Siniaki – przyczyny powstawania. Dlaczego tak łatwo powstają?

1052
0
Udostępnij:
siniaki-przyczyny-powstawania-dlaczego-tak-latwo-powstaja

Znasz to uczucie, kiedy delikatnie otrzesz się o mebel i już wiesz, że w tym miejscu powstanie nieestetyczny siniak? Niestety, prawdopodobnie świadczy to o podatności na siniaki. Przyczyny tej dolegliwości mogą być przeróżne, ale istnieją też sprawdzone preparaty apteczne, które pomagają. Z tekstu dowiesz się m.in. czy częste siniaki powinny Cię martwić.

Czym są siniaki?

Pierwsze skojarzenie to nieestetyczne plamy, które zmieniają kolory jak kameleon i są bolesne, zwłaszcza na początku. Jak powstają? Dzieje się to najczęściej przy uszkodzeniach naczyń krwionośnych, w wyniku których krew przedostaje się do tkanek i tworzy podskórny krwiak. Siniaki, w zależności od organizmu i zdolności do regeneracji, utrzymują się nawet 10 dni. Najpierw są czerwone, później lekko fioletowe, a w ostatniej fazie zielono-żółte.

Dokuczają Ci siniaki? Przyczyny, które nie powinny Cię martwić

Nie wszystkie siniaki powinny być powodem do zmartwień. Są one czymś zupełnie naturalnym, kiedy dochodzi do przetrenowania i urazów mechanicznych, takich jak:

  • mocne stłuczenie, np. upadek na kolano,
  • zmiażdżenie tkanek, np. zbyt mocny chwyt za ramię,
  • przetrenowanie, np. krwiaki podskórne pojawiają się podczas dźwigania zbyt ciężkiej sztangi.

W takich sytuacjach powinieneś zastosować zimne okłady i maści z wyciągiem z arniki oraz kasztanowca. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu siniak będzie mniejszy.

Siniaki mogą być przyczyną groźnych chorób

Jeśli krwiaki pojawiają się samoistnie albo w zupełnie niegroźnych sytuacjach, np. delikatnego otarcia o mebel albo lekkiego chwytu za kończynę, to znak, że możesz być podatny na ich powstawanie. W takiej sytuacji lepiej wybrać się do lekarza. Siniaki, choć wyglądają na niegroźne i szybko znikają, mogą być symptomem wielu poważnych schorzeń.

Siniaki a niedobór witamin

Podatność na siniaki może być spowodowana niedoborem witamin. Łatwo sprawdzisz to, wykonując badania krwi. Najważniejsze są witamina C i rutyna, które odpowiadają za wzmacnianie odporności organizmu. To dzięki nim naczynia krwionośne są silne i wytrzymałe. Kiedy tych substancji brakuje – podskórnych krwiaków może przybywać. Ich liczba może być też większa, jeśli zmagasz się z niedoborem witaminy K odpowiedzialnej za krzepliwość krwi.

Wrodzona kruchość naczyń i kłopoty z krzepliwością krwi

To kolejne dwie dolegliwości, które mogą dawać o sobie znać siniakami. Wrodzona kruchość naczyń, jak sama nazwa wskazuje, polega na zaburzeniach w budowie naczyń krwionośnych, przez co są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Wtedy ciemne, nieestetyczne plamy powstają na całym ciele.

W przypadku kłopotów z krzepliwością krwi możemy mówić o skazie krwotocznej. W takim wypadku u chorej osoby często występują krwawienia samoistne i kłopoty z ich zatamowaniem. Siniaki i trudności z gojeniem się ran są jednym z pierwszych jej objawów.

Kiedy siniaki oznaczają bardzo poważne choroby?

Siniaki nigdy nie są jedynym objawem choroby, chociaż łatwo je zauważyć i mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji o wizycie u lekarza i zrobieniu badań krwi. Podskórne krwiaki mogą być sygnałem, że organizm walczy z różnymi chorobami, np.:

  • białaczką,
  • niewydolnością nerek,
  • marskością wątroby.

Arnika i kasztanowiec – sposób na siniaki

Sposób na siniaki to przede wszystkim zimne okłady, które obkurczają naczynia krwionośne, masowanie stłuczonego miejsca zaraz po urazie oraz stosowanie maści z naturalnymi wyciągami. To wszystko przyda się, jeśli miałeś do czynienia ze zwykłym urazem mechanicznym.

Jeśli zmagasz się z poważniejszym schorzeniem lub Twoje naczynia krwionośne wymagają podreperowania – to lekarz zdecyduje o wdrożeniu właściwego leczenia. Dla wzmocnienia układu krążenia warto sięgnąć po suplementy diety, takie jak np. Venasid w kapsułkach, Otrex czy Venoruton Forte.

Udostępnij: