażliwości receptorów.

Jak objawia się zespół sercowy X?

Pierwsze objawy przypominają często ostry zawał serca. W 50% przypadków ból występuje za mostkiem i może promieniować do lewego barku i żuchwy. Możesz odczuwać duszność, a w EKG, w odcinku ST, mogą pojawić się zmiany. Taki atak może Ci się przytrafić zarówno w trakcie wysiłku, jak i odpoczynku. Z reguły samoistnie ustępuje po około 20-30 min. Dla zespołu charakterystyczny jest też brak reakcji na podawaną podjęzykowo nitroglicerynę.

W części przypadków objawy występują wspólnie z zaburzeniami o charakterze lękowym i mogą być przez nie wywołane. Zespół sercowy X musi zostać przez lekarza rozróżniony od ostrego zawału serca, w związku z tym, często u pacjentów wykonuje się koronarografię, aby zobrazować wnętrze tętnic wieńcowych. Typowy dla sercowego zespołu X jest brak patologicznych zmian w tętnicach. W wykonanym badaniu echa serca również nie stwierdza się uszkodzenia mięśnia sercowego.

Jak wygląda leczenie?

Kardiologiczny zespół X nie wymaga leczenia takiego, jak przy ostrym zespole wieńcowym. W związku z tym, że w tej jednostce chorobowej nie ma zmian w tętnicach wieńcowych, nie stosuje się leczenia przeciwpłytkowego (przeciwdziałającemu zakrzepom jak przy zawale) i niewymagane jest wstawianie stentów (niewielkich „rusztowań” wspierających pracę naczyń krwionośnych).

Z reguły pacjenci są leczeni beta-blokerem lub blokerem kanału wapniowego w celu zmniejszenia nadmiernej reakcji skurczowej tętnic wieńcowych. Leczenie polega na hamowaniu napływu jonów wapnia do komórek mięśniowych serca, przez co rozszerzają się obwodowe naczynia krwionośne i zmniejsza opór płynącej krwi. Chorując na zespół sercowy X, w miarę możliwości unikaj też sytuacji stresowych, które mogą wywołać ból.

Czynniki ryzyka wystąpienia sercowego zespołu X

Wieloletnie badania nad tą jednostką chorobowa wykazały, że są pewnie czynniki ryzyka mogące powodować pojawianie się tej dolegliwości. Są to m.in. otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, insulinooporność oraz podeszły wiek i płeć – kobiety chorują częściej. Dużą rolę odgrywają też czynniki genetyczne – możesz być bardziej narażony, jeśli występują u Ciebie w rodzinie choroby serca.

Współistnienie innych chorób mikronaczyniowych również może sugerować skłonność do zachorowania na kardiologiczny zespół X. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa też  objaw Raynauda oraz częste migreny.

Na szczęście jednak, leczenie ma wysoką skuteczność, dlatego, jeśli zauważasz u siebie symptomy podobne do zawału serca, zgłoś się do lekarza. Nie lekceważ ich, nawet jeśli ból trwa krótko.

Udostępnij:
Lekarz Małgorzata Lew